Rybiki cukrowe – jak z nimi walczyć bez chemii?

Rybiki cukrowe to prawdziwa zmora. Nawiedzają najczęściej obszar łazienki i kuchni. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby w stylu eco, aby się ich skutecznie pozbyć. Cytryna, cynamon, rozmaryn, goździki i lawenda są skuteczną bronią do walki z tymi insektami. Zobacz jak ich używać, by wygrać potyczkę z tymi niechcianymi gośćmi!

Spis treści:

rybiki cukrowe

Skąd biorą się rybiki cukrowe?

Choć te insekty są niegroźne dla człowieka to spotkanie ich na swojej drodze we własnym mieszkaniu raczej nie wzbudza pozytywnych uczuć. Rybiki cukrowe to insekty wszystkożerne, o wydłużonym ciele o długości ok. 10-12 mm pokrytym łuskami o srebrnym ubarwieniu. Ich cechą charakterystyczną są długie czułki i szczecinki obecne na odwłoku. Insekty te zwykle zadomawiają się w łazienkach, ale mogą być także obecne w kuchni oraz w szafach. Zwykle są obecne w listwach przypodłogowych, w narożnikach pomieszczeń czy szczelinach przy grzejniku oraz pod meblami.

rybik cukrowy

Rybiki cukrowe – jak zwalczyć?

Pierwszym odruchem po zobaczeniu rybików cukrowych jest sięgnięcie po środki chemiczne, które się z nimi rozprawią. Dla osób chcących jednak walczyć z nimi w stylu eco lub po prostu tych, którzy boją się stosowania chemikaliów ze względu na małe dzieci istnieją proste i tanie sposoby na walkę z rybikami.

Jak się pozbyć rybików z łazienki?

W tym domowym pomieszczeniu zwykle jest najwięcej wilgoci. Nie dziwi więc fakt, że rybiki cukrowe zamieszkują ten obszar najchętniej. Aby skutecznie „obrzydzić” im ten rejon domu warto zadbać o to, aby było czysto i sucho. O ile pierwszy z wymienionych warunków jest oczywisty, to jeśli chodzi o zadbanie o brak wilgoci jest nieco trudniej. Wiele łazienek, zwłaszcza w blokach nie jest wyposażona w okno, dlatego należy dołożyć starań, aby wentylacja w tym pomieszczeniu była sprawna lub nawet postawić na tą elektryczną, która jest szybsza i bardziej efektywna w działaniu. Szczeliny przez które insekty dostają się do środka łazienki warto zablokować np. przy użyciu silikonu sanitarnego. Dodatkowo można zakupić także pochłaniacze wilgoci czy ustawić własnoręcznie wykonane pułapki np. umieszczając szczyptę cukru na dolnej części taśmy klejącej. Zwabione zapachem ulubionego przysmaku rybiki cukrowe w drodze do niego przykleją się do powierzchni taśmy. Podobnie zadziała kawałek tektury posmarowany lepkim miodem. Kafelki w łazience warto przecierać szmatką nasączoną rozcieńczonym sokiem z cytryny. Narożniki pomieszczeń sanitarnych można też spryskiwać roztworem wykonanym z octu, wody i soku z cytryny.

rybiki cukrowe w łazience

Jak się pozbyć rybików cukrowych z kuchni?

Zdarza się, że rybiki cukrowe nawiedzają nie tylko łazienkę, ale też kuchnię. W takim przypadku podstawowa zasada pozostaje ta sama: ma być czysto i sucho. Poza tym warto, aby produkty żywnościowe stojące w szaflach były szczelnie zamknięte w oryginalnych opakowaniach, lub w szklanych lub plastikowych pojemnikach. W szufladach należy regularnie sprzątać, aby nie dopuścić do rozsypania żadnych okruchów, a z blatów systematycznie usuwać wszelkie zabrudzenia. Na parapecie kuchennym warto mieć w doniczce rozmaryn, tymianek lub miłorząb, który skutecznie odstrasza te insekty. W pokojach ważne jest też częste odkurzanie i zabezpieczenie przypodłogowych listw, zwłaszcza jeśli kuchnia jest w formie aneksu. Co ciekawe, rybiki cukrowe lubią też papier, więc domowe i naturalne odstraszacze w okolicy regału z książkami również zdadzą egzamin.

spray na rybiki cukrowe

Jak odstraszyć rybiki cukrowe?

Jeśli te insekty jeszcze nie wprosiły się do naszego domu, warto zadbać o profilaktyczne działania, które nas przed nimi uchronią w przyszłości. Rybiki cukrowe podobnie jak pluskwy nie lubią zapachu cytryny. Można więc powiesić w łazience czy kuchni bawełniany woreczek z zasuszonymi skórkami tego owocu. Sprawdzi się też pomarańcza. Kolejnym skutecznym odstraszaczem będzie też lawenda. Warto więc mieć ją w pokoju w doniczce lub susz z niej umieścić w wilgotnych pomieszczeniach w domu. Alternatywą mogą być też olejki eteryczne o zapachu lawendy. Można nimi skropić płatek kosmetyczny i ukryć go na podłodze w mało widocznym miejscu np. za meblami czy w okolicach grzejnika. Te domowe szkodniki nie lubią też cynamonu i goździków. Przetarcie uczęszczanych przez nie miejsc ściereczką nasączoną wywarem z tych przypraw pozwoli skutecznie zniechęcić je do odwiedzenia ich powtórnie.

Czego nie lubią rybiki cukrowe?

Rybiki cukrowe boją się światła. Ich życie i największa aktywność jest wtedy, kiedy mieszkańcy śpią. Włączając światło w ciemnej łazience można zaobserwować, że te, które zdążyły wyjść z zakamarków od razu uciekają do bezpiecznej kryjówki. Nie przepadają także za suchymi pomieszczeniami, więc warto zadbać o to, aby w kuchni czy łazience nie dopuszczać do nadmiernej wilgoci, bo taki klimat im wyjątkowo sprzyja. Insekty te skutecznie odstrasza też zimno. Najlepiej czują się w temperaturze pokojowej, dlatego skuteczną bronią w walce z nimi będzie systematyczne wietrzenie pomieszczeń w zimniejszym sezonie. Co więcej, te srebrne insekty nie znoszą też aromatu wanilii i mięty.

rybiki cukrowe

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,57 z 5)
loading... zapisuję głos...