Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści:

Rwa kulszowa (zespoły korzeniowe, ischialgia) atakuje niespodziewanie, wywołując u chorego silny, ostry ból pleców i nóg. Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie, najczęściej jest diagnozowana u pacjentów w średnim wieku. Jak złagodzić dolegliwości bólowe wywołane atakami rwy kulszowej? Ulgę w cierpieniu może przynieść elektrostymulacja TRU+ – co warto wiedzieć o tej beztabletkowej metodzie leczenia bólu?

Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie

Co powoduje rwę kulszową? Przyczyny przypadłości

Jakie czynniki sprawcze prowokują ataki rwy kulszowej? Jedną z podstawowych przyczyn tego dokuczliwego schorzenia jest przepuklina krążka międzykręgowego. Zdarza się też, że za podrażnienie/uszkodzenie nerwu kulszowego (lub drobnych korzeni nerwowych) odpowiada:

  • skrzywienie kręgosłupa,
  • zbyt intensywny trening,
  • lokalny stan zapalny,
  • choroba nowotworowa,
  • cukrzyca,
  • nadwaga,
  • otyłość.

Ataki korzonków nerwowych mogą być też sprowokowane biernym, siedzącym trybem życia, dietą ubogą w wapń. U niektórych osób za przyczynę nacisku na nerw kulszowy uznaje się nieprawidłową budowę miednicy. Zdarza się, że czynnik wywołujący chorobę jest bardziej prozaiczny, jak np. nagłe wychłodzenie organizmu spowodowane skokiem do zimnej wody w letni, upalny dzień.

Jak rozpoznać rwę kulszową? Objawy choroby

Jak rozpoznać rwę kulszową? Objawy choroby

Pacjenci, którzy doświadczyli ataku rwy kulszowej, skarżą się na przeszywający, kłujący ból  w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Dolegliwości bólowe często promieniują do pośladka, uda, łydki, a nawet palców u stopy (w większości przypadków ból jest jednostronny). Chory może też zaobserwować u siebie:

  • nagłe osłabienie siły mięśniowej,
  • drętwienie nóg,
  • zaburzenia czucia w kończynach dolnych,
  • uczucie mrowienia.

Dolegliwością, która może wskazywać na rwę kulszową, jest też tzw. objaw Lasègue’a. Warto wykonać test i spróbować podnieść kończynę dolną w pozycji na wznak i przy pochylaniu. Jeśli czujemy wówczas narastający ból, prawdopodobnie jest to ischialgia.

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej – skuteczne metody

Po szczegółowym wywiadzie medycznym i przeprowadzeniu badań lekarz zaleca choremu przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych. W razie konieczności stosowane są środki rozkurczowe oraz zastrzyki domięśniowe. Elementem terapii jest też rehabilitacja i fizjoterapia pacjenta (np. krioterapia, kinezyterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Warto podkreślić, że w nielicznych, wyjątkowo ciężkich przypadkach przeprowadzana jest operacja kręgosłupa (gdy żadna z bezoperacyjnych metod leczenia nie daje pożądanych rezultatów).

Łagodzenie ataków rwy kulszowej – elektrostymulacja TRU+

Jednym z niefarmakologicznych sposobów łagodzenia dotkliwego bólu, który towarzyszy atakom rwy kulszowej jest domowy elektrostymulator TRU+. Jest to urządzenie o statusie wyrobu medycznego, które korzysta z metody TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), redukując ból całkowicie nieinwazyjną drogą. Co ważne, skuteczność metody TENS została potwierdzona klinicznie.

TRU+ może stanowić element domowej terapii przeciwbólowej osób zmagających się z ischialgią. Jak działa tego typu sprzęt? TRU+ wysyła impulsy elektryczne o niskim napięciu, co powoduje blokadę sygnałów bólowych (nie docierają do mózgu). Podczas pracy urządzenia dochodzi do intensywnej produkcji endorfin, uznawanych za naturalne substancje przeciwbólowe. Na jedną sesję terapeutyczną należy poświęcić około 30-minut. Dzięki 30 poziomom intensywności impulsów pacjent może w prosty sposób dostosować terapię do swoich indywidualnych potrzeb. Kto może korzystać z terapii TENS? Osoby w podeszłym wieku, cukrzycy, artretycy. Należy podkreślić, że elektrostymulator TRU+ działa też w tych obszarach ciała, do których ból promieniuje.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. 

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie. 

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,70 z 5)
loading... zapisuję głos...