Rwa kulszowa przyczyny, leczenie, przeciwdziałanie

Rwa kulszowa kojarzy nam się z niezwykle silnym bólem. Każdy z nas ze współczuciem myśli o tych, którzy na silnych środkach przeciwbólowych próbują ją przetrwać. Poniżej prezentujemy compedium wiedzy na temat: rwa kulszowa przyczyny, leczenie, przeciwdziałanie. 

Ból związany z rwą kulszową jest odczuwany jest w dolnych partiach pleców, pośladkach, nierzadko w nogach w odcinku udowym czy nawet stopach. Każdy ruch potrafi być na tyle bolesny, iż uniemożliwia choremu funkcjonowanie.

Rwa Kulszowa

Rwa kulszowa przyczyny, leczenie, przeciwdziałanie

Często utożsamiamy rwę kulszową z chorobą kręgosłupa. Mamy w tym trochę racji. Rzeczywiście najczęściej rwa kulszowa jest związaną z dyskopatią (choć wywołać ją mogą również inne zmiany chorobowe). Co więcej, liczba osób cierpiących z powodu rwy kulszowej wynikającej z pododu tej zmiany chorobowej systematycznie wzrasta. Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, którego rola polega na wspomaganiu odpowiedniej mechaniki kręgosłupa i amortyzowaniu wstrząsów. Umożliwia on również nerwom wyjście z kanału kręgowego. Gdy dochodzi do uszkodzeń w jego obrębie, zaczyna on uciskać na nerw kulszowy i daje bolesne objawy rwy.

Rwa kulszowa jest więc nie tyle chorobą, co zespołem objawów, będących efektem ucisku na nerw kulszowy (wychodzi on z najniższych partii kręgosłupa lędźwiowego i unerwia znaczne części nóg). Warto podkreślić, że spektrum chorób i zaburzeń prowadzących do rwy kulszowej jest ogromne. Można tu wymienić chociażby choroby nowotworowe, stany zapalne, wady postawy czy urazy. Problem ten dotyka także kobiety w ciąży. Spowodować go może również regularne długotrwałe stanie, nagły ruch czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Leczenie rwy kulszowej uzależnione jest od nasilenia bólu i przyczyny, która wywołała objawy. Walkę z bólem zaczynamy od znalezienia pozycji, która odciąży uciskany korzeń nerwowy. Gdy silny ból minie, przechodzimy do bardziej skutecznych działań, nie ograniczając się tylko do bezbolesnej pozycji czy środków przeciwbólowych. Szczególnie ważne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Znaczną poprawę można uzyskać systematycznie wykonując ćwiczenia zaproponowane przez rehabilitanta, wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha czy też korzystając z leczniczych masaży. Nie można także zapomnieć o korekcji postawy ciała, wyrobieniu odpowiednich nawyków czy prawidłowym zorganizowaniu miejsca pracy. Stanowi to dużą pomoc w zapobieganiu i zmniejszaniu bólu w rwie kulszowej. W tym celu warto się poradzić doświadczonego rehabilitanta, który udzieli niezbędnych wskazówek.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  6 lipca 2015 15:53

  Fajny artykuł.

  Odpowiedz
 2. martucha180  6 lipca 2015 19:45

  Dobrze wiedzieć.

  Odpowiedz
 3. bbo  6 lipca 2015 19:57

  Mój mąż miał dwa ataki przed laty wiec wiem jak można cierpieć…

  Odpowiedz
 4. macierzanka  6 lipca 2015 22:16

  Wiem coś o tym ,miałam już te bóle.

  Odpowiedz
 5. Gocha  7 lipca 2015 14:29

  Ja raczej nie miałam z tym bólem do czynienia i nie chcę mieć, ale warto coś na ten temat wiedzieć

  Odpowiedz
 6. Patriszia  7 lipca 2015 14:57

  Niestety przeszłam to..;/

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  8 lipca 2015 14:36

  Miałam w ciąży.

  Odpowiedz
 8. Anita  29 lipca 2015 01:40

  Mam nadzieję, że mnie nie złapie..

  Odpowiedz
 9. na ból  30 listopada 2022 20:47

  Czy znacie Reumpapai? Jak dla mnie nie ma bardziej skutecznego naturalnego preparatu. W składzie ma trzy zioła słynące z działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwbakteryjnego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany