Rwa kulszowa przyczyny, leczenie, przeciwdziałanie
Rwa kulszowa kojarzy nam się z niezwykle silnym bólem. Każdy z nas ze współczuciem myśli o tych, którzy na silnych środkach przeciwbólowych próbują ją przetrwać. Poniżej prezentujemy compedium wiedzy na temat: rwa kulszowa przyczyny, leczenie, przeciwdziałanie.
Ból związany z rwą kulszową jest odczuwany jest w dolnych partiach pleców, pośladkach, nierzadko w nogach w odcinku udowym czy nawet stopach. Każdy ruch potrafi być na tyle bolesny, iż uniemożliwia choremu funkcjonowanie.
Rwa kulszowa przyczyny, leczenie, przeciwdziałanie
Często utożsamiamy rwę kulszową z chorobą kręgosłupa. Mamy w tym trochę racji. Rzeczywiście najczęściej rwa kulszowa jest związaną z dyskopatią (choć wywołać ją mogą również inne zmiany chorobowe). Co więcej, liczba osób cierpiących z powodu rwy kulszowej wynikającej z pododu tej zmiany chorobowej systematycznie wzrasta. Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, którego rola polega na wspomaganiu odpowiedniej mechaniki kręgosłupa i amortyzowaniu wstrząsów. Umożliwia on również nerwom wyjście z kanału kręgowego. Gdy dochodzi do uszkodzeń w jego obrębie, zaczyna on uciskać na nerw kulszowy i daje bolesne objawy rwy.
Rwa kulszowa jest więc nie tyle chorobą, co zespołem objawów, będących efektem ucisku na nerw kulszowy (wychodzi on z najniższych partii kręgosłupa lędźwiowego i unerwia znaczne części nóg). Warto podkreślić, że spektrum chorób i zaburzeń prowadzących do rwy kulszowej jest ogromne. Można tu wymienić chociażby choroby nowotworowe, stany zapalne, wady postawy czy urazy. Problem ten dotyka także kobiety w ciąży. Spowodować go może również regularne długotrwałe stanie, nagły ruch czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Leczenie rwy kulszowej uzależnione jest od nasilenia bólu i przyczyny, która wywołała objawy. Walkę z bólem zaczynamy od znalezienia pozycji, która odciąży uciskany korzeń nerwowy. Gdy silny ból minie, przechodzimy do bardziej skutecznych działań, nie ograniczając się tylko do bezbolesnej pozycji czy środków przeciwbólowych. Szczególnie ważne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. Znaczną poprawę można uzyskać systematycznie wykonując ćwiczenia zaproponowane przez rehabilitanta, wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha czy też korzystając z leczniczych masaży. Nie można także zapomnieć o korekcji postawy ciała, wyrobieniu odpowiednich nawyków czy prawidłowym zorganizowaniu miejsca pracy. Stanowi to dużą pomoc w zapobieganiu i zmniejszaniu bólu w rwie kulszowej. W tym celu warto się poradzić doświadczonego rehabilitanta, który udzieli niezbędnych wskazówek.