Rwa kulszowa – problem, który może dotknąć każdego
Rwa kulszowa, nazywana również atakiem korzonków to przykra dolegliwość, powodująca ból dolnej części pleców, niekiedy nieumożliwiający wykonywanie jakichkolwiek czynności. Jakie są tego przyczyny i jak sobie radzić z rwą kulszową? O tym przeczytasz poniżej.
Czym jest rwa kulszowa?
Nagły, silny ból pleców w odcinku lędźwiowym, promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego, do pośladka, uda, a czasami nawet obejmujący całą nogę, aż do stopy. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, a ból może być tak dotkliwy, że wręcz paraliżuje ciało. Oprócz tego charakterystycznym objawem jest drętwienie kończyny dolnej, osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia czucia. Czasami może dojść do zaburzenia funkcji zwieraczy odbytu i układu moczowego. Rwa kulszowa może być powodowana przez dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy, stany zapalne, niektóre choroby zakaźne, a także przez intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego kręgosłup był nadmiernie eksploatowany.
Powstawanie
Rwa kulszowa to nic innego jak ucisk na nerw kulszowy, a ponieważ nerw ten biegnie poprzez pośladek, w dół kończyn, daje właśnie takie objawy. Najczęstszą przyczyną jest dyskopatia, o której pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Narażone na nią są przede wszystkim osoby powyżej 30 roku życia, u których kręgosłup uległ już pewnemu zużyciu. Na skutek wysunięcia się dysku, uciska on na nerw, powodując dysfunkcję. Podrażnienie nerwu może być też spowodowane przez uraz kręgosłupa, stany zapalne i inne czynniki. Dlatego nie należy lekceważyć tego objawu, a jeśli problemy pojawiają się często i nie ustępują po leczeniu zachowawczym, warto rozważyć konsultację neurochirurgiczną w celu leczenia operacyjnego.
Rozpoznanie i leczenie
Rwa kulszowa jest przykrą dolegliwością, jednak jeśli występuje sporadycznie, przebiega typowo i po kilku dniach ustępuje, wystarczy leczenie zachowawcze lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i rozkurczowymi. Oczywiście zawsze po konsultacji z lekarzem. Po ustąpieniu ostrych objawów warto włączyć fizykoterapię i masaże. W przypadku gdy ból nie ustępuje po kilku dniach leczenia zachowawczego, a dodatkowo towarzyszą mu objawy takie jak zaburzenia czucia, niedowłady, czy osłabienie funkcji zwieraczy, należy skonsultować się z neurochirurgiem, który przeprowadzi dokładniejszą kompleksową diagnostykę i jeśli zajdzie taka potrzeba, zaleci leczenie operacyjne w celu usunięcia przyczyny ucisku na korzeń nerwowy. Diagnostyka dolegliwości polega przede wszystkim na dokładnym zebraniu wywiadu od chorego i ustalenia lokalizacji ucisku, nasilenia bólu i długości jego trwania. Następnie przeprowadzane jest badanie neurologiczne i wykonywane zdjęcie RTG, a w niektórych przypadkach konieczne będzie obrazowanie za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badanie te jednak przeprowadzane są jedynie w wybranych przypadkach, gdy zawodzi podstawowa diagnostyka i leczenie zachowawcze.
Jak zapobiegać powstawaniu rwy kulszowej?
Dysfunkcje kręgosłupa dotykają każdego; jednych prędzej, innych później. Dlatego, zamiast leczyć się i cierpieć z powodu bólu, lepiej zawczasu zapobiegać i zadbać o swój kręgosłup. Przede wszystkim zadbaj o prawidłową postawę ciała podczas siedzenia w pracy, gdy jedziesz samochodem lub wypoczywasz. Unikaj podnoszenia ciężarów przekraczających Twoje możliwości, a jeśli już musisz, to pamiętając o prawidłowej pozycji, tak by ciężary podnosić siłą nóg, a nie pleców. Pamiętaj również, że odpoczynek na zbyt miękkim materacu, ze źle dobraną poduszką i w pozycji skulonej, również negatywnie wpływa na stan kręgosłupa. Nie zapominaj także o ćwiczeniach fizycznych, wzmacniających mięśnie pleców i brzucha. Przestrzeganie tych kilku wskazówek, pozwoli Ci dłużej cieszyć się zdrowiem bez obaw, że pewnego dnia, niespodziewanie złapie Cię rwa kulszowa.
Artykuł powstał przy merytorycznej pomocy rehabilitacji domowej fizjoarena.pl |