Ruszyła akcja “Top freedom”! Kobiety chętnie pozują topless i nawołują do równych praw

Projekt Top Freedom opanował polskie media społecznościowe. Kobiety chętnie publikują swoje zdjęcia topless i po raz kolejny nawołują do zwrócenia uwagi na równe prawa kobiet i mężczyzn. Akcję zainicjowała ratowniczka medyczna Ane Piżl. Dla niektórych temat może wydawać się błahy, ale pod namiastką “zwykłego” odsłonięcia ciała kryje się coś więcej.

Mamy XXI wiek, a wciąż w Polsce w wielu miejscach widok nagich piersi budzi zgorszenie. Publiczne karmienie piersią, opalanie toplees, czy top bez stanika, przez który prześwituje biust… To widok, który u niektórych wciąż powoduje zawstydzenie, chociaż nie ma w nim nic erotycznego. Kobiece ciała są cały czas seksualizowane. Nierówne traktowanie kobiecych i męskich piersi jest tego wyrazem. 

Ubóstwo menstruacyjne – problem, który wciąż pozostaje w Polsce tabu. Czym jest ubóstwo menstruacyjne i czy istnieje w Polsce?

Ubóstwo menstruacyjne – problem, który wciąż pozostaje w Polsce tabu. Czym jest ubóstwo menstruacyjne i czy istnieje w Polsce?

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce wciąż pozostaje tematem tabu. Wielu z nas patrząc na standardy współczesnego świata trudno sobie nawet wyobrazić, że ktoś może stawać przed dylematem, czy kupić podpaski, czy zjeść obiad. Tymczasem ubóstwo menstruacyjne w Polsce to realny problem, który dotyka zwłaszcza nastolatki. Według danych z UNICEF i WHO problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy nawet 500 mln kobiet na całym świecie. W Polsce w ostatnich latach coraz częściej mówi się głośno o okresie. Jest nadzieja, że za kilka lat przestanie być tematem tabu, a reklamy telewizyjne w końcu przestaną przedstawiać krew menstruacyjną w kolorze niebieskim.

Akcja Top Freedom “zalała” polskie media społecznościowe

Popularność akcji Top Freedom zdumiewa i… cieszy. Wszystko zaczęło się od tego, gdy Instagram ocenzurował zdjęcie Ane (ane_ratownica) ze względu na widoczne piersi. To wydarzenie Ane wykorzystała, żeby zwrócić uwagę na to, jak różnie są traktowane kobiety i mężczyźni w kwestii odsłaniania klatki piersiowej. Zdarza Ci się szukać dyskretnego miejsca, żeby nakarmić dziecko? Chodzisz w niewygodnym staniku w upalny dzień, bo nie chcesz, żeby prześwitywał CI biust? Cenzurujesz zdjęcie przed wrzuceniem w media społecznościowe, bo masz za skąpą górę od stroju? Jeśli tak, to ta akcja jest też dla Ciebie!

– Od trzech miesięcy Instagram grozi mi palcem, że stracę konto. A wszystko zaczęło się od zdjęcia, na którym widać mi sutek – pamiętacie? Nierówność płci i ciał w socialach to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią jest cały ogrom kontekstów. M.in. to, o czym często tu piszę – seksualizacja ciał, binarne postrzeganie transpłciowości, zawstydzanie ze względu na wygląd, uwikłanie w płeć – pisze na Instagramie Ane

Akcja “Top freedom” upomina się o równość kobiet i mężczyzn w takich miejscach jak plaże, czy baseny.  Mężczyźni bez problemu mogą przebywać w nich bez koszulki. Takie samo prawo powinny mieć wszystkie osoby niezależnie od płci, transpłciowości, czy wyglądu i sprawności. Top freedom sprzeciwia się również seksualizacji kobiecego ciała w kontekście karmienia piersią

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ane Piżl (@ane_ratownica)

“Staniki i hidżaby powinny być wyborem!”

Ratowniczka postanowiła wyjść z projektem, w którym chce razem upomnieć się o równość i neutralność ciał.

Nie zgadzam się na kulturę w której kobiety mają na plażach zasłaniać ciało (w zależności od miejsca na świecie – włosy, piersi, twarze), żeby „nie kusić” mężczyzn. To obraża ludzi wszystkich płci. (…) Nie zgadzam się na argument, że widok klatki piersiowej gorszy dzieci. Dzieci nie mają żadnego problemu z żadną częścią ciała, dopóki się nie dowiedzą, że „trzeba” się wstydzić.

Dalej Ane apeluje:

„Nie namawiam do rozbierania się! Niech każdy_a sobie zasłania co chce! Nic mi do tego. Rzecz w tym, że staniki i hidżaby powinny być wyborem, a nie przymusem.”

Do akcji włączyło się wiele gwiazd Instagrama, aktorek i celebrytów. Do projektu dołączyli też panowie. Każdy, kto chce dołączyć do akcji, może zamieścić swoje zdjęcie z hasztagiem topfreedompl.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ewa Skibińska (@e_skibinska)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (28 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  18 sierpnia 2022 20:44

  ja jednak uważam , że piersi są intymną częścią ciała i czuję się zniesmaczona jak ktoś wywala goły biust…

  Odpowiedz
  • ewalub  19 sierpnia 2022 14:07

   ja również wolę nie oglądać

   Odpowiedz
  • Weronika  19 sierpnia 2022 23:13

   też tak uważam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany