Rumianek na ból brzucha – recepta skuteczna i stara jak świat

Na pewno nie raz słyszeliście, że rumianek na ból brzucha jest najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tą przykrą dolegliwością. Ta naturalna metoda walki z rewolucjami żołądkowymi jest znana od lat i chyba można powiedzieć, że jest naprawdę niezawodna. Co takiego jest w naparze z kwiatu rumianku i czy warto go włączyć także do swojej codziennej diety? Dziś sprawdzimy jakie właściwości ma ta podobna do stokrotki jedna z najbardziej znanych roślin w lecznictwie.

Spis treści:

rumianek na ból brzucha

Jak przygotować napar z rumianku?

Jeśli dziecko lub dorosły cierpi z powodu bolesnego wzdęcia, niestrawności, biegunki czy wymiotów dobrym rozwiązaniem będzie właśnie rumianek. Na ból brzucha idealnie nada się napar przygotowany z jego kwiatów. U małych dzieci często stosuje się go także celem pozbycia się kolek, bo działa wiatropędnie. Jak zaparzyć rumianek? Wystarczy saszetkę z suszem zalać szklanką gorącej wody ok. 200 ml i zostawić pod przykryciem ok. 10 minut. Po ostudzeniu można dodać do niego miód lub cukier. W takiej wersji ten zdrowotny napój z pewnością zasmakuje najmłodszym. Jeśli nie mamy saszetek z rumiankiem można też użyć sypkiego produktu. Proporcja na szklankę w tym przypadku  to ok. 1-2 łyżeczki. Ważne jednak, aby przed wypiciem naparu przecedzić go przez sitko.

Jak działa rumianek na ból brzucha?

Mało kto wie, że rumianek ma nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także przeciwzapalne. Nie bez powodu często gości ona w menu przedszkolaków. Rumianek ułatwia bowiem pasaż pokarmu, a także pobudza przemianę materii i poprawia perystaltykę jelit. Pomaga też w nieżytach żołądka i w przypadku zatrzymanych gazów. Skutecznie łagodzi skurcze żołądka oraz jelit, a tym samym działa uspokajająco na przewód pokarmowy i trawienny. Do tego zapobiega nadkwaśności żołądka. Rumianek stosuje się także przy zaparciach, bo ułatwia wypróżnianie. Składniki w nim zawarte pobudzają procesy metaboliczne i ułatwiają szybsze trawienie. Co więcej, ma on także działanie przeciwwymiotne. Warto też wiedzieć, że picie naparu z tego wyjątkowego zioła zaleca się także przy bolesnym miesiączkowaniu. Rumianek przynosi w tym przypadku dużą ulgę.

picie rumianku dla zdrowia

Rumianek na ból brzucha…i nie tylko!

Systematyczne picie herbatki rumiankowej ma szereg dobroczynnych właściwości. Roślina ta jest bogata we flawonoidy, kumarynę oraz witaminę C. W jej składzie znaleźć można też sole mineralne. Napar taki włączony do codziennej diety może pomóc w niwelowaniu przykrych dolegliwości po posiłku np. refluksu. W czasie przeziębienia inhalacje na bazie rumianku wykorzystuje się także do wspomagania procesu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki niemu wydzielina jest bardziej rozrzedzona więc łatwiej ją wyksztusić czy wysmarkać. Sprawdza się on też w przypadku zapalenia błony śluzowej gardła (pod postacią płukanek). Co ciekawe, wykorzystuje się go także wspomagająco do leczenia ran np. oparzeń czy owrzodzeń, a nawet hemoroidów (pod postacią nasiadówek). Stosuje się go także do redukcji alergii skórnych czy trądziku wykorzystując napar z niego do kompresów. Warto też wiedzieć, że rumianek działa także uspokajająco i ułatwia zasypianie. Szklankę herbatki warto więc wypić przez pójściem spać.

kwiat rumianku

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,95 z 5)
loading... zapisuję głos...