Rozwój trzylatka – jak poradzić sobie z jego wychowaniem?

Gdy mija okres nauki pierwszych słów, chodzenia i nieprzespanych nocy rodzice stawiani są przed nowym wyzwaniem – zadbaniem rozwój trzylatka – o rozwój intelektualny, artystyczny i emocjonalny. To własnie ten okres, gdy osobowość i umysł naszego malucha rozwija się najdynamiczniej.  To oczywiście również czas na beztroską zabawę, którą mądry rodzic może przekuć również na naukę. I to nie tylko nauka liczenia i pisania, ale również praca z emocjami i wyobraźnią dziecka.

Zobacz także: Samodzielność dziecka – pozwól mu na nią!

rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka – Rozwój intelektualny

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Są czynności, które przychodzą mu z łatwością i takie, które wymagają pracy i większej uwagi. Przedszkolaki bardzo chętnie biorą udział w domowych zadaniach. Samodzielnie zaczynają się ubierać, myją zęby i ręce oraz coraz lepiej idzie im posługiwanie się sztućcami. Zaczynają stosować formy gramatyczne, prowadzą dialog, minie jeszcze rok, a będą potrafiły już budować zdania złożone i poznają znaczenie nawet 2 tysięcy słów. Uzdolnione matematycznie maluchy w tym wieku są w stanie wyrecytować liczby od zera do stu. Jedne wolą tańczyć, inne grać w piłkę, układać klocki czy rysować. Bez względu na to, z jakim talentami mamy do czynienia, należy brać aktywny udział w życiu dziecka oraz uważnie je obserwować. Dzięki temu możemy dostrzec indywidualne predyspozycje pociechy, jak również jego słabsze strony. Dziecko radzi sobie z liczeniem lepiej niż rówieśnicy? Możliwe, że jest przyszłym genialnym matematykiem, a może po prostu podobne zadania częściej pojawiają się w proponowanych przez rodziców zabawach. Jeżeli więc pasjonuje go świat liczb, należy stawiać przed nim nowe, trudniejsze wyzwania, nie zaniedbując jednocześnie innych obszarów rozwoju.

Umiejętności matematyczne, zdolność logicznego myślenia, czytanie i wzbogacanie słownictwa, wiedza o świecie – to wszystko obejmuje właśnie inteligencja logiczna (IQ). Nie jest ona cechą wrodzoną. Można wpłynąć na jej rozwój i im wcześniej zacznie się ją ćwiczyć, tym lepsze efekty uda się uzyskać. Nie oznacza to jednak, że należy posadzić trzylatka nad zbiorem logicznych łamigłówek. Najskuteczniejszym narzędziem jest rozrywka. Polecamy do tego odpowiednią literaturę. Szczególnie pomocna w tym może  okazać się seria Wydawnictwa Klett – Akademii Inteligentnego Malucha. Jej pierwsza część, IQ, proponuje nie tylko ćwiczenia połączone z zabawą kolorowymi naklejkami, ale co istotne – zawiera instrukcje i rady dla rodziców oraz pomysły na wspólną naukę w domu czy na łonie natury.

Rozwój trzylatka – Rozwój emocjonalny

rozwój trzylatka 2

Tyle samo uwagi, co nauce liczenia czy pisania należy poświecić rozwojowi emocjonalnemu przedszkolaka. Maluch w tym wieku jest niezwykle ciekawy świata, zadaje mnóstwo pytań. Choć nadal będą zdarzały mu się wybuchy złości czy smutku. Ze starszym dzieckiem łatwiej się komunikować, ponieważ potrafi coraz więcej powiedzieć, a także rozpoznać i nazwać swoje emocje. Trzylatek chce współpracować, zarówno z rodziną, jak i rówieśnikami. Ma większą potrzebę kontaktu z dziećmi.  Zaczyna zawierać pierwsze przyjaźnie. Zmienia się też charakter wspólnych zabaw.

Na nic zdadzą się wybitne zdolności, jeżeli w dorosłym życiu dziecko nie będzie potrafiło współżyć z innymi ludźmi. Za zdolność interakcji z otoczeniem odpowiedzialna jest inteligencja emocjonalna (EQ). To empatia, panowanie nad własnymi zachowaniami, odważne poznawanie świata, poczucie własnej wartości czy zdolność wielowymiarowego postrzegania i oceny. Sama rozmowa o emocjach będzie jednak niewystarczająca, aby maluch pojął trudne i często abstrakcyjne dla niego pojęcia. Propozycje ciekawych aktywności, takich jak odgrywanie scenek, wcielanie się w role oraz obserwację samego siebie i innych rodzice mogą znaleźć w kolejnej części Akademii Inteligentnego Malucha – książce EQ. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać dziecku gotowych rozwiązań – niech samo nauczy się analizować zdarzenia i związki przyczynowo-skutkowe oraz reagować na nie w odpowiedni sposób.

Polecamy również: DIY: Zabawki z kartonu dla dzieci

Rozwój trzylatka – Rozwój twórczy

Oprócz stymulowania zdolności logicznego myślenia oraz wyrażania emocji, rodzice powinni również zadbać o umiejętności twórcze trzylatka (CQ). Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane i świadome, dlatego lepiej posługuje się już kredkami, farbami czy nożyczkami. W jego artystycznych poczynaniach nie są ważne jednak tylko umiejętności manualne, ale to, co mały twórca chce nam poprzez swoje dzieło przekazać. W tym wieku dziecko zaczyna fantazjować, więc nie można się dziwić, jeśli pewnego dnia w domu zamieszka wyimaginowany przyjaciel, a nawet cała ich gromada. Maluchy coraz chętniej słuchają bajek i opowiadań, a także zaczynają tworzyć własne historie. Zmienia się też charakter ich zabaw. Jeżeli coraz częściej zamieniają dom w teatr, sklep czy wnętrze rakiety kosmicznej to najlepszy dowód na to, że nie brak im kreatywności. Dziś zwariowane maluchy nazwiemy urwisami i bałaganiarzami, ale to właśnie one, dzięki nieskrępowanemu myśleniu, w przyszłości mogą dokonać wielkich rzeczy.

Inteligencja twórcza to nie tylko talent ładnego malowania, śpiewania czy odgrywania ról. To przede wszystkim kreatywność, poszukiwanie nowych rozwiązań, nieszablonowe myślenie, rozwinięta wyobraźnia i odwaga tworzenie własnych idei. Tak, te cechy również można kształtować, nawet u tak małych dzieci. Dzięki części CQ serii Akademia Inteligentnego Malucha rodzice dowiedzą się jak pozbyć się dorosłego, racjonalnego spojrzenia na otaczający nas świat. Dziecko właśnie pokolorowało psa na różowo? Zamiast tłumaczyć mu, że takie zwierzęta nie istnieją, warto zapytać, dlaczego podjęło taką decyzję. Tu nie ma złych odpowiedzi, a najważniejszy jest sposób rozumowania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (216 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...