Rozwijanie swoich pasji do rysunku – jak ćwiczyć?

Urodziłeś się z talentem do rysowania? Możesz rozwijać i doskonalić tę umiejętność poprzez regularną praktykę. Oto przewodnik, jak ćwiczyć rysunek, aby tworzyć coraz lepsze prace.

Regularna praktyka to podstawa

Praktyka czyni mistrza. W przypadku rysunku to najprawdziwsza prawda. Dlatego już dziś stwórz nawyk codziennego rysowania. Nie muszą to być godziny spędzone nad kartką papieru – wystarczy kilka minut. Weź papier i ołówek w dłoń i zacznij praktykę już teraz.

Obserwuj i rysuj przedmioty, które widzisz wokół siebie. Może to być martwa natura, krajobraz czy ludzie np. mama, tata, brat czy wujek. Koniecznie noś ze sobą szkicownik albo tablet z funkcją rysowania np. Apple iPad Air. Dzięki temu zawsze będziesz w stanie uwiecznić moment, który zapadł Ci w pamięć.

Teoria i praktyka idą ze sobą w parze

W nauce rysunku ważna jest zarówno praktyka jak i teoria. Masa osób dużo rysuje, jednak nie uzupełnia wiedzy teoretycznej i na odwrót. Ty staraj się poszerzać swoją wiedzę w tych dwóch dziedzinach. W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych materiałów edukacyjnych, z których dowiesz się nieco więcej o budowaniu przestrzeni, znajomości teorii kolorów czy o perspektywie.

Jeśli książki o rysowaniu są dla Ciebie niezrozumiałe (a często tak właśnie bywa), zapisz się na kurs rysunku. Pod okiem doświadczonego prowadzącego poznasz przydatne techniki rysunkowe oraz dowiesz się więcej o zagadnieniach, których nie rozumiałeś. Prowadzący poprawi również Twoje błędy, wskaże, nad czym musisz popracować i zmotywuje Cię do dalszej nauki rysunku.

Studiuj anatomię ludzkiego ciała

W przyszłości chciałbyś tworzyć obrazy na zamówienie? To możliwe, ale czeka Cię długa droga, zanim dojdziesz do perfekcji. Jeśli planujesz rysować ludzi, zacznij studiować anatomię i proporcję ciała. Rysowanie kobiet, mężczyzn i dzieci wymaga zrozumienia struktury mięśniowej i szkieletowej oraz zauważenia różnic pomiędzy płcią męską, a żeńską.

Eksperymentuj także z rysowaniem różnych wyrazów twarzy od smutku, przez zdziwienie, aż do radości. Musisz wiedzieć, że to właśnie mimika wpływa na emocje, podobnie jak dynamiczne pozy i ruchy – podniesione dłonie czy splecione ręce.

Nie bój się porażek

Ćwiczenie rysowania różnych tekstur Ci nie wychodzi? Zacznij od czegoś prostszego, np. studiuj rysowanie cieni i refleksu, aby poprawić realizm w swoich pracach. Nie myśl, że zostaniesz mistrzem rysunku dnia kiedy po raz pierwszy weźmiesz ołówek w ręce. Tak się nie stanie, a Twoje przekonanie może jedynie zniechęcić Cię do dalszej nauki.

Miej świadomość, że Twoje początkowe prace będą wyglądać źle i będą niedopracowane. Masz do tego pełne prawo. Każdy kolejny szkic będzie wyglądać lepiej. W internecie , a dokładnie na portalach społecznościowych i grupach dla początkujących artystów znajdziesz całe mnóstwo rysunków, które udowadniają, że wystarczy samozaparcie i cierpliwość, aby osiągnąć niesamowite efekty. Te prace z pewnością zmotywują Cię do dalszego działania.


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 3,00 z 5)
loading... zapisuję głos...