Rozważanie kupna schodów zabiegowych

Czy kupno schodów jest proste? Dla niektórych może i tak, nie zmienia to jednak faktu, że bez znajomości konstrukcji domu i preferowanego stylu aranżacji nabycie pierwszego z brzegu modelu zakończy się spektakularną porażką. Nie pomaga w tym zresztą fakt ilości dostępnych ich rodzajów. Szczególną estymą cieszą się schody zwane zabiegowymi. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy i czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować?

Cechy wyróżniające

Cechami wyróżniającym schody zabiegowe są ich stopnie, które różnią się między sobą szerokością rozstawu i wybranymi kształtami. Przez to nie potrzebują one zbyt dużo miejsca do instalacji, w przeciwieństwie, chociażby do tych z dwoma biegunami. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby były one elementem wspierającym utrzymanie się stropu. Są one neutralne pod względem przyjętego w pomieszczeniu stylu oraz nie ważą zbyt wiele, stąd często są wykorzystywane w małych przestrzeniach, co powinno uradować właścicieli mniejszych domów z piętrem. Co więcej, schody zabiegowe pozwalają na wykreowanie dodatkowej przestrzeni, którą będzie można przeznaczyć do stworzenia np. większej łazienki.

Schody zabiegowe Nice 4 od Fontanot

Osoby szczególnie kładące nacisk na oszczędzanie przestrzeni mieszkalnej powinny zastanowić się nad zamontowaniem schowka, który miałby się znajdować pod schodami. Może ono służyć do różnych celów – mniejszy będzie świetną spiżarnią, uwalniającą kuchnię od nadmiaru aktualnie niepotrzebnych rzeczy, większy zaś nawet skromnym biurem!

O czym należy pamiętać w trakcie dobierania projektu schodów zabiegowych?

Trzeba mieć na uwadze znalezienie kompromisu między samymi schodami a resztą mieszkania. Zbyt ciasne schody znacznie utrudnioną wchodzenie i schodzenie z nich, z kolei za szerokie „ukradną” nam cenne metry kwadratowe. Te mocno awangardowe pokłócą się z subtelnie wykonanym przedpokojem itd. Aby uniknąć tego typu sytuacji, dobrze jest wpierw skonsultować się z producentem schodów, który to wskaże, który projekt schodów będzie tym optymalnym.

Podsumowanie

Jak widać, schody zabiegowe niekoniecznie muszą być nudnym dopełnieniem domostwa, a jego integralną i cieszącą oko częścią. Przekrój stylów jest przytłaczający i jednocześnie kompatybilny z gustem każdej osoby. Zanim jednak zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca kształtu tego właściwego, lepiej jest przedyskutować ją ze specjalistą.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (35 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. klaudiaban  3 września 2019 15:55

    Na razie temat nie dla mnie, ale na przyszłość warto wiedzieć. Cenne informacje. Myślę, że pomysł jest fajny. Mają ogromny atut, a przy konkurencyjność dla standardowych schodów zabierają mało miejsca. Nie wiem tylko jak z bezpieczeństwem.

    Odpowiedz
  2. as_sa  12 września 2019 20:45

    Obecnie jestem na takim etapie, że o schodach nie ma co myśleć bo jeszcze długa droga do nich 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany