Roztocza lubią zimę. Jak się przed nimi bronić?
Czy zdarza się, że twój maluszek często kaszle, a jego nosek jest wiecznie czerwony, a ty nie wiesz czym jest to spowodowane? To nie musi być przeziębienie! Okres jesienno – zimowym ma wyjątkowo sprzyjające warunki do życia dla roztoczy. Ogrzewane i niewietrzone pomieszczenia to miejsca, w którym te małe pajęczaki czują się najlepiej. Mnożą się, a ich odchody wywołują u naszych bobasów alergię. Chroń swojego maluszka stosując parę prostych zasad.
Po pierwsze – dziecięcy pokoik
Często rodzice w oczekiwaniu na przyjście na świat maleństwa urządzają jego pokoik rozkosznymi zasłonami, wielkimi pluszakami i miękkimi dywanami czy wykładzinami. Jest to podstawowy błąd. Projektując pokój dla dziecka pamiętajmy, że tego typu dekoracje należy ograniczyć do minimum. Są one największym siedliskiem kurzu i roztoczy, które mogą uczulić naszego bobasa. Jeśli posiadasz w domu tapicerowane meble, grube narzuty czy kotary odkurzaj je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Łóżeczko malucha powinno mieć szuflady na pościel i nowy, lekki materac, łatwy do zdejmowania i wietrzenia. Pamiętaj również o hipoalergicznych kołdrach. Na rynku dostępne są lekkie wielosezonowe wypełnienia, które są specjalnie przystosowane do częstego prania np. kołderka Ingeo? marki Feretti. ?Nasze kołderki mają również właściwość bakteriostatyczną, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni. Zapewnia to nie tylko zdrowy sen dziecka, pozwala także utrzymać pościel świeżą i pachnącą przez dłuższy czas.? – mówi Karolina Stradomska, ekspert marki Feretti. Roztocza nie lubią niskich temperatur, dlatego w mroźne dni wietrz pościel bobasa i pluszaki na balkonie. Misie możesz również włożyć na 24 godziny do zamrażarki. Pościele oraz poszewki należy prać i wymieniać regularnie, najlepiej co tydzień.
Po drugie – sprzątnie
Mając w domu bobasa uczulonego na roztocza musisz szczególnie dbać o czystość. Pamiętaj jednak, że codzienne sprzątanie nie powinno odbywać się przy dziecku. Gdy ścielisz łóżko lub ścierasz kurze, roztocza unoszą się w powietrzu. Dlatego zanim wpuścisz do pokoju swojego malucha, otwórz okna i wywietrz pomieszczenie. Blaty, półki, parapety i szafki najlepiej przecierać na mokro, a potem szybko wytrzeć je suchą ściereczką. Możesz również używać preparatów antystatycznych, które ograniczają gromadzenie się kurzu. Przed użyciem sprawdź na opakowaniu czy nie ma ostrzeżenia przed rozpylaniem go w domu, w którym są chorzy na astmę. Warto wyposażyć się również w odkurzacz wodny lub model ze specjalnym mikrofiltrem. One najlepiej zwalczają roztocza. Gdy nie masz możliwości zakupu nowego odkurzacza, zakładaj podwójny worek w tym, którego używasz. Pamiętaj również, że korzystanie z nawilżacza oraz suszenie prania w domu alergika jest niewskazane, ponieważ roztocza najlepiej rozwijają się w wilgotnych pomieszczeniach.