Rozszerzanie na zawołanie – czyli prawidłowe zasady rozszerzania diety malucha

Prawidłowe odżywianie niemowląt to bardzo rozległa dziedzina. Nie chodzi tu, bowiem jedynie o właściwe menu codzienne, ale również o prawidłowe zasady rozszerzania diety malucha. Jak zrobić to najlepiej, by zapewnić dziecku zdrowy start w przyszłość?

 odzywianie-niemowlat

Błędy żywieniowe a zdrowie niemowlaka

Niektórzy rodzice nie zdają sobie spraw z faktu, że błędy dotyczące rozszerzania diety niemowlaka, mogą obfitować w niedobory ważnych dla jego rozwoju składników. Mowa tu o: żelazie odpowiedzialnym za apetyt i prawidłowe działanie układu immunologicznego; selenie – wpływającym na prawidłowy wzrost malucha oraz cynku – odpowiadającym między innymi za prawidłowe działanie układu odpornościowego. Dlatego też tak ważnym jest, by rodzice wyposażyli się w odpowiednią wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie niemowląt w trakcie rozszerzania ich diety.

Kiedy zacząć?

Istnieją dwie szkoły prawidłowego rozszerzania diety niemowląt. Pierwsza mówi, że najlepszym czasem jest – w przypadku dziecka karmionego butelką – ukończenie 4-ego miesiąca życia, zaś w przypadku malców karmionych piersią – jest to okres 5-6 m-ca życia. Według drugiej, optymalny czas na rozszerzanie diety malucha to czas, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć i trafiać rączką do buzi. Tyle teoria. A co z praktyką? Tutaj bardzo ważne jest też obserwowanie dziecka: czy przygląda się nam z zaciekawieniem jak jemy, czy wyciąga rączkę po jedzenie i jak reaguje na podany mu produkt.

Jak zacząć?

Tutaj również istnieją dwie szkoły. Pierwsza zaleca rozpoczęcie rozszerzania diety malucha, przez podawanie mu do buzi łyżeczek z gładkimi papkami o różnych samakach. Druga to metoda BLW (czyli Bobas Lubi Wybór). Polega ona na ułożeniu przed dzieckiem różnych potraw np. pokrojonych w kostkę warzyw czy owoców i pozwolenie mu na swobodne zapoznawanie się z ich smakiem, zapachem czy konsystencją. Zgodnie ze szczegółowymi wskazaniami, rozszerzanie diety powinno odbywać się w następującej kolejności:

Dzieci karmione piersią

– od 6m-ca: gluten;

– od 7m-ca: warzywa, tłuszcze, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja;

– od 9m-ca: przyprawy;

– od 11m-ca: nabiał.

Dzieci karmione sztucznie

– od 5m-ca : warzywa, owoce, tłuszcze;

– od 6m-ca: produkty zbożowe, gluten i mięso;

– od 7m-ca: ryby, jaja;

– od 8m-ca: przyprawy;

– od 11m-ca: nabiał.

Jak zatem widzimy prawidłowe odżywianie niemowląt związane z rozszerzeniem ich diety, to odpowiedzialne zadanie. Wystarczy jednak odrobina wiedzy, a zapewnimy naszemu maleństwu zdrowy start.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  29 sierpnia 2014 15:23

  A mleko mamy to podstawa przez 12 miesięcy.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  29 sierpnia 2014 15:48

  Czytałam niedawno artykuł o błędach w żywieniu dzieci. Warto się trzymać wskazówek kiedy jakie pokarm wprowadzać , bo karmiąc dziecko tak jak nam się podoba można bardzo zaszkodzić. Skutki takiego karmienia będą odbijać się na zdrowiu dziecka przez całe jego życie.

  Odpowiedz
 3. as_sa  29 sierpnia 2014 17:35

  Myślę że dla młodych mam artykuł jak znalazł

  Odpowiedz
 4. bbo  31 sierpnia 2014 20:03

  I nie wolno się zniechęcać, kiedy maluszkowi coś nie posmakuje. Za kilka dni od nowa podjąć próbę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany