Rozszerzanie na zawołanie – czyli prawidłowe zasady rozszerzania diety malucha
Prawidłowe odżywianie niemowląt to bardzo rozległa dziedzina. Nie chodzi tu, bowiem jedynie o właściwe menu codzienne, ale również o prawidłowe zasady rozszerzania diety malucha. Jak zrobić to najlepiej, by zapewnić dziecku zdrowy start w przyszłość?
Błędy żywieniowe a zdrowie niemowlaka
Niektórzy rodzice nie zdają sobie spraw z faktu, że błędy dotyczące rozszerzania diety niemowlaka, mogą obfitować w niedobory ważnych dla jego rozwoju składników. Mowa tu o: żelazie odpowiedzialnym za apetyt i prawidłowe działanie układu immunologicznego; selenie – wpływającym na prawidłowy wzrost malucha oraz cynku – odpowiadającym między innymi za prawidłowe działanie układu odpornościowego. Dlatego też tak ważnym jest, by rodzice wyposażyli się w odpowiednią wiedzę na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie niemowląt w trakcie rozszerzania ich diety.
Kiedy zacząć?
Istnieją dwie szkoły prawidłowego rozszerzania diety niemowląt. Pierwsza mówi, że najlepszym czasem jest – w przypadku dziecka karmionego butelką – ukończenie 4-ego miesiąca życia, zaś w przypadku malców karmionych piersią – jest to okres 5-6 m-ca życia. Według drugiej, optymalny czas na rozszerzanie diety malucha to czas, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć i trafiać rączką do buzi. Tyle teoria. A co z praktyką? Tutaj bardzo ważne jest też obserwowanie dziecka: czy przygląda się nam z zaciekawieniem jak jemy, czy wyciąga rączkę po jedzenie i jak reaguje na podany mu produkt.
Jak zacząć?
Tutaj również istnieją dwie szkoły. Pierwsza zaleca rozpoczęcie rozszerzania diety malucha, przez podawanie mu do buzi łyżeczek z gładkimi papkami o różnych samakach. Druga to metoda BLW (czyli Bobas Lubi Wybór). Polega ona na ułożeniu przed dzieckiem różnych potraw np. pokrojonych w kostkę warzyw czy owoców i pozwolenie mu na swobodne zapoznawanie się z ich smakiem, zapachem czy konsystencją. Zgodnie ze szczegółowymi wskazaniami, rozszerzanie diety powinno odbywać się w następującej kolejności:
Dzieci karmione piersią
– od 6m-ca: gluten;
– od 7m-ca: warzywa, tłuszcze, produkty zbożowe, mięso, ryby, jaja;
– od 9m-ca: przyprawy;
– od 11m-ca: nabiał.
Dzieci karmione sztucznie
– od 5m-ca : warzywa, owoce, tłuszcze;
– od 6m-ca: produkty zbożowe, gluten i mięso;
– od 7m-ca: ryby, jaja;
– od 8m-ca: przyprawy;
– od 11m-ca: nabiał.
Jak zatem widzimy prawidłowe odżywianie niemowląt związane z rozszerzeniem ich diety, to odpowiedzialne zadanie. Wystarczy jednak odrobina wiedzy, a zapewnimy naszemu maleństwu zdrowy start.