Rozpoznawanie dni płodnych

Jeżeli chcemy starać się o dziecko, to bardzo ważna jest wiedza na temat naszego cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu dowiemy się, kiedy jest najodpowiedniejszy moment na współżycie oraz kiedy szanse na zajście w ciąże są największe.

rozpoznawanie-dni-płodnych

Początkowo ciężko jest rozpoznać dni płodne. Na szczęście, nasz organizm wysyła nam odpowiednie sygnały, dzięki którym łatwiej jest rozpoznać płodne dni.

Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Jak opóźnić okres bowiem ważne wydarzenie i... miesiączka zbliżają się w tym samym czasie? Chyba każda z nas to zna... Podpowiadamy, jak domowymi sposobami przesunąć okres o kilka dni.
Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres, gdy twoja miesiączka nie pojawiła się regularnie? Zdarzają się miesiące, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia... Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres. Oto podpowiedzi i domowe naturalne sposoby na wywołanie okresu, bowiem tak mądrości ludowe, jak i medycyna konwencjonalna mogą przyjść z pomocą.
Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów

Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów

Nie wiesz, jak przyspieszyć okres, który się spóźnia, co wprowadza cię w stan podenerwowania i niepewności? A może szukasz sposobów jak przyspieszyć miesiączkę o kilka dni, a nawet tydzień z względu na osobiste plany? Mamy dla ciebie 9 sprawdzonych sposobów na przesunięcie miesiączkowego krwawienia domowymi, naturalnymi sposobami.

Pierwszym sposobem na rozpoznanie dni płodnych jest mierzenie temperatury naszego ciała. Podczas dni płodnych temperatura naszego ciała wzrasta o około 0,2 stopnie Celsjusza. Jeśli decydujemy się na sprawdzanie naszych dni płodnych w ten sposób, to powinniśmy codziennie, zawsze o tej samej porze mierzyć temperaturę i zapisywać. W ten sposób łatwiej zauważymy wzrost temperatury naszego ciała.

Drugim sposobem na rozpoznanie dni płodnych jest obserwacja śluzu. W okresie owulacji kolor i konsystencja śluzu całkowicie się zmienia Śluz najlepiej obserwować zaraz po oddaniu moczu. Po miesiączce jest on suchy i jego ilość jest niewielka. Niedługo przed dniami płodnymi staje się on bardziej kremowy i gęsty. W okresie owulacji jego konsystencja przypomina kurze białko. Jest przezroczysty, śliski bardziej rozciągliwy i galaretowaty. Można zauważyć, też zwiększenie ilość śluzu. Po owulacji jednak śluz zaczyna robić się bardziej gęsty, jego ilość się zmniejsza, a przed samą miesiączką zanika.

Kolejną metodą na to, by dowiedzieć się, kiedy mamy dni płodne jest obserwacja szyjki macicy, jednak obserwacja zmian, jakie zachodzą w jej położeniu i innych cechach wymaga wprawy. Dlatego też, na początku może Ci być trudno, jednak z czasem powinnaś już rozpoznawać to bez problemu.

Jeżeli chcemy rozpoznać, gdzie znajduje się szyjka macicy, musimy włożyć dwa palce do pochwy, aż napotkamy opór. Delikatnie dotykając szyjki, z czasem rozpoznasz czy jest twarda, czy miękka, bardziej wilgotna czy sucha. Szyjka macicy na kilka dni przed owulacją jest położona niżej, staje się bardziej miękka i otwarta. Po zakończeniu owulacji staje się twarda, zamknięta i jest położona wyżej.

Dni płodne można, obliczać również za pomocą specjalnych kalkulatorów czy aplikacji, które są w tym celu stworzone. To jednak sprawdza się tylko w przypadku regularnych miesiączek.

Równie ciekawym rozwiązaniem są dostępne w każdej aptece, testy owulacyjne, które pomagają rozpoznać dni płodne. Testy te rozpoczyna się mniej więcej w połowie cyklu, wykrywają one w moczu obecność hormonu luteinizującego, a pojawienie się na teście dwóch kresek oznacza, że za 24-36 godzin rozpoczną się dni płodne.

Aby osiągnąć największą skuteczność, wskazane jest stosowanie równocześnie przynajmniej dwóch metod rozpoznawania dni płodnych. Daje to wówczas o wiele lepsze efekty niż przywiązanie ciągle do jednej i tej samej metody. Można również w przypadku długotrwałego niepowodzenia przy zajściu w ciąże i wcześniejszym wykluczeniu innych ewentualnych przyczyn np. natury medycznej stosować zmienność metod badania wystąpienia dni płodnych. W tym wypadku warto w jednym momencie zmienić tylko jedną metodę, pozostawiając drugą bez zmiany.

Artykuł przygotowany między innymi na podstawie tekstu z portalu Zapłodnieni.pl Płodność i ciąża.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  23 czerwca 2016 11:53

  W moim przypadku, obserwacja śluzu jest najtrafniejszą metodą określania dni płodnych. A poza tym w pewnym wieku to się po prostu czuje z automatu. Zauważyłam, że w tych dniach czuję wzmożony instynkt macierzyński i dużo myślę słodkim maluszku 😉

  Odpowiedz
 2. kasia87g  23 czerwca 2016 13:54

  bardzo przydatny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 3. Aneta  24 czerwca 2016 11:58

  Ciekawy artykuł, z pewnością przyda się wielu osobom.

  Odpowiedz
 4. martus2833  24 czerwca 2016 18:20

  Nie mam problemu z rozpoznaniem swoich dni płodnych. Zmienia się nie tylko moje ciało i psychika – mam większą ochotę na seks a myśl o trzecim dziecku nie jest wtedy taka zła.

  Odpowiedz
 5. Tereniasz  29 czerwca 2016 22:09

  Haha Martus dobre:)

  Odpowiedz
 6. Alina  8 lipca 2016 15:50

  Też nie miałam problemu z wyznaczaniem dni płodnych. Kupiłam sobie tester na ślinę – Afrodytę. Bardzo proste urządzenie wielokrotnego użytku.

  Odpowiedz
 7. Kasia  5 września 2016 18:56

  a co sądzicie o komputerach cyklu? czytałam o nich trochę i zastanawiam się nad kupnem. Chciałabym jednak poznać opinie kobiet, a nie tylko osób piszących artykuły.

  Odpowiedz
 8. Aga  20 września 2016 01:12

  Kasia ja mam cyclotest myway. Kupiłam go w styczniu. Powiem szczerze ze nie żałuję 😉 ma bardzo dużo funkcji, jest skuteczny a cena nie jest wygórowana.

  Odpowiedz
 9. Mój podpis  21 września 2016 11:55

  Ja korzystam z aplikacji „mój kalendarzyk”, ale ostatnio mam dość nieregularne okresy, więc nie ufam do końca tej metodzie. Nie potrafię wyznaczyć sobie dni płodnych, jedynie wiem, że za kilka dni dostanę okres bo mój śluz się całkowicie zmienia. Szukam ciągle jakichś metod, ale żadna się u mnie nie sprawdza. Czy któraś z was ma jakieś pomysły?

  Odpowiedz
 10. Sandra  18 marca 2019 13:51

  Wyznaczanie owulacji na podstawie tylko objawów może być bardzo mylne i niedokładne. Ja do monitorowania swoje go cyklu wykorzystuje komputer cyklu myway, który na podstawie termo objawów określa jajeczkowanie i wiem kiedy muszę się mechanicznie zabezpieczać. Komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany