Rozpoznawanie dni płodnych
Jeżeli chcemy starać się o dziecko, to bardzo ważna jest wiedza na temat naszego cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu dowiemy się, kiedy jest najodpowiedniejszy moment na współżycie oraz kiedy szanse na zajście w ciąże są największe.
Początkowo ciężko jest rozpoznać dni płodne. Na szczęście, nasz organizm wysyła nam odpowiednie sygnały, dzięki którym łatwiej jest rozpoznać płodne dni.
Pierwszym sposobem na rozpoznanie dni płodnych jest mierzenie temperatury naszego ciała. Podczas dni płodnych temperatura naszego ciała wzrasta o około 0,2 stopnie Celsjusza. Jeśli decydujemy się na sprawdzanie naszych dni płodnych w ten sposób, to powinniśmy codziennie, zawsze o tej samej porze mierzyć temperaturę i zapisywać. W ten sposób łatwiej zauważymy wzrost temperatury naszego ciała.
Drugim sposobem na rozpoznanie dni płodnych jest obserwacja śluzu. W okresie owulacji kolor i konsystencja śluzu całkowicie się zmienia Śluz najlepiej obserwować zaraz po oddaniu moczu. Po miesiączce jest on suchy i jego ilość jest niewielka. Niedługo przed dniami płodnymi staje się on bardziej kremowy i gęsty. W okresie owulacji jego konsystencja przypomina kurze białko. Jest przezroczysty, śliski bardziej rozciągliwy i galaretowaty. Można zauważyć, też zwiększenie ilość śluzu. Po owulacji jednak śluz zaczyna robić się bardziej gęsty, jego ilość się zmniejsza, a przed samą miesiączką zanika.
Kolejną metodą na to, by dowiedzieć się, kiedy mamy dni płodne jest obserwacja szyjki macicy, jednak obserwacja zmian, jakie zachodzą w jej położeniu i innych cechach wymaga wprawy. Dlatego też, na początku może Ci być trudno, jednak z czasem powinnaś już rozpoznawać to bez problemu.
Jeżeli chcemy rozpoznać, gdzie znajduje się szyjka macicy, musimy włożyć dwa palce do pochwy, aż napotkamy opór. Delikatnie dotykając szyjki, z czasem rozpoznasz czy jest twarda, czy miękka, bardziej wilgotna czy sucha. Szyjka macicy na kilka dni przed owulacją jest położona niżej, staje się bardziej miękka i otwarta. Po zakończeniu owulacji staje się twarda, zamknięta i jest położona wyżej.
Dni płodne można, obliczać również za pomocą specjalnych kalkulatorów czy aplikacji, które są w tym celu stworzone. To jednak sprawdza się tylko w przypadku regularnych miesiączek.
Równie ciekawym rozwiązaniem są dostępne w każdej aptece, testy owulacyjne, które pomagają rozpoznać dni płodne. Testy te rozpoczyna się mniej więcej w połowie cyklu, wykrywają one w moczu obecność hormonu luteinizującego, a pojawienie się na teście dwóch kresek oznacza, że za 24-36 godzin rozpoczną się dni płodne.
Aby osiągnąć największą skuteczność, wskazane jest stosowanie równocześnie przynajmniej dwóch metod rozpoznawania dni płodnych. Daje to wówczas o wiele lepsze efekty niż przywiązanie ciągle do jednej i tej samej metody. Można również w przypadku długotrwałego niepowodzenia przy zajściu w ciąże i wcześniejszym wykluczeniu innych ewentualnych przyczyn np. natury medycznej stosować zmienność metod badania wystąpienia dni płodnych. W tym wypadku warto w jednym momencie zmienić tylko jedną metodę, pozostawiając drugą bez zmiany.
Artykuł przygotowany między innymi na podstawie tekstu z portalu Zapłodnieni.pl Płodność i ciąża.