Jak rozpoznać niski poziom magnezu w organizmie?

Większość objawów niedoboru magnezu w organizmie jest dosyć mało specyficzna. Dlatego zdarza się, że ignorujemy te symptomy lub zrzucamy je na karb przepracowania czy infekcji. Tymczasem nie uzupełniając na czas poziomu tego pierwiastka, narażamy się na dalsze dolegliwości. Sprawdź, na jakie symptomy warto zwracać uwagę!

 

Stres, zmęczenie, zły nastrój…

Jako nowoczesne kobiety jesteśmy zabiegane i ciągle mamy mnóstwo spraw na głowie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawia się stres czy duży spadek energii, często tłumaczymy to po prostu przemęczeniem. Warto jednak pamiętać, że brak magnezu zwiększa naszą podatność na tego rodzaju dolegliwości. Ciekawym przykładem jest tutaj stres – w tym przypadku występuje zjawisko błędnego koła. Okazuje się bowiem, że nie tylko brak magnezu zwiększa podatność na stres, ale też sam stres zmniejsza poziom magnezu. Nic więc dziwnego, że jeśli połączymy stresujący tryb życia z niedoborem magnezu, wkrótce odczujemy bardzo nieprzyjemne skutki. Kolejnymi objawami zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie są przemęczenie oraz obniżenie nastroju prowadzące czasami nawet do… depresji!

 Migreny, skurcze mięśni, słabe włosy i paznokcie

Innym mało specyficznym objawem są częste migreny, które potrafią poważnie utrudnić nam życie. Z kolei bardziej specyficzne, a do tego powszechnie – i słusznie – kojarzone z brakiem magnezu są skurcze mięśni. Najczęściej objaw ten dotyczy mięśni ud, stóp, łydek, dłoni, ale czasem też pojawia się w mniej oczywistych miejscach (brzuch czy powieki). Kolejnym symptomem, który szczególnie martwi kobiety, jest gorsza kondycja skóry, paznokci oraz włosów. Warto pamiętać, że niedobór magnezu jest jeszcze bardziej problematyczny w przypadku pań uprawiających regularnie sport. Musimy mieć na uwadze, że podczas intensywnego wysiłku mocno się pocimy, a wraz z potem tracimy cenne elektrolity, w tym magnez. Jeżeli nie uzupełniamy na bieżąco poziomu elektrolitów, dochodzi do odwodnienia organizmu. Wiąże się to nie tylko ze spadkiem efektywności treningów, ale też z drżeniem i skurczami mięśni, a niekiedy nawet z zaburzeniami rytmu serca.

 Jak zapewnić sobie odpowiedni poziom magnezu?

Wiemy już, jakie są symptomy niedoboru magnezu. Co zrobić jednak, kiedy zaobserwujemy je u siebie? W takiej sytuacji należy sięgnąć po odpowiedni preparat magnezowy. Zwróćmy uwagę na to, w jakiej formie ten pierwiastek występuje w danym produkcie. Nasz organizm najlepiej przyswaja bowiem m.in. mleczan magnezu i cytrynian magnezu, dlatego warto szukać leków i suplementów bazujących właśnie na nich (takich jak np. Magne B6). Nie bez znaczenia jest też połączenie magnezu z witaminą B6 – okazuje się, że w znaczący sposób ułatwia ona wchłanianie tego pierwiastka, przez co preparaty ją zawierające są o wiele bardziej skuteczne.

Niedobór magnezu to problem, który może dotknąć każdą z nas. Warto wiedzieć, jak na czas rozpoznać jego niski poziom w organizmie, a także jak szybko i skutecznie uzupełnić braki.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (200 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Melrose  23 lutego 2016 11:09

    U mnie niedobór magnezu przejawia się głownie drżeniem powieki, co jest bardzo denerwujące. Na szczęście bardzo rzadko pojawiają się skurczę mięśni, bo jest to nieprzyjemne i pojawia się w nieodpowiednich momentach np. w pracy, co może być niekomfortowe.

    Odpowiedz
  2. martus2833  23 lutego 2016 11:44

    Magnez to bardzo, bardzo ważny pierwiastek. W ludzkim organizmie dochodzi do około 600 procesów biologiczno – chemicznych; w połowie z nich uczestniczy magnez. Warto wiedzieć, że do niedoboru tego pierwiastka prowadzi nie tylko nieodpowiednia diety i niezdrowy tryb życia. Także produkty bogate w wapń powodują niekorzystny bilans Mg.
    Nie stosuję suplementów diety, także tych z magnezem (swoją drogą przyswajalność większości z nich to kilka, kilkanaście procent).
    Magnez dostarczam wraz z wodą mineralną (wybieram zawsze te, bogate w ten pierwiastek) i dietą – dobrym źródłem są np. kasze.

    Odpowiedz
    • scrabble  24 lutego 2016 03:38

      Ja też pijam wodę magnezową. Zwłaszcza kiedy pojawią się symptomy niedoborów magnezu takie jak właśnie skurcze. To już sygnał, że coś jest nie tak. Robię większe zapasy odpowiedniej wody i pijam ją codziennie. Pomaga.

      Odpowiedz
      • martus2833  24 lutego 2016 07:57

        Ja w ogóle lubię smak wysokozmineralizowanych wód mineralnych.

        Odpowiedz
        • scrabble  24 lutego 2016 19:35

          Tak jak ja, na początku chyba musiałam przywyknąć ale teraz uwielbiam ten smak. Z dodatkami soków własnej roboty to najlepszy napój.

          Odpowiedz
  3. ewka  23 lutego 2016 11:50

    u mnie najczęstszym objawem są nocne kurcze łydek. Piekielnie boli, dlatego jak tylko w ciągu dnia czuję, że coś zaczyna się dziać w mięśniach to sięgam po magnez musujący. Kilka dni po 1 tabletce i na jakiś czas jest spokój

    Odpowiedz
  4. AnnaKwasniak  23 lutego 2016 12:41

    Chyba właśnie uświadomiłam sobie, że mam braki tego pierwiastka :(. Teraz chyba muszę zacząć go łykać, jednak najpierw poszukam go w naturalnej postaci, w jakich produktach jest go dużo?

    Odpowiedz
    • martus2833  23 lutego 2016 13:00

      Niedobór magnezu bardzo łatwo pomylić z niedoborem magnezu. Jeśli czujesz się zmęczona, dokuczają Ci skurcze mięśni i zmęczenie najlepiej zasięgnąć opinii lekarza.

      Odpowiedz
      • martus2833  23 lutego 2016 13:01

        Jezuuu ale napisałam! Niedobór magnezu łatwo pomylić z niedoborem potasu 🙂

        Odpowiedz
      • AnnaKwasniak  23 lutego 2016 13:05

        Raczej chodzi o magnez, opisane dolegliwości pasują do moich. Włączenie do diety produktów bogatych w magnez nie zaszkodzi, a jeśli nie pomoże, to wtedy wizyta u specjalisty będzie konieczna

        Odpowiedz
        • martus2833  24 lutego 2016 07:57

          Oczywiście, że odpowiednia dieta nie zaszkodzi.

          Odpowiedz
  5. lilkawodna  23 lutego 2016 12:45

    Ja orientuje się ze mój organizm potrzebuje magnezu gdy drży mi pwoieka. Czasami także łapią mnie w nocy skurcze w lydke. Jestem zmeczona i zestresowana na codzień więc trudno mi te objawy przypisać niedoborów magnezu.

    Odpowiedz
  6. martucha180  23 lutego 2016 12:56

    U mnie skurcze łydek

    Odpowiedz
  7. Gocha  23 lutego 2016 18:58

    Ja wspomagam się magnezem w tabletkach. Podczas zakupu warto poprosić o ten w większej dawce, żeby potem nie trzeba było łykać 3x dziennie…

    Odpowiedz
  8. Patriszia  23 lutego 2016 23:14

    Przeszłam poważniejszy niedobór magnezu, objawy jakie temu towarzyszyły były bardzo nieprzyjemne. Także nie radzę lekceważyć pierwszych objawów niedoboru magnezu. Od czasu do czasu mam też skurcze łydek i drgającą powiekę.

    Odpowiedz
    • scrabble  24 lutego 2016 03:39

      U mnie jest to samo ale od kiedy wiem jaka jest przyczyna, ten stan pojawia się bardzo rzadko.

      Odpowiedz
  9. passa  24 lutego 2016 06:17

    Prawda jest taka, że opisane objawy pasują do wielu innych chorób, niedoborów, itd. Niemniej nie należy ich lekceważyć i szybko udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny. Wiele osób jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że zaniedbanie i czekanie, aż samo przejdzie może być bardzo szkodliwe w skutkach.

    Odpowiedz
  10. Ewcia  24 lutego 2016 12:25

    Świetny artykuł. Niestety intensywność pracy, stres etc. źle wpływają na organizm. Niedobory magnezu zdarzają się każdemu. Od czasu do czasu niestety pomimo przyjmowania magnezu pojawiają się u mnie skurcze głównie powiek. W tej chwili uzupełniam dietę o przyjmowanie systematyczne magnezu i na razie nie mam niepokojących objawów jego braku. Systematycznie uprawiam sport siłowy i nie mogę sobie pozwolić na niedostarczanie organizmowi niezbędnych mikroelementów.

    Odpowiedz
  11. Ewelina  24 lutego 2016 13:14

    Kiedyś miałam duży problem z magnezem, an szczęście to już przeszłość. Może dlatego, że zdrowiej i bardziej racjonalnie się odżywiam. Po suplementy diety sięgam w ostateczności.

    Odpowiedz
  12. Żanett  24 lutego 2016 15:08

    Ja zauważam u siebie drganie powieki. Wydaje mi się, że przyczyna może być brak magnezu.

    Odpowiedz
  13. BlackMary  24 lutego 2016 17:04

    U mnie w ciąży niedobór magnezu objawial się skurczami łydek. A teraz to się objawia drzeniem dolnej powieki tak jakby serce w niej pulsowalo 😒

    Odpowiedz
    • bbo  25 lutego 2016 17:51

      Miałam dokładnie to samo, ale na szczęście tylko w ciąży. Pomagają bakalie i suszone owoce. Po prostu samo zdrowie. Taka dieta to była dla mnie przyjemność.

      Odpowiedz
  14. Aneta  25 lutego 2016 13:29

    Przydatny artykuł 🙂 Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym „składnikiem” naszego organizmu jest magnez oraz jak wiele dolegliwości może wywołać jego niedobór.

    Odpowiedz
  15. mama_kazala  25 lutego 2016 15:02

    trzeba wspomnieć, że niektóre leki bardzo wypłukują magnez, na przykład na bazie furaginu, które zażywa się przy zapaleniu pęcherza..lekarze nie zawsze o tym wspominają, ale przy tym leku najlepiej od razu suplementować magnez..

    Odpowiedz
  16. Alina  28 lutego 2016 19:57

    U mnie też niedobór magnezu objawiał się drganiem powiek. Pani w aptece poleciła mi chellaflex magnez i faktycznie dobrze podziała, bo dość szybko poczułam poprawę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany