Jak rozpoznać niski poziom magnezu w organizmie?
Większość objawów niedoboru magnezu w organizmie jest dosyć mało specyficzna. Dlatego zdarza się, że ignorujemy te symptomy lub zrzucamy je na karb przepracowania czy infekcji. Tymczasem nie uzupełniając na czas poziomu tego pierwiastka, narażamy się na dalsze dolegliwości. Sprawdź, na jakie symptomy warto zwracać uwagę!
Stres, zmęczenie, zły nastrój…
Jako nowoczesne kobiety jesteśmy zabiegane i ciągle mamy mnóstwo spraw na głowie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawia się stres czy duży spadek energii, często tłumaczymy to po prostu przemęczeniem. Warto jednak pamiętać, że brak magnezu zwiększa naszą podatność na tego rodzaju dolegliwości. Ciekawym przykładem jest tutaj stres – w tym przypadku występuje zjawisko błędnego koła. Okazuje się bowiem, że nie tylko brak magnezu zwiększa podatność na stres, ale też sam stres zmniejsza poziom magnezu. Nic więc dziwnego, że jeśli połączymy stresujący tryb życia z niedoborem magnezu, wkrótce odczujemy bardzo nieprzyjemne skutki. Kolejnymi objawami zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie są przemęczenie oraz obniżenie nastroju prowadzące czasami nawet do… depresji!
Migreny, skurcze mięśni, słabe włosy i paznokcie
Innym mało specyficznym objawem są częste migreny, które potrafią poważnie utrudnić nam życie. Z kolei bardziej specyficzne, a do tego powszechnie – i słusznie – kojarzone z brakiem magnezu są skurcze mięśni. Najczęściej objaw ten dotyczy mięśni ud, stóp, łydek, dłoni, ale czasem też pojawia się w mniej oczywistych miejscach (brzuch czy powieki). Kolejnym symptomem, który szczególnie martwi kobiety, jest gorsza kondycja skóry, paznokci oraz włosów. Warto pamiętać, że niedobór magnezu jest jeszcze bardziej problematyczny w przypadku pań uprawiających regularnie sport. Musimy mieć na uwadze, że podczas intensywnego wysiłku mocno się pocimy, a wraz z potem tracimy cenne elektrolity, w tym magnez. Jeżeli nie uzupełniamy na bieżąco poziomu elektrolitów, dochodzi do odwodnienia organizmu. Wiąże się to nie tylko ze spadkiem efektywności treningów, ale też z drżeniem i skurczami mięśni, a niekiedy nawet z zaburzeniami rytmu serca.
Jak zapewnić sobie odpowiedni poziom magnezu?
Wiemy już, jakie są symptomy niedoboru magnezu. Co zrobić jednak, kiedy zaobserwujemy je u siebie? W takiej sytuacji należy sięgnąć po odpowiedni preparat magnezowy. Zwróćmy uwagę na to, w jakiej formie ten pierwiastek występuje w danym produkcie. Nasz organizm najlepiej przyswaja bowiem m.in. mleczan magnezu i cytrynian magnezu, dlatego warto szukać leków i suplementów bazujących właśnie na nich (takich jak np. Magne B6). Nie bez znaczenia jest też połączenie magnezu z witaminą B6 – okazuje się, że w znaczący sposób ułatwia ona wchłanianie tego pierwiastka, przez co preparaty ją zawierające są o wiele bardziej skuteczne.
Niedobór magnezu to problem, który może dotknąć każdą z nas. Warto wiedzieć, jak na czas rozpoznać jego niski poziom w organizmie, a także jak szybko i skutecznie uzupełnić braki.