Jak rozpocząć dietę oparta na surowych produktach

Obecnie diety oparte na surowych produktach są bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. W mediach, a zwłaszcza społecznościowych można znaleźć informacje na temat licznych korzyści zdrowotnych wynikających z ich stosowania. Jeżeli zastanawiasz się czy przejść na surową dietę to ważne jest, aby wiedzieć od czego zacząć i jak będzie ona wpływać na organizm.

Na surowo

Surowa dieta opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego. W niektórych przypadkach można uwzględnić w niej surowe mięso lub nabiał, ale zazwyczaj składa się  z owoców, warzyw, orzechów, nasion i ziaren.

Produkt uważany jest za surowy, jeżeli nie został poddany obróbce termicznej w temperaturze powyżej 42°C. To właśnie wtedy żywność traci enzymy, które znajdują się we wszystkich „żywych” produktach spożywczych a razem z witaminami i minerałami mającymi właściwości przeciwutleniające, pomagają trawić pożywienie, przemieniać cukier w energię i usuwać z układu trawiennego toksyny. Bez enzymów organizm nie mógłby normalnie funkcjonować. Dlatego też osoby stosujące surową dietę mają więcej energii i silniejszy układ odpornościowy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę próbując przejść na nowy sposób odżywiania się.

 

Dla kogo raw food

Przejście na nową dietę zawsze powinno łączyć się z rozmową ze specjalistą w zakresie medycyny naturalnej np. z dietetykiem czy specjalistą z zakresu żywienia. Należy też pamiętać, że surowe warzywa są bardzo bogate w błonnik i wymagają od organizmu większej energii w celu ich przyswajania. Jeżeli układ trawienny jest osłabiony np. przez długoterminowe zażywanie antybiotyków czy stres, możesz mieć trudności z jego przyswajaniem.

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, surowe jedzenie posiada “yin”, czyli właściwości chłodzące. Jedzenie zbyt dużej ilości żywności o właściwościach chłodzących może osłabić organizm i spowodować większą podatność na choroby. Surowe jedzenie może również doprowadzić do wahań hormonów. Pewna klasa warzyw krzyżowych (brokuły, brukselka, jarmuż, kalafior czy kapusta) zawiera goitrogeny, które mogą zmniejszyć zdolność organizmu do wytwarzania hormonów tarczycy.

Surowa dieta może być bogata w naturalne cukry pochodzące z owoców oraz substancje słodzące takie jak miód czy nektar kokosowy. W niektórych przypadkach należy unikać ich stosowania, nawet jeżeli są pozyskiwane z najzdrowszych produktów. Przy wielu chorobach  cukier może być bardzo szkodliwy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
  1. Marysia  31 lipca 2017 18:08

    Surowa dieta. Latem czemu nie. Chociaż mi po jakimś czasie brakuje czegoś ciepłego. Ale przez długi czas potrafię też żywić się sałatkami. Polecam zastąpienie majonezu olejem lenvitol wymieszanym z musztardą. Dobrze smakuje a ma o niebo mniej kalorii i do tego zdrowe

    Odpowiedz
  2. Białkowska  1 sierpnia 2017 22:56

    Popieram taką zdrowotną dietę 😊

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.