Różowy październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi. Zostań swoją super bohaterką!
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat liczba osób, u których zdiagnozowano raka piersi wzrosła niemal o 100%. “Rak piersi” to diagnoza, którą rocznie słyszy ponad 18 tys. osób.“Różowy październik” i różowa wstążka to bardzo potrzebny i cenny symbol, ale o profilaktyce musimy pamiętać codziennie. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na leczenie.
Czasami wydaje nam się, że jesteśmy za młodzi / nikt w naszej rodzinie nie chorował / to niemożliwe / jeszcze karmię… – wstaw dowolny argument, który w obliczu raka piersi nie ma nic wspólnego z ryzykiem choroby. Wiem, jak to jest usłyszeć diagnozę, ale u mnie na szczęście okazała się błędem, zwykłą pomyłką. Choć minęło kilka lat wciąż pamiętam towarzyszący mi wtedy stres i strach. Od tamtej pory badam się regularnie, do czego i Was bardzo chciałabym zachęcić.
Rak nie zna pojęcia “pandemia”
W marcu 2020 świat na chwilę wstrzymał oddech. Jesteśmy już ponad 2 lata od wybuchu pandemii COVID-19, a wciąż odwołujemy niektóre wizyty lekarskie, zamieniamy je na teleporady, badania odkładamy na później. Pandemia sprawiła, że na pierwszym miejscu (przynajmniej przez jakiś czas) stanął koronawirus. Według danych znacznie rzadziej poddajemy się badaniom kontrolnym, które mogłyby wykryć nowotwór na wczesnym etapie. Podjęcie leczenia już, gdy pojawiają się niepokojące objawy, zmniejsza niestety szanse na pokonanie choroby.
Profilaktyka
Profilaktyka powinna odbywać się regularnie. Każda z nas powinna badać sobie piersi raz w miesiącu. Korzystając z okazji, przypomnimy również, że co najmniej raz na dwa lata warto wykonać badanie cytologiczne u ginekologa. Rola profilaktyki ma ogromne znaczenie. Znaczna część zmian wykrytych wcześnie okazuje się niegroźna. Pierwszy krokiem są regularne badania profilaktyczne. Pamiętaj o mammografii i USG piersi. Samobadanie jest bardzo ważne, ale nie zawsze jest w stanie wykryć każdą zmianę.
- Mammografia – zazwyczaj na NFZ wykonuje się ją na wyraźne wskazanie lekarza. Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Wykorzystywana w trakcie badania dawka promieniowania jest minimalna. Kobiety w wieku 40-50 lat powinny wykonywać mammografię raz na 2 lata. W wieku powyżej 50 lat Polskiego Towarzystwa Onkologiczne zaleca coroczne badania.
- USG piersi – jest raz na rok powinno być wykonywane przez kobiety po 40. roku życia. Stanowi uzupełnienie mammografii. Powinno być stałym punktem profilaktyki.
#BADAM SIĘ REGULARNIE, czyli samobadanie
Najwięcej możesz zrobić dla siebie tak naprawdę w zaciszu swojego domu. Pamiętaj o co najmniej comiesięcznym, regularnym samobadaniu. Podczas samobadania można wykryć zgrubienia i pojedyncze guzy. Zwróć uwagę na wygląd brodawek – wielkość, kształt, struktura. Czy coś się zmieniło, czy nie pojawia się wyciek, owrzodzenie. Zaniepokoić powinny Cię nabrzmienia, nieregularne, zgrubiałe struktury, wyczuwalne guzki. Zachowaj też czujność, gdy węzły chłonne będą powiększone lub bardzo tkliwe. Samobadanie powinno być stałym punktem każdej z nas po ukończeniu 20 lat.
O tym, jak wykonywać samobadanie przeczytasz tutaj:
Najczęstsze, widoczne objawy raka piersi
W pierwszej fazie rak piersi może być zupełnie niezauważalny, dopiero przy kontroli lub zwykłym samobadaniu możesz poczuć niewielkie zmiany. Jeśli natomiast zauważysz te objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem:
- twardy, niebolesny i szybko powiększający się guzek w piersi,
- krwisty wyciek z brodawki
- powiększone węzły chłonne pod pachami
- zaczerwienienie lub pogrubienie skóry na piersi
Zostań swoją super bohaterką – zadbaj o profilaktykę!
P.S. życzymy Wam dużo zdrowia i mamy nadzieję, że samobadanie to nieodłączny element Waszej rutyny!