Rozmowa z Włodzimierzem Szpingerem – znanym malarzem z nurtu metaforyczno-aluzyjnego

Włodzimierz Szpinger – znany w Polsce i na świecie malarz, rysownik i grafik. Niezwykłe obrazy Włodzimierza Szpingera mieszczą się w nurcie malarstwa metaforyczno-aluzyjnego. Artysta od lat buduje z baśniowej aury i groteskowych postaci oryginalny i zagadkowy świat pełen tajemnic, który cenią znawcy sztuki na całym świecie. Jego nieokiełznana wyobraźnia w połączeniu z inspiracjami zaczerpniętymi od najdoskonalszych mistrzów – (Hans Memling, Hieronim Bosch, Piotr Bruegel) wytwarza mieszankę pełną fantazji i kunsztu. Malowidła zapełniają dziwne stwory, mające w sobie cechy ludzkie, okraszone rubasznością satyrów i trolli połączonych z wdziękiem elfów.

Wlodzimierz Szpinger w pracowni

Jak powstawały podwodne światy pełne przedziwnych morskich stworów i niezwykłych roślin poddających się wodnym prądom, które wybrał pan jako temat do kolekcji Empiku?

Główną inspiracją dla tych obrazów były moje wyprawy nad Morze Czerwone. To, co można w nim zobaczyć podczas nurkowania, jest po prostu niewyobrażalne. Z racji wieku nie nurkuję już zbyt głęboko, do kilkunastu metrów, ale kiedy schodzi się pod wodę przy pionowej ścianie rafy, można podziwiać bogactwo form, którymi jest usłana. Niesamowitych pod względem kształtu i koloru. Zadziwia różnorodność. Małże, ryby, szkarłupnie, stułbie… Tego nie da się wyrazić słowami. Dlatego maluję.

Morze Czerwone? Stąd to niezwykłe światło przenikające przez wodę? W polskim morzu czy jeziorze byłoby bardziej zielonkawe, przefiltrowane przez warstwę glonów.

Dzięki olbrzymieniu zasoleniu Morze Czerwone jest wyczyszczone z drobnoustrojów i bakterii. Dlatego woda jest krystalicznie czysta i światło słoneczne penetruje ją na dużej głębokości. Stąd dobra widoczność i intensywność kolorów, które można obserwować w trakcie nurkowania. Dzięki temu podwodne pejzaże wyłaniają się w całej swej okazałości, kolory i kształty są bardzo wyraziste. A niezwykłe morskie stwory, o których wspomniała pani na początku, to już tematy literackie.

Pańskie prace malarskie znalazły się na przedmiotach codziennego użytku. Co sądzi pan o takim połączeniu? Czy kawa wypita z filiżanki ozdobionej stworzeniami zrodzonymi w pańskiej wyobraźni może smakować inaczej niż ze zwykłego kubka?

Sztuka na pewno idzie w parze z celebrowaniem smakowania pożywienia. I dlatego, moim zdaniem, należy stworzyć możliwość wyboru pomiędzy plastikowym naczyniem jednorazowego użytku a pięknym przedmiotem, po który sięgnie osoba mająca większe potrzeby estetyczne. Wrażenia wywołane przez kontakt z rzeczą wysmakowaną zależą od wrażliwości i usposobienia człowieka, który po nią sięga.

Obrazy przez pana wykreowane staną się w najbliższym czasie fragmentami czyjejś prywatności. Jaki wpływ na rzeczywistość może mieć obecność sztuki w życiu codziennym?

Wyobraźnia podpowiada mi, że moja praca może działać pozytywnie, a piękne przedmioty używane na co dzień mogą odgrywać większą rolę niż sprzęty, które mają wartość jedynie użytkową. Jednocześnie przydatność przedmiotu też jest jego wartością, przedmiot użyteczny jest bliski człowiekowi. Ta świadomość jest dla mnie inspirująca.

Jakie przedmioty otaczają pana na co dzień? Czy szuka pan rzeczy pięknych i unikalnych?

Z pięknymi rzeczami miałem do czynienia od dziecka, chociaż obie wojny bardzo uszczupliły rodzinną kolekcję. Lubię przedmioty wykonane precyzyjnie, w miarę możliwości wartościowe pod względem artystycznym. Są rzadkie i kosztowne, ale staram się uzupełniać zbiory po rodzicach.

***

Już wkrótce w salonach Empik pojawi się przygotowana we współpracy z warszawską galerią sztuki Quadrilion kolekcja Włodzimierza Szpingera – „Włodzimierz Szpinger for Empik”.

Empik - Wlodzimierz Szpinger (11)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (10)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (9)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (8)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (7)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (6)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (5)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (1)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (2)

Dla potrzeb kolekcji „Włodzimierz Szpinger for Empik” QUADRILION wybrał sześć prac artysty: Matrimonium, Octopus regina, Rafa, Rów Mariański, Rekonesans oraz Tryptyk Dom Okeanosa. Zostały one przeniesione na przedmioty użytku codziennego, wśród których są między innymi: zestawy porcelanowe oraz śniadaniowe, podkładki korkowe, bruliony, zeszyty i zestawy do rysowania, pudełka dekoracyjne, torby prezentowe, puzzle o dwóch stopniach trudności (1500 i 300 elementów) oraz zestawy ołówków z kryształkami Swarovskiego. Miłośnicy twórczości Włodzimierza Szpingera będą mogli także kupić w Empiku canvasy z pracami artysty.

Empik - Wlodzimierz Szpinger (4)

Empik - Wlodzimierz Szpinger (3)

Kolekcja będzie dostępna w salonach Empik już 18 czerwca. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,75 z 5)
loading... zapisuję głos...