Rozmiary staników – jak wybrać właściwy?

Kupowanie bielizny potrafi być prawdziwym koszmarem. Jak dobrać odpowiedni biustonosz, gdy rozmiary staników w różnych sklepach tak bardzo się od siebie różnią?

Odpowiednio dobrany biustonosz to podstawa każdej stylizacji. Jeżeli mamy na sobie stanik w niewłaściwym rozmiarze, nawet najpiękniejsza sukienka czy bluzka będzie się źle układać. Sprawę utrudnia fakt, że rozmiary staników różnią się w zależności od tego, w jakim sklepie chcemy dokonać zakupu. Jak więc dobrać odpowiedni biustonosz?

Rozmiary staników

źródło: pexels.com

Rozmiary staników różnią się w zależności od tego, w jakim kraju produkowana była bielizna. Zwłaszcza kobiety o dużym biuście mają utrudnione zadanie – w przypadku większych miseczek rozbieżności w rozmiarówkach bywają naprawdę duże. 

Rozmiary staników: jak wybrać odpowiedni?

Przede wszystkim sprawdź, czy sklep, w którym chcesz kupić stanik, ma swoją własną tabelę rozmiarów. Nie sugeruj się uniwersalnymi tabelami – rozmiary w różnych sklepach bywają bardzo różne.

Krok 1: zmierz się pod biustem
Zmierzenie się pod biustem to pierwszy etap. Wbrew pozorom od niego zależy nie tylko rozmiar, ale i miseczka, jaką powinnyśmy wybrać.

Zdejmij ubranie i stanik, po czym stań prosto – to bardzo ważne. Zmierz się miarką krawiecką z podziałką centymetrową. Taśmę ułóż tak, by znajdowała się na tym samym poziomie z przodu i z tyłu – to pozwoli uniknąć przekłamań. Zmierz się tak, by miarka lekko uciskała, ale nie powodowała bólu.

Wiesz już, jaki masz obwód pod biustem? Od uzyskanego wyniku możesz odjąć trzy centymetry. Uzyskana liczba to rozmiar stanika. Oczywiście rozmiary staników są liczbami kończącymi się na 5 lub 0. Jeżeli więc uzyskałaś wynik kończący się inną liczbą, zaniż go do najbliższego rozmiaru – pamiętaj, że staniki się rozciągają. Jeżeli więc zawyżysz wynik, biustonosz może być za luźny. To szczególnie ważne, jeżeli Twój biust jest duży – ciaśniejsze staniki będą lepiej go podtrzymywały. Jeżeli jednak odczuwasz duży dyskomfort, wybierz stanik o rozmiar większy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Krok 2: zmierz się w biuście
Jeżeli masz duży lub niezbyt jędrny biust, możesz założyć stanik, który podniesie piersi i pomoże je efektywniej zmierzyć. Wybierz jednak miękki stanik, bez usztywnienia. Mając na sobie stanik, możesz wykonać pomiar stojąc lub pochylając się do przodu.

Jeżeli Twoje piersi są małe lub jędrne, lepiej zmierz się bez stanika. Najważniejsze, by stać prosto.

Jakąkolwiek metodę mierzenia się wybierzesz, nie zaciskaj miarki zbyt mocno. Powinna leżeć równo z przodu i z tyłu, w najszerszym miejscu biustu.

Krok 3: odejmij jeden wynik od drugiego
Gdy masz już oba wyniki, odejmij obwód pod biustem od obwodu w biuście. Otrzymaną liczbę znajdź w tabeli rozmiarów. Niektórzy producenci oferują tabele rozmiarów, w przypadku których nie musisz odejmować jednej liczby od drugiej.

Pamiętaj – jeżeli w ostatnim czasie znacznie schudłaś albo karmiłaś dziecko, możesz potrzebować miseczki o rozmiar lub dwa mniejszego, niż wskazuje wynik. Z kolei panie o pełnym biuście mogą potrzebować miseczki o rozmiar lub dwa większej.

Wiecie już, jak wybierać rozmiary staników. Pamiętajcie jednak, by sprawdzać je w tabeli przygotowanej przez sklep, w którym kupujecie bieliznę. W razie trudności z doborem rozmiaru warto też wybrać się do profesjonalnej brafitterki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  5 lutego 2018 08:21

  Szkoda, że nikt nie pokusił się o tłumaczenie…

  Odpowiedz
  • Emotikonka  7 lutego 2018 22:35

   Dokładnie 😉 Strasznie ciężko odnaleźć się w tej tabelce 🙂

   Odpowiedz
 2. macierzanka  5 lutego 2018 11:16

  Ja po raz pierwszy poszłam do sklepu w którym pracuje brafitterka,która mnie pomierzyła i ustaliła jaki stanik jest dla mnie odpowiedni i jak go prawidłowo zakładać.Teraz chodzę do różnych sklepów i znam swój rozmiar.Noszenie nie dobranego stanika może źle wpłynąć na zdrowie.

  Odpowiedz
 3. Jaworka  7 lutego 2018 17:50

  Jeszcze nie spotkalam się z brafitterką w sklepie ale zawsze muszę się naprzymierzać aby dobrac odpowiedni

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany