Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci – jak rozliczyć PIT?

Osoby samotnie wychowujące dzieci, mogą skorzystać z preferencyjnych warunków rozliczenia PIT. Jest to rozwiązanie, które może przynieść wymierne korzyści finansowe, jednak warto pamiętać, że prawo jasno definiuje, kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko. Sprawdź, czy możesz rozliczyć się z fiskusem na korzystnych warunkach oraz ile wówczas zyskasz.

 

Dlaczego warto rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Osoby samotnie wychowujące dzieci, podobnie jak małżonkowie, mogą złożyć wspólną deklarację i skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania. Co istotne, składając PIT razem z dzieckiem, samotny rodzic niemal zawsze na tym zyska. Dzieje się tak, ponieważ dochód rodzica jest wówczas dzielony przez dwa i dopiero od tej kwoty oblicza się podatek (według skali 18 lub 32-procentowej), a następnie mnoży uzyskaną wartość przez dwa. W związku z tym, że podatek jest liczony od mniejszej kwoty, będzie niższy niż w przypadku rozliczenia indywidualnego.

Dla kogo preferencyjna forma rozliczenia PIT?

Przepisy dokładnie określają, kim jest osoba samotnie wychowująca dziecko:

  • rodzic lub opiekun prawny, będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem lub osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów,
  • osoba pozostająca w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Źródło: podatnik.info

Rozliczenie PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko przysługuje podatnikom, którzy sprawują opiekę na dzieckiem:

  • małoletnim,
  • bez względu na wiek, jeżeli dziecko otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • uczącym się, do ukończenia 25 roku życia, jeżeli w ciągu roku podatkowego nie uzyskało dochodów opodatkowanych według skali o łącznej wysokości 3 089 zł.

Ważne ograniczenie stanowi sytuacja, w której rodzic lub dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym, bądź kartą podatkową. Rozliczenie PIT na preferencyjnych warunkach jest wówczas niemożliwe.

Jak rozliczyć PIT razem z dzieckiem?

Aby rozliczyć PIT razem z dzieckiem, nie trzeba składać odrębnej deklaracji podatkowej. Wystarczy zaznaczyć w odpowiednim polu na formularzu PIT, że chcemy skorzystać z tej formy opodatkowania. Jeśli zdecydujemy się złożyć deklarację przez internet, program wskaże nam odpowiednie miejsce, pomoże prawidłowo wypełnić PIT, a co najważniejsze wykona wszystkie obliczenia.

Rozliczenie PIT online => www.podatnik.info/program_do_pit jest w tym wypadku korzystne jeszcze z jednego powodu. Preferencyjne warunki rozliczenia przysługują osobom, które złożą zeznanie do 30 kwietnia 2018 r. Do tego czasu można także nanieść korektę zeznania, jeśli początkowo wybraliśmy indywidualną formę rozliczenia. W razie zmiany decyzji program PIT umożliwi nam szybką zmianę zeznania bez konieczności stania w kolejkach.

Rozliczenie PIT razem z dzieckiem może przynieść samotnym rodzicom same korzyści. Warto więc nie odwlekać obowiązku podatkowego na ostatnią chwilę.

Źródło: Program PIT Pro 2017/2018 dostępny w serwisie podatnik.info

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,09 z 5)
loading... zapisuję głos...