Rozdwajające się paznokcie. Skuteczne sposoby na słabą płytkę!
Cienka lub uszkodzona płytka paznokci łatwo ulega rozdwojeniom i złamaniom, powodując defekt estetyczny. Jakie są tego przyczyny? Jak walczyć z uciążliwym kłopotem? Podpowiadamy!
Rozdwajające się paznokcie to problem wielu kobiet. Niestety, misterny manicure nie wygląda na nich atrakcyjnie. Niektóre z nas nieustanie mają kłopoty ze słabą, łamliwą płytką, inne zjawisko dotyka na różnych etapach życia. Niestety, rozdwajanie się paznokci może być efektem wielu czynników. Gdzie szukać przyczyn defektu i jak poprawić kondycję paznokci? Sprawdźcie, czy jedynie manicure japoński jest w stanie wam pomóc.

pexels.com

Robisz to źle, czyli błędy w manicure, z których nie zdajesz sobie sprawy
Rozdwajające się paznokcie: przyczyny
Najczęstszą przyczyną rozdwajania się paznokci jest uszkodzenie głównego budulca płytki (kreatyny). Zwykle to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji, niewłaściwej diety lub oddziaływania czynników chemicznych albo mechanicznych, rzadziej chorób.
Sposoby na rozdwajające się paznokcie
Nie ma jednej recepty na mocne paznokcie, jednak można znacząco poprawić ich stan, kierując się kilkoma, prostymi zasadami. Oto one! Sprawdźcie, jak pozbyć się łamliwych paznokci!
Odpowiednia dieta na zdrowe paznokcie
Paznokcie rozdwajają się w wyniku braku witamin A, B, C, E, które wpływają na nawilżenie, odżywienie i regenerację. Na ich słabą kondycję może też wpłynąć dieta uboga w żelazo, cynk, wapń, magnez i krzem – ich niedobór może powodować kruchość oraz łamliwość płytki. Jaki poprawić ich wygląd?
Wzmocnić paznokcie może pomóc zbilansowany jadłospis. Warto jeść produkty bogate w witaminy A, B, C i E (marchew, ryby morskie, szpinak, jajka, nabiał, drożdże, orzechy, rośliny strączkowe, porzeczki, kalafior, pomidory). Do diety można także włączyć suplementy np. zawierające wyciągi z pokrzywy lub skrzypu lub pić herbatki ziołowe (z szałwii, bratka trójbarwnego). Warto także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, gdyż właśnie nieprawidłowe nawilżenie często sprawia, że paznokcie są słabe i podatne na uszkodzenia.
Regularne nawilżanie na łamliwą płytkę
Sprzątanie lub zmywanie naczyń bez gumowych rękawic może skutkować wysuszeniem i podrażnieniem dłoni. Podobnie jak niesprzyjające warunki pogodowe. Co można zrobić, by temu zapobiec?
Paznokcie należy regularnie nawilżać. Do tego celu warto stosować kremy do rąk i paznokci, pamiętając o dokładnym wmasowywaniu produktu w płytkę. Najlepiej kosmetyki aplikować co najmniej 2 razy dziennie. Dobrze, by preparaty miały w sobie takie składniki jak np. wosk pszczeli, kompleks witamin A/C/E, d-panthenol, olejek rycynowy lub oliwę z oliwek. Raz w tygodniu można zrobić sobie maseczkę na dłonie lub kąpiel (np. w oliwie z cytryną, naparze ze skrzypu, parafinie, żelatynie, siemieniu lnianym).
Odżywka na rozdwajające się paznokcie
Mając łamliwe paznokcie, najlepiej ograniczyć używanie kolorowych lakierów czy stosowanie hybryd lub żeli. Warto stosować odżywki. Produkty należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Najlepiej unikać produktów z formaldehydem, gdyż może on negatywnie wpływać na rozwarstwianie się paznokci.
Najlepiej, by odżywki zawierały olejki (arganowy, rycynowy, kokosowy, winogronowy) i witaminy (A, E), posiadające pozytywny wpływ na strukturę paznokcia. Dobrze, by kosmetyk nie tylko wzmacniał paznokcie, ale też eliminował problem kruchości lub przebarwień.
Stosowanie pilników papierowych w pielęgnacji
Częsty błąd w pielęgnacji paznokci to nich nieodpowiednia długość oraz stosowanie metalowych, ostrych pilników, które szarpią i rozwarstwiają płytkę.
Do skracania i opiłowywania płytki należy stosować papierowe lub szklane pilniki. Nie powodują one rozwarstwiania się płytki. Słabe paznokcie powinny być krótko opiłowane, co nie tylko zapewni im estetyczny wygląd, ale też zmniejszy ryzyko uszkodzeń.
Domowe sposoby i zabiegi kosmetyczne w salonach
Warto wypróbować popularne zabiegi kosmetyczne, np. manicure japoński i hot manicure. Można je przeprowadzić własnoręcznie w domu, lub jeśli zależy nam na bardzo szybkim efekcie – w salonie.
Manicure japoński polega na spiłowaniu paznokci, następnie wcieraniu w nie specjalnych past z witaminami, pyłkiem pszczelim, kreatyną i krzemionką, a na końcu nałożeniu na dłonie oliwki oraz kremu do rąk . Zabieg najlepiej powtarzać 3-4 razy co 2-3 tygodnie.
Hot manicure natomiast polega na opiłowaniu paznokci, peelingu rąk, moczeniu dłoni w podgrzewanej misce z balsamem, a później wykonaniu masażu i klasycznego manicure’u.

Ja raz w tygodniu moczę paznokcie w oliwie z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny efekt mam lepszy niż po kupnych odżywkach które stosowałam do tej pory
Muszę spróbować 🙂
A jak długo moczysz? To jest kilka minut czy kilkanaście?
W moim przypadku najlepsze efekty przyniosła po prostu zdrowa dieta i suplementy diety. Polecam również odżywkę z Bielendy, moja mama ją uwielbia 🙂
ewalub w zależności ile mam czasu czasem 5 minut czasem więcej jak przed telewizorem w ty mnie ma sprecyzowanego czasu na pewno nie przedobrzysz tylko oliwa leciuteńko podgrzana w mikrofali
Ostatecznie wszystko sprowadza się do odpowiedniej diety. Plus mani tytanowe metodą Revi pomogło mi wreszcie zapuścić pazurki – zawsze łamały się w połowie płytki, nawet po hybrydzie…
Znam ten ból z łamaniem się w połowie płytki… Okropność O.O ale faktycznie, po tytanach nie było ani łamania, ani odpryskiwania 🙂
na mnie najskuteczniej działa odżywka Eveline 8w1 próbowała innych ale do tej zawsze wracam bo efekty sa szybko i widoczne gołym okiem
Na takie kryzysy paznokciowe to polecam 8w1,odżywka od Eveline. U mnie podziałała blyskawicznie, nie mogę się napatrzeć na swoje paznokcie, bo po zakończonej kuracji sa bardzo twarde, płytka paznokcia ma zupełnie inną lepszą „jakość”. Kto by pomyślał, że kosmetyk kupiony za grosze może takie cuda zdziałać 🙂
ja miałam strasznie cienkie paznokcie po hybrydach i tytanie. Ciągle się rozdwajały i pękały po bokach. Brałam suplementy, ale nie nie było poprawy. Dopiero teraz, jak zaczęłam używać serum biotebala do paznokci, to zaczyna być lepiej. Już nawet tak nie bolą przy każdym dotyku
Moim zdaniem podstawą jest dieta i picie ziołowych herbat wzmacniających paznokcie. Do tego odżywki kupne i smarowanie płytki olejkiem rycynowym.
Ja również ograniczam kontakt dłoni z detergentami przez zakładanie rękawiczek.