Równowaga PEH – co to jest i jak ją zachować? Świadoma pielęgnacja włosów w pigułce!
Spis treści:
Równowaga PEH to jedna z najważniejszych zasad świadomej pielęgnacji włosów. Należy zwrócić na nią uwagę zwłaszcza, gdy stosujemy “tony” kosmetyków, a włosy wciąż są napuszone i suche lub odwrotnie – tłuste i przyklapnięte. Oznacza to, że dostarczamy włosom za dużo lub za mało jakiegoś składnika. Tymczasem, gdy zachowamy w pielęgnacji równowagę PEH, włosy odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem. Równowaga PEH – co to jest i jak ją zachować? Choć brzmi jak jedno z tych magicznych zaklęć, to tak naprawdę nie ma w tym pojęciu nic skomplikowanego. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad!
Równowaga PEH – co to jest?
Zaczniemy oczywiście od wyjaśnienia, czym w ogóle jest równowaga PEH w pielęgnacji włosów. Równowaga PEH to nic innego jak pojęcie odnoszące się do zachowania odpowiedniej proporcji poszczególnych składników pielęgnacyjnych w kosmetykach do włosów. Nazwa pochodzi od ich pierwszych liter: P – proteiny, E – emolienty, H – humektanty. Są to trzy podstawowe składniki, które powinniśmy dostarczać naszym włosom, by były w świetnej formie. Znajdziesz je zarówno w gotowych produktach do włosów, jak i w domowych sposobach pielęgnacji (domowe maseczki na włosy). Równowaga PEH – co to jest? To sposób pielęgnacji włosów, zgodnie z którym dostarczasz włosom wszystkie 3 składniki w odpowiednich ilościach. Nie chodzi jednak o to, by każdy składnik był dostarczany w równej ilości, ale żeby włosy zawsze miały odpowiednią ilość wszystkich tych składników. Oczywiście oprócz tych podstawowych składników, w kosmetykach znajdują się też inne elementy, takie jak detergenty, emulgatory, stabilizatory, konserwanty, czy aromaty, ale największe znaczenie mają właśnie proteiny, emolienty i humektanty.
Jak rozpoznać kosmetyki PEH?
“Boom” na świadomą pielęgnację włosów wciąż trwa, ale na polskim rynku zaledwie kilka marek na etykiecie zaznacza, czy produkt jest emolientowy, proteinowy, czy humektantowy. Częściej producenci opisują swoje produkty jako odżywki do włosów farbowanych, tłustych, suchych itd. Żeby móc samodzielnie ocenić, czy dany produkt ma przewagę P, E, czy H, należy zerknąć do jego składu. Najłatwiej jest poznać produkt proteinowy – jeśli na początku składu znajdują się proteiny (zazwyczaj kilka rodzajów), to znaczy, że produkt jest proteinowy. Analogicznie jest z pozostałymi dwoma komponentami. Trudniej jest, gdy na początku składu będą zarówno emolienty, jak i humektanty. Wtedy odżywki są np. EH. Takie produkty dostarczają włosom zarówno emolientów, jak i humektantów.
Przykłady protein w składach kosmetyków
Mamy dla Ciebie małą ściągę z analizowania składów. Poniżej lista najpopularniejszych protein, które znajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Odżywki proteinowe pomogą Ci zachować równowagę PEH. Uważaj, żeby nie przesadzać z kosmetykami proteinowym, bo włosy mogą być wtedy suche i sztywne (patrz: przeproteinowanie włosów).
Lista najpopularniejszych protein w produktach do włosów:
- roślinne (Soy, Wheat, Corn, Oat),
- Hydrolyzed Wheat Protein,
- Hydrolyzed Soy Protein,
- Milk Protein,
- Hydrolyzed Milk Protein,
- Silk,
- Hydrolyzed Silk,
- Gelatin,
- Keratin,
- Hydrolyzed Keratin,
- Elastin,
- Collage,
- Cysteine,
- Arginine,
- Serine,
- Methionine,
- Threonine.
Przykłady emolientów w składach kosmetyków
Analogicznie przedstawiamy Wam listę najpopularniejszych emolientów, które najczęściej pojawiają się w kosmetykach do włosów:
- oleje naturalne (np. Arginia Spinosa Oil, Coconut Oil, Almond Oil, Camellia Oil itp.),
- oleje mineralne (np. Parrafinum Liquidum, Petrolatum),
- silikony (np. Dimethicone, Cyclomethicon,
- masła (np. Shea Butter),
- alkohole (np. Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol),
- woski (np. Beeswax, Lanolin),
- lanolina (Lanolin),
- alkohol cetylowy (Cetearyl Alcohol, Cetyl),
- płynna parafina (Paraffinum Liquidum).
Przykłady humektantów w składach kosmetyków
Równowaga PEH to także dostarczanie włosom humektantów w odpowiedniej ilości. Oto najczęściej spotykane humektanty:
- Panthenol,
- Hyaluronic Acid,
- Sodium Lactate,
- Lactic Acid,
- Urea,
- Sorbitol,
- Propylene Glycol,
- Butylene Glycol,
- Betaine,
- Glycerin,
- Aloe Vera.
Równowaga PEH – u kogo się sprawdzi?
Równowaga PEH wymaga nieco cierpliwości i obserwacji swoich włosów. Świadoma pielęgnacja jest odpowiednia dla wszystkich, ale nie każdy będzie miał na tyle czasu i chęci, by poświęcać włosom tyle uwagi. Jeśli jednak trafiłaś na ten artykuł to z pewnością jesteś zainteresowana tym tematem. Sposób pielęgnacji włosów z zachowaniem równowagi PEH sprawdzi się zwłaszcza u osób, których włosy są uszkodzone w wyniku stylizacji, farbowania, rozjaśniania pasm lub zabiegów chemicznych. Kluczem do zachowania równowagi PEH jest obserwacja włosów i testowanie. Dzięki temu będziemy wiedzieć jak zareagowały włosy na dany składnik. To bardzo indywidualna sprawa. I choć wszystko to brzmi bardzo skomplikowanie, to w gruncie rzeczy jest łatwiejsze niż Ci się wydaje!
Jak zachować równowagę PEH w pielęgnacji włosów?
Na samym początku, gdy dopiero rozpoczynacie przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów i równowagą PEH może wydawać Wam się to skomplikowane. Warto wtedy sięgnąć do kilku prostych wskazówek.
Objawy nadmiaru i niedoboru składników PEH
- Nadmiar protein: suche, sztywne, nastroszone włosy.
- Nadmiar emolientów: włosy przyklapnięte i przeciążone.
- Nadmiar humektantów: spuszone włosy w okresie grzewczym lub na suchym powietrzu.
Dla osób, które nieco bardziej zainteresowałyśmy tematem, przedstawiamy taką tabelkę:
Pomoże Wam ona orientacyjnie określić, czego aktualnie potrzebują Wasze włosy. Możesz się nią kierować, jeśli jesteś na początku świadomej pielęgnacji włosów. Później już z pewnością będziesz intuicyjnie rozpoznawać potrzeby swoich włosów! To, czego będą potrzebować Twoje włosy w ogromnej mierze zależy od tego, jakiej są porowatości.
Porowatość włosów a równowaga PEH
Niedawno na naszym portalu zamieściłyśmy test na porowatość włosów. Jeśli zastanawiasz się, jakie są Twoje włosy. Zerknij do naszego testu, który pomoże Ci to określić. Przy zachowaniu odpowiedniej równowagi PEH włosy nie tylko wyglądają zdrowiej, ale i są zdrowsze. Można powiedzieć, że celem takiej pielęgnacji jest zmniejszenie porowatości włosów, czyli domknięcie ich łusek. Włosy są wtedy gładkie, lśniące i mocne.
Równowaga PEH – efekty, czyli czy warto ją stosować?
Dla niektórych osób świadoma pielęgnacja może brzmieć jak strata czasu. To zazwyczaj osoby, którym wystarczy mycie włosów i używanie przypadkowej odżywki. Nie ma w tym nic złego, nie każdy lubi tak czasochłonną pielęgnację. Najczęściej osoby szukające informacji o świadomej pielęgnacji i równowadze PEH to osoby, które borykają się z problemami włosowymi i chcą poprawić kondycję swoich pasm. Jeśli zmagasz się z takimi problemami jak łamliwość, suchość włosów, szorstkość, nadmierne puszenie się włosów, plątanie, to świadoma pielęgnacja włosów pomoże Ci je wyeliminować. Warto wprowadzić do swojej pielęgnacji kosmetyki z podziałem na PEH, a szybko zauważysz poprawę kondycji włosów. Równowaga PEH jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od rodzaju i stanu włosów. Zanim przejdziesz do wprowadzenia zasad świadomej pielęgnacji, zacznij od ekspresowego detoksu włosów.
Ekspresowy detoks włosów
Ekspresowy detoks włosów polega na tym, że przywrócisz włosy do ich naturalnego stanu. Dokładnie zobaczysz jak wyglądają bez dodatkowych zmiękczających i wygładzających odżywek. To idealny wstęp do rozpoczęcia pielęgnacji z równowagą PEH.
Jak wykonać ekspresowy detoks włosów?
Umyj włosy ok. 3 razy z rzędu prostym szamponem przeciwłupieżowym, dwukrotnie na każde mycie, bez użycia odżywki. Możesz sięgnąć również po inny, mocny szampon z silnymi detergentami, np. Szampon Familijny. Dopiero przy ostatnim myciu użyj treściwej odżywki lub maski. To będzie Twój moment rozpoczęcia świadomej pielęgnacji. Zobacz jak zareagowały Twoje włosy na ten kosmetyk i sprawdź dokładnie jakie składniki w nim przeważają. Postaraj się określić, który składnik jest w nadmiarze na Twoich włosach, a którego niedobór spowodował taki, a nie inny wygląd włosów. Pomoże Ci w tym tabelka, którą znajdziesz powyżej, w tym artykule.
Starałyśmy się jak najprościej wyjaśnić Wam co to jest równowaga PEH i jak rozpocząć świadomą pielęgnację włosów z jej uwzględnieniem. Jeśli macie dodatkowe pytania, to piszcie, chętnie pomoże Wam rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie!