Rower online. Czym kierować się przy zakupie roweru przez Internet?
Zakup roweru przez internet to rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu. Na jakie kwestie powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeżeli zależy nam na tym, by zakup dokonywany online był udany?
Jeszcze nie tak dawno zakup roweru wiązał się każdorazowo z koniecznością zorganizowaniu przynajmniej kilku wypraw do sklepów ze sprzętem sportowym. Obecnie internet pozwala na wygodne przeglądanie dziesiątek czy nawet setek ofert, udostępnianych przez portale dla rowerzystów i sklepy rowerowe online takie jak Multibike. Szykując się do takiego zakupu, warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Kwestia ceny
Jeżeli mamy już upatrzony model, jedną z najważniejszych kwestii poprzedzających zakup jest ustalenie wysokości kwoty, jaką będziemy musieli za niego zapłacić. Zakupy online wychodzą nam w tej kwestii naprzeciw, oferując cenę nierzadko niższą niż w sklepach stacjonarnych. Dotyczy to w szczególności tzw. rowerów posezonowych, których dany sklep nie zdołał wyprzedać w zamierzonym czasie. Dzięki temu możemy zdobyć nieużywany model upatrzonego przez nas jednośladu za cenę nawet o 20% niższą od oryginalnej. Dobrze jest mieć też na uwadze różne wyprzedaże i promocje, regularnie przeprowadzane przez sklepy. Przy zakupie online warto też uprzednio sprawdzić, jak wygląda kwestia dostawy – w większości przypadków domyślnym rozwiązaniem jest wysyłka, ale w niektórych sklepach możliwy jest także odbiór na miejscu, co pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z przesłaniem paczki.
Rower gotowy do jazdy
Zamawiając nowy rower przez internet warto pamiętać, że otrzymany przez nas egzemplarz nie zawsze będzie poskładany i gotowy do jazdy. Dobrze jest zatem zorientować się, w jakim stopniu „ukończenia” będzie dostarczony rower – zazwyczaj jest on zmontowany w 80 – 90 procentach . Niektóre sklepy oferują jednak opcję wysłania do odbioru w pełni złożonego roweru. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż zmontowanie przez specjalistę jest gwarancją długiego i sprawnego działania roweru. Podobnie ma się sprawa z regulacją danego modelu — sklepy sprzedające rowery online nierzadko oferują możliwość wyregulowania przez specjalistę. Warto skorzystać również z tej możliwości.
Czy możemy zwrócić rower?
Czasem nawet najbardziej pieczołowicie przeprowadzony research, może nie uchronić nas przed zakupem, z którego nie będziemy zadowoleni. Rozsądnie jestem zatem sprawdzić, w jaki sposób rozwiązana jest kwestia ewentualnego zwrotu. Dokładny czas, jaki na to mamy, zależy od regulaminów poszczególnych sklepów, niemniej jednak zazwyczaj są to dwa tygodnie. Żeby to zrobić, musimy wysłać do sprzedawcy oświadczenie, w którym odstępujemy od umowy. Pamiętajmy, że zwracany przez nas rower nie może być używany. Koszt przesyłki zwrotnej zależy natomiast od sprzedawcy – niektóre sklepy pokrywają opłatę wysyłkową, inne nie. Jeżeli natomiast jesteśmy zadowoleni z zakupu, dobrym rozwiązaniem jest udanie się z opakowaniem bezpośrednio do placówki sklepu rowerowego po to, by zdobyć tam kartę gwarancyjną. Bez niej rower pozbawiony będzie gwarancji producenta, co – w przypadku usterki – może nas narazić na dodatkowe koszty.
Zakup roweru przez internet to dobrze rozwiązanie. Sklepy online nie tylko posiadają rozbudowany asortyment, ale oferują także korzystne ceny. Przed zakupem warto sprawdzić, jak dany sprzedawca podchodzi do kwestii wysyłki oraz w jakim stanie „ukończenia” otrzymamy zamówiony egzemplarz. Po otrzymaniu zamówienia dobrze jest też zadbać o zdobycie karty gwarancyjnej na wypadek, gdyby niespodziewanie szybko doszło do jakiejś usterki.