Rosół zamiast kawy? Choć trudno w to uwierzyć również pobudza, jest zdrowszy i może być… FIT!

Nie potrafisz zacząć dnia bez kawy, a po drugą sięgasz koło południa, bo inaczej odpływasz w objęciach Morfeusza? Okazuje się, że jest coś zdrowszego, co również doda ci energii. Oczywiście nie musisz całkiem rezygnować z ulubionego kofeinowego napoju, ale zastąpić tylko kilka z nadprogramowych filiżanek. Na zastępstwo poleca się… rosół!

Stawiając obok siebie rosół i kawę nietrudno będzie nam wybrać wariant zdrowszy dla organizmu. Kawa bogata w kofeinę zdecydowanie przegrywa. Powiecie, że bulion jest zbyt tłusty? Nie musi być, pod warunkiem, że ugotujecie go na kościach lub niewielkich ilościach tuszek kury, a garnek aż po brzegi wypełnicie warzywami. Za popijanie rosołku w ciągu dnia, a zrezygnowanie przynajmniej z jednej filiżanki kawy podziękują wam wasze jelita, wasz żołądek, a także wasza figura. Wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje!

źródło: www.pixabay.com

Rosół zamiast kawy? Choć trudno w to uwierzyć również pobudza, jest zdrowszy i może być… FIT!

Ci wszyscy, którzy już zdążyli docenić właściwości bulionu jest długa lista. Wśród nich znalazły się też znane nazwiska. Z rosołkiem eksperymentowała m.in. pisarka Stephanie Eckelkamp, przez wielu uważana za speca w dziedzinie zdrowego odżywiania. Bulion przetestowała na sobie, a zastąpiła nim popołudniowe filiżanki kawy. Efekt? Nie straciła energii, a wręcz przeciwnie – nie dość, że była lekko pobudzona, to pozbyła się jakiejkolwiek nerwowości, nie odczuwała niepokoju – jak w przypadku kawy. Ponad to, nasycił ją na tyle, że zapomniała o podjadaniu. Co więcej, lekarz, który ją przebadał stwierdził znaczną poprawę pracy układu trawiennego, co z resztą poczuła sama pisarka. Przestały jej doskwierać m.in. bóle brzucha i wzdęcia. Ale fanką bulionu jest też Gwyneth Paltrow, stawiająca przede wszystkim na ten gotowany na kościach czyli coraz popularniejszy „Bone broth”. „Rosół pięciu przemian” według przez siebie wzbogaconego przepisu poleca natomiast Anna Lewandowska.

Na co pomaga rosołek, na co nie pomoże kawa?

Oprócz witalnej energii pochodzącej ze zdrowego źródła jakim są warzywa i mięso, jak już wspomniałyśmy powyżej – rosół reguluje pracę jelit, ułatwia trawienie, a także buduje naszą odporność, przez co zapobiega stanom zapalnym. Mówi się też o działaniu przeciwstarzeniowym i antynowotworowym. Poza tym pomaga na układ kostny, włosy i paznokcie. Dzieje się tak, ponieważ w czasie gotowania do wywaru przedostają się cenne witaminy i mikroelementy z kości, a swoje dodają też warzywa, o których wszyscy wiemy jak cudowne działają. Taki zestaw jest gwarancją energii i zdrowia.

Przygotuj bulion i przelej do termosu!

2 kilogramy kości z kurczaka i wołowiny z dodatkiem niewielkiego fragmentu tuszki z kury (np. skrzydełka) gotujemy z selerem, 3 marchewkami, dwiema białymi pietruszkami, natką pietruszki, dużą cebulą, główką czosnku i porem. Na taką ilość powinny wystarczyć 4 litry wody. Dopraw i nie zapomnij o ziołach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...