Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – TOP 10

Nie tylko na południu Polski, ale właściwie w każdym jej rejonie – zwłaszcza w miastach – coraz trudniej jest nam oddychać. Smog w naszym kraju staje się coraz większym problemem. Aby uchronić się przed chorobami, które może wywołać, warto bronić się przed nim na własną rękę. Zobacz rośliny oczyszczające powietrze z toksyn, które warto mieć w domu.

Spis treści:

Statystyki są alarmujące: poziom smogu w Polsce jest zdecydowanie za wysoki. Ta tendencja utrzymuje się od lat i nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie coś się zmieniło. Wdychanie powietrza zanieczyszczonego może skutkować wieloma chorobami, a także obniżeniem odporności i przedwczesnym starzeniem. Jak się ratować? Na pomoc mogą nam przyjść maski antysmogowe, jedzenie zawierające wiele antyoksydantów oraz… rośliny oczyszczające powietrze ze smogu.

rośliny oczyszczające powietrze

fot. pixabay.com

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – oto one!

Już w 1989 roku NASA przeprowadziła badania, które wyłoniły rośliny najlepiej czyszczące powietrze z chemicznych zanieczyszczeń. Rośliny te nie są szczególnie egzotyczne czy trudno dostępne – każdy z nas może je mieć w sypialni czy biurze.

1 .Chryzantema wielkokwiatowa 

Chryzantema wielkokwiatowa 

fot. Yoksel-Zok-unsplash.com

Rośliny oczyszczające powietrze to pokaźna grupa. Jednak ta powszechnie znana roślina jest istną rekordzistką w oczyszczaniu powietrza! Wyłapuje takie składniki, jak rakotwórczy trichloroetylen, silnie podrażniający aldehyd mrówkowy, toksyczny benzen, uszkadzający wątrobę i nerki ksylen oraz amoniak. Te kwiaty są łatwe w uprawie, a do tego naprawdę pięknie kwitną. Zamiast więc kojarzyć je tylko z dniem Wszystkich Świętych, warto hodować je we własnym domu. Uważaj jednak, by nie zjadł jej Twój pies albo kot! Jest dla nich silnie trująca. Jeżeli boisz się o swoje zwierzaki, lepiej zdecyduj się na inną roślinę.

2. Dracena odwrócona

Ta drzewiasta roślina oczyszczająca powietrze sprawia się równie doskonale, co chryzantema. Pochodzi z Madagaskaru, Mauritiusu i wysp oceanu Indyjskiego, ale z powodzeniem możemy hodować ją również w naszych mieszkaniach. Ważne, by było jej ciepło, jasno i sucho – nie toleruje nadmiaru wody w doniczce ani temperatur niższych niż 15 stopni. Na zdjęciu odmiana „Song of India”.

3. Bluszcz pospolity

bluszcz

Kto by się tego spodziewał po poczciwym bluszczu! Uplasował się nieco dalej w rankingu, ale wciąż jest doskonałym czyścicielem powietrza. Zamiast więc hodować go na murze swojego domu, co grozi pękaniem tynku, lepiej hodować go w doniczce. Pamiętajmy, że bluszcz także jest trujący dla zwierząt.

4. Dracena wonna

Podobnie jak jej kuzynka dracena odwrócona, dracena wonna jest dużą, drzewiastą rośliną o dekoracyjnych liściach. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych – i bardzo dobrze!

5. Sansewieria gwinejska

Sansewieria

Ten sukulent o długich, ostrych liściach, w których magazynuje wodę, zwany jest też wężownicą. Jest to idealna roślina dla osób, które nie mają duszy ogrodnika albo są bardzo zajęte. Wymaga bowiem bardzo niewiele pielęgnacji. Wystarczy postawić ją w jasnym miejscu, w temperaturze wyższej niż 13 stopni, i regularnie podlewać. Jeżeli zapomnisz ją podlać, sansewieria powinna znieść to naprawdę dobrze. Znacznie gorsze jest dla niej przelanie.

6. Gerbera Jamesona

Gerbera

Kolejna roślina znana z pięknych kwiatów, która doskonale chroni przed zanieczyszczeniami. Na pewno niejedna z nas dostała kiedyś te kwiaty w bukiecie, ale warto także hodować je w doniczce. Hodowana jako kwiat doniczkowy gerbera nie tylko oczyszcza powietrze, ale także je nawilża. Kwiaty gerbery mogą mieć różne barwy, od czerwonej, przez ogniście pomarańczową, aż po żółć lub delikatny róż.

7. Liriope szafirkowata

Liriope szafirkowata

Przypomina kępę długich, lancetowatych liści. Późnym latem wypuszcza piękne kwiaty, przypominające szafirki. Wygląda przepięknie w ogrodzie, ale równie ładnie będzie prezentować się w doniczce. Warto wybrać tę roślinę, jeżeli nie chcemy hodować w domu drzewek. Liriope wyrasta najwyżej do 45 cm wzwyż, może więc być hodowana nawet w niskim mieszkaniu.

8. Anturium Andreego

Anturium Andreego

Dobrze nam znana roślina doniczkowa o mięsistych, błyszczących liściach i kwiatach wygląda trochę… jakby była sztuczna. Jej oryginalny wygląd doskonale ozdobi minimalistyczne wnętrze. Pamiętaj, by nie podlewać go zimną wodą – w końcu anturium pochodzi z Afryki, ma więc potrzebę przebywania w wysokiej temperaturze.

9. Fikus Beniamina

Fikus Beniamina

fot. Andrew-Zbrutskii-unsplash.com

Oto kolejna propozycja dla miłośniczek domowych drzewek. Figowiec Beniamina, zwany popularnie fikusem, wraca do łask i jest jedną z najmodniejszych roślin ostatnich lat. Ta moda jest wyjątkowo zdrowa – fikus należy do grona roślin najlepiej oczyszczających powietrze. Niestety, fikus jest dość kapryśny i delikatny. Nie lubi ani nadmiaru, ani niedoboru światła. Bardzo źle reaguje też na zmianę jego kąta padania. Jeżeli więc koniecznie musisz przestawić roślinę, zaznacz na doniczce, którą stroną był skierowany do okna, i ustaw go tak, by światło padało na niego znów z tej samej strony. Zrezygnuj z fikusa Beniamina, jeżeli dużo palisz – ta roślina wprost tego nie znosi i najpewniej szybko zgubi liście.

10. Zielistka Sternberga

Trudno o łatwiejszą w hodowli roślinę. Zielistka Sternberga dobrze się czuje zarówno w słońcu, jak i w cieniu, byle tylko słońce nie było na tyle intensywne, by poparzyć jej liście.

Te rośliny oczyszczające powietrze wychwycą najbardziej szkodliwe związki chemiczne, unoszące się w powietrzu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak chronić się przed smogiem i które rośliny w nocy produkują tlen, przeczytaj poniższe artykuły.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (246 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...