Rolki

Dają dużo okazji do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu — ze znajomymi lub bez, ale z ulubioną muzyką ze słuchawek. Rolki stanowią skuteczny sposób na relaks i dbanie o formę. Poprawia koordynację ruchową oraz wyszczupla sylwetkę, szczególnie modelując uda, pośladki, łydki oraz biodra. Poziom umiejętności nie jest najistotniejszy — liczy się fun, jaki daje jazda na rolkach.

Wygoda i bezpieczeństwo

Prawidłowe dopasowanie rolki nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale także zapobiega powstawaniu kontuzji i urazów. Buty wewnętrzne mają anatomiczną konstrukcję, a podwójne klamry, pasy na rzepy i sznurowadła buta zewnętrznego zapewniają stabilne trzymanie stopy w trakcie jazdy. Chronią ją też przed przeciążeniami i mikrourazami, które nagromadzone mogą powodować urazy. Bezpośrednio z butem zewnętrznym zintegrowana jest płoza, którą najczęściej jest wykonana z aluminium.

Rolki dziecięce regulowane

Wybór rolek dla dzieci nie jest prosty. Przede wszystkim muszą się podobać najmłodszym, ale także muszą być bezpieczne. Kupowanie zbyt dużego rozmiaru z myślą o rosnącej stopie dzieci powoduje, że ma ona w bucie zbyt dużo luzu. Konsekwencją tego mogą być bolesne upadki lub kontuzje. Najlepszą propozycją dla dzieci są rolki z regulacją rozmiaru — dzięki takiemu rozwiązaniu można je dokładnie dopasować do stopy. Rolki regulowane rosną wtedy razem z dzieckiem (zakres regulacji wynosi najczęściej 3 rozmiary) i w efekcie nie ma konieczności kupowania nowego modelu co rok.

Rolki Firefly

Wymieniając wysokiej jakości rolki, nie można pominąć marki Firefly. Łyżworolki Firefly charakteryzuje znakomity stosunek ceny do jakości i wysoko stawiają poprzeczkę konkurentom ze średniej półki cenowej. Kolekcja tej marki obejmuje modele przeznaczone głównie do rekreacji dla kobiet i mężczyzn, a także rolki dla dzieci z możliwością regulacji rozmiaru.

Rozmiar kółek do rolek

Do produkcji kółek wykorzystuje się mieszankę tworzyw, które zapewniają im odporność na ścieranie i amortyzację wstrząsów. W rolkach rekreacyjnych średnica kółek wynosi od 78 do 84 mm. Im większy jest ich rozmiar, tym większą można osiągnąć prędkość. W profesjonalnych modelach przeznaczonych dla zawodowców rozmiar ten sięga 110 mm, a nawet 125 mm.

Twardość kółek

Rolki przeznaczone do codziennej jazdy rekreacyjnej mają miękkie kółka — ich twardość wynosi zwykle od 74-82A. Rolki przeznaczone do trików m.in. na poręczach i rampach w skateparkach mają twarde kółka (do 101A). Im większa twardość kółek, tym mniejszy opór toczenia one generują i w efekcie pozwalają osiągać większe prędkości. Traci na tym znacznie komfort jazdy, zwrotność i odczuwanie drgań od nawierzchni — a to zapewniają koła miękkie, w które wyposażone są rolki rekreacyjne.

Łożyska w rolkach

W łyżworolkach instaluje się łożyska o różnym stopniu dokładności krzywizn i sztywności ich elementów. Wyraża się je w ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 itd. Większa wartość ABEC oznacza gładsze i dokładniejsze łożyska, które płynniej pracują. W rolkach rekreacyjnych stosuje się zazwyczaj maksymalnie łożyska ABEC-7 i są one w zupełności wystarczające do jazdy kondycyjnej i rekreacyjnej. Łożyska o najwyższym parametrze ABEC-9 wykorzystuje się w rolkach przeznaczonych do jazdy freestyle/slalomu, gdzie prędkość ma decydujące znaczenie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany