Rolety dla alergików – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?
Na różnego rodzaju alergie cierpi coraz więcej osób. Katar sienny i łzawienie oczu złagodzą nie tylko przepisane przez alergologa leki, ale też prawidłowe wyposażenie mieszkania. Jeśli więc masz w rodzinie alergika, przede wszystkim pozbądź się dywanów i ciężkich, grubych zasłon. Okno z powodzeniem przesłonią rolety.
Dlaczego rolety to najlepszy wybór dla alergika?
Uczulenie na roztocza kurzu domowego oraz pyłki traw i drzew to najczęstsze przyczyny występowania uporczywego kataru siennego. Osoba dotknięta alergią powinna ograniczyć w swoim pokoju ilość przedmiotów, które gromadzą alergeny. Najlepiej usunąć wszystko, co zostało uszyte z grubego materiału typu aksamit czy plusz. Odpowiednio dobrane i systematycznie czyszczone rolety, mogą okazać się prawdziwym zbawieniem dla alergików.
Czy każdy producent rolet ma swojej ofercie rolety dla alergików?
Należy szukać przede wszystkim producentów, którzy oferują rolety materiałowe o dużej wytrzymałości na czyszczenie na mokro. Przy wyborze trzeba dokładnie sprawdzić, czy firma sama produkuje wszystkie komponenty (części plastikowe, tkaniny), czy też polega na towarach importowanych. Producent rolet jest zobowiązany do tego, by stosowne informacje umieścić na opakowaniu lub produkcie.
Zalecamy kupno rolet wyprodukowanych całkowicie w Polsce, które spełniają wyśrubowane normy jakościowe narzucone przez Unię Europejską. Pamiętaj, że plastik bez atestu, sprowadzany spoza UE, może dodatkowo podrażnić wrażliwy układ immunologiczny alergika. Zwróć ponadto uwagę, jakich farb użyto do barwienia tkaniny użytej w rolecie – sprzedawca ma obowiązek udzielić Ci takiej informacji.
Jak dbać o rolety w pokoju alergika?
Aby zminimalizować liczbę unoszących się w pomieszczeniu pyłków i roztoczy kurzu, należy codziennie przecierać wszystkie gładkie powierzchnie (podłogi, stoły, fronty szafek) wilgotną szmatką. Nie inaczej będzie w przypadku rolet – warto delikatnie czyścić na mokro zarówno tkaninę, jak i części mechanizmu zwijania i rozwijania rolety. Jeżeli nie mamy czasu na sprzątanie z użyciem zwilżonej szmatki bądź gąbki, można od czasu do czasu odkurzać rolety przy użyciu szczotki-nakładki do odkurzacza. Dbanie o rolety, ze względu na ich płaską strukturę, jest – jak widać – dużo prostsze niż czyszczenie i pranie zasłon.
Czy rolety mogą pomóc osobom z alergią na słońce?
Jedna na dziesięć osób na świecie boryka się z alergiczną nadwrażliwością na światło słoneczne. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie dobranie ciemnych rolet materiałowych o grubszym splocie, które skutecznie zablokują przepływ promieni słonecznych. Jaśniejsze odcienie tkanin, takie jak ecru, beż czy żółty raczej nie zdadzą egzaminu. Najlepszym wyborem będzie czerń, granat, brąz lub fiolet. Nasycone barwy z pewnością wniosą do pokoju powiew świeżości, nie trzeba się obawiać zdominowania całego pomieszczenia ciemnym, jednolitym kolorem.