Rola wsparcia rodziny w leczeniu uzależnień: Jak bliscy mogą pomóc?
Rodzina odgrywa olbrzymią rolę w leczeniu osoby uzależnionej. Wsparcie najbliższych może wręcz zaważyć na sukcesie terapii i przeciwnie – brak oparcia w rodzinie może negatywnie wpływać na proces terapeutyczny. Jak bliscy mogą zaangażować się w leczenie osoby uzależnionej, aby ułatwić jej wyjście z nałogu?
Spis treści:
Dlaczego wsparcie rodziny jest ważne?
Rodzina i bliscy osoby uzależnionej muszą skonfrontować się z prawdą, że wyjście z nałogu osoby uzależnionej nie będzie możliwe lub będzie bardzo utrudnione, jeśli nie wspomogą oni jej w tym procesie.
Jeśli uzależniony czuje się osamotniony, jego postępy w terapii mogą być znacznie powolniejsze. Może odczuwać mniejszą motywację do zmiany i przez fakt braku poczucia akceptacji, sabotować swój własny powrót do zdrowia.
Z drugiej strony, rodzina i bliscy mogą odgrywać nieocenioną rolę w rozwijaniu umiejętności zdrowej komunikacji: wyrażania potrzeb i uczuć w zdrowym trybie. Ponadto, wsparcie bliskich daje olbrzymią siłę i nadzieję uzależnionym, wykształcając w nich poczucie sprawczości i bycia kochanym, mimo swoich potknięć.
Uzależnienie – problem całej rodziny
Uzależnienie członka rodziny dotyka nie tylko samej osoby uzależnionej, ale także wszystkich osób ją otaczających. Wpływa bezpośrednio na kształtowanie relacji, które zazwyczaj stają się z różnych względów zaburzone. Przyczynia się do pogłębiania się konfliktów, narastania frustracji, a także wypracowywania szkodliwych mechanizmów, które mogą wpływać na całe życie osób funkcjonujących w rodzinach, w których występowało lub występuje uzależnienie.
Dlatego rozumienie uzależnienia i postrzeganie go jako choroby jest kluczowym elementem dążenia do zdrowia: zarówno osoby uzależnionej, jak i współuzależnionych, czyli bliskich i rodziny. Chociaż najcięższa fizyczna i psychiczna walka z uzależnieniem jest po stronie osoby zmagającej się z nałogiem, odpowiednia opieka nad bliskimi oraz ich współdziałanie z uzależnionym są niezbędne do odzyskania zdrowia psychicznego i komfortu życia wszystkich zaangażowanych.
Komunikacja – podstawowy element zmiany
Skuteczna komunikacja to narzędzie, które umożliwia podejmowanie dalszych kroków w walce z uzależnieniem. Zarówno osoba walcząca z nałogiem jak i jej bliscy zachęcani są do uczenia się tzw. „I-komunikacji” czyli komunikatów „ja” (np. „Czuję się…”, „Jestem…”). Koncentrowanie się na własnych doświadczeniach i uczuciach, bez atakowania drugiej osoby jest niezbędne do wypracowania porozumienia i zdobycia umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Zdrowa, efektywna komunikacja jest również sposobem na wspieranie się nawzajem w procesie wychodzenia z nałogu. Uzależniony otrzymuje wsparcie od rodziny i poczucie bezpieczeństwa, a jego bliscy poczucie bycia zrozumianymi w trudnej dla nich sytuacji.
Bez zaakceptowania uczuć i emocji po obu stronach nie jest możliwe przerwanie dysfunkcyjnych cyklów relacyjnych.
Jak rodzina może na co dzień wspierać osobę uzależnioną?
Pierwszą kwestią jest ustanawianie zdrowych granic dotyczących zachowań i konsekwencji przekroczenia tych granic. Konsekwentne egzekwowanie swoich oczekiwań po stronie rodziny jest niezbędne dla budowania wewnętrznej dyscypliny i odpowiedzialności u osoby uzależnionej.
Zawsze dobrym rozwiązaniem jest pogłębianie wiedzy u bliskich i edukowanie się w zakresie uzależnień, aby dobrze rozumieć naturę choroby i tym samym zwiększać swoją świadomość na temat możliwości wsparcia.
Niektórzy bliscy decydują się na towarzyszenie w wizytach i specjalistów i pomagają choremu w organizacji jego dnia – ZEUS DETOX REHAB & SPA proponuje kompleksową pomoc dla uzależnionych i ich rodzin, właczając bliskich do procesu terapeutycznego.
Terapia rodzinna a leczenie uzależnień
Gdy terapia leczenia uzależnienia dobiega końca, osoba uzależniona staje przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest zbudowanie na nowo swojego codziennego życia. Tutaj wsparcie rodziny i bliskich jest nieocenione: mogą oni zaangażować się w szukanie nowych zainteresowań, zbudowaniu zdrowej rutyny dnia codziennego, wyznaczeniu celów, które zapełnią pustkę po nałogu.
Dobry ośrodek leczenia uzależnień posiada w swojej ofercie również możliwość uczęszczania na sesje terapeutyczne dla całych rodzin. Tego typu terapia pomaga w stworzeniu nowego modelu życia, który służy zarówno osobie po nałogu, jak i jego bliskim. Niekiedy terapia rodzinna jest jedynym sposobem na utrzymanie relacji rodzinnych, które przez lata nałogu zostały poszkodowane przez dysfunkcyjne mechanizmy podkopujące zaufanie.
Reasumując, wsparcie rodziny jest nieocenione w odzyskiwaniu zdrowia przez osobę uzależnioną. Każdy, najmniejszy nawet przejaw współdziałania może zaważyć na sukcesie terapeutycznym. W walce z uzależnieniem najlepiej sięgać po pomoc profesjonalistów, którzy specjalizują się w udzielaniu pomocy całym rodzinom – w Zeus Rehab pracują specjaliści doświadczeni w leczeniu uzależnienia od leków, alkoholu i narkotyków. Wysoki poziom merytoryczny, empatia i dyskrecja to kluczowe wartości, którymi kieruje się ośrodek. Rodzina bliskiego również uzyska tutaj zachętę i wsparcie niezbędne do merytorycznego i empatycznego zaangażowania w proces zdrowienia ich bliskiego z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb każdego członka rodziny.