Jesteś w ciąży lub ją planujesz? Przeczytaj jak ważny jest kwas foliowy

Wady wrodzone coraz częściej stają się problemem społecznym, są przyczyną umieralności i niepełnosprawności niemowląt oraz małych dzieci. Rola kwasu foliowego w ramach profilaktyki wad cewy nerwowej jest bardzo istotna – liczne badania naukowe potwierdziły ochronny wpływ kwasu foliowego dla rozwijającego się płodu.

Kwas foliowy w ciazy

 

Czym są wady cewy nerwowej i jak często występują?

Upośledzenia u płodu, tzw. wady cewy nerwowej, powstają w pierwszych tygodniach ciąży i są wynikiem nieprawidłowości rozwojowych, tzw. zaburzeń zamknięcia cewy nerwowej. Wady cewy nerwowej (WCN) dzieli się na dwie podstawowe grupy: bezmózgowie oraz przepukliny mózgu i rdzenia,
a ryzyko ich wystąpienia jest uwarunkowane genetycznie i środowiskowo, zaznacza dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik.
Statystyki pokazują, że jeśli jedno z potomstwa zostało dotknięte WCN, to ryzyko wystąpienia wady u kolejnego dziecka wynosi około 4% i wzrasta w miarę występowania nowych przypadków wad u potomstwa. Po urodzeniu się dwojga dzieci z WCN u tych samych rodziców, ryzyko to przekracza 10%. Doktor Grzegorz Południewski podkreśla, że z kolei wśród czynników środowiskowych, które mogą wpływać na powstawanie wad wrodzonych, obok zanieczyszczenia środowiska, promieniowania, istotną rolę pełni dieta, a zwłaszcza niedobór kwasu foliowego przed zajściem w ciążę i w pierwszym trymestrze ciąży. Współczynniki występowania WCN w Polsce pokazują, że na 1000 urodzeń żywych od 2 do 3 noworodków rodzi się z WCN, a częstość zgonów z powodu rozszczepu kręgosłupa i wodogłowia jest wyższa niż w innych krajach.

 

Jak zapobiegać wrodzonym wadom cewy nerwowej? 

W zakresie zapobiegania WCN wyróżnia się profilaktykę wtórną i pierwotną. Pierwsza z nich polega na prowadzeniu badań prenatalnych w celu rozpoznania płodów zagrożonych WCN, poradnictwie prenatalnym, a także wykonywaniu badań przesiewowych. Poradnie genetyczne opiekują się kobietami, które urodziły już dzieci z wadami oraz ciężarnymi, które przyjmują leki mogące wpłynąć na nieprawidłowy rozwój płodu. Celem profilaktyki wtórnej jest zmniejszenie rozpowszechnienia WCN wśród noworodków. Natomiast profilaktyka pierwotna zmierza do zmniejszenia częstości powstawania WCN wśród wszystkich poczętych płodów. W ramach profilaktyki pierwotnej zaleca się przyjmowanie przez kobiety w wieku rozrodczym kwasu foliowego (np. Folik), przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze ciąży, w celu uzupełniania niedoborów w organizmie. Upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie, a przede wszystkim w grupie kobiet w wieku rozrodczym, na temat znaczenia kwasu foliowego w profilaktyce wad wrodzonych, jest wdrażane w wielu krajach, m.in. w Polsce, gdzie w 1994 roku przygotowano propozycję wdrożenia ogólnokrajowego Programu Pierwotnej Profilaktyki WCN.

 

Znaczenie kwasu foliowego w profilaktyce wad rozwojowych

Pod koniec lat 80. XX wieku stwierdzono, że kwas foliowy podawany kobietom z grupy wysokiego ryzyka zmniejsza o ponad 70% możliwość ponownego wystąpienia wady w rodzinie.

Niedobór kwasu foliowego w organizmie sprzyja zaburzeniom powstawaniu cewy nerwowej, rozwojowi  miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca oraz wystąpieniu zaburzeń psychicznych. Kobiety w ciąży są szczególnie podatne na niedobory kwasu foliowego, a zapotrzebowanie na niego w tym okresie wzrasta od 2 do 4 razy. Niewystarczająco wzbogacona w foliany dieta u kobiet w ciąży, ma wpływ na zwiększenie liczby poronień, liczne komplikacje ciążowe, zmniejszenie urodzeniowej masy ciała noworodka, niedorozwój łożyska, a także powstawanie różnorodnych wad wrodzonych u zarodka
i płodu. Jak podkreśla dr n. med. Grzegorz Południewski nawet niewielkie niedobory kwasu foliowego mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiet w wieku rozrodczym oraz w pierwszych miesiącach ciąży, a także stanowią zagrożenie powstawania wad wrodzonych u rozwijającego się płodu. Dlatego bardzo ważne jest codzienne przyjmowanie odpowiedniej dawki (0,4 mg dziennie, dla kobiet planujących ciążę i u kobiet ciężarnych) kwasu foliowego, zawartego, m.in. w produkcie Folik, dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu, zwłaszcza dla odpowiedniego rozwoju układu krwiotwórczego i nerwowego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (259 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. dziubdziub  11 maja 2013 14:58

  mam takie pytanie w związku z artykułem, mam 25 lat i na razie nie planuję dzieci ale za rok lub dwa tak. Czy powinnam już zacząć przyjmować kwas foliowy? Czy może się tak stać, że jak teraz zacznę go przyjmować to później będę mieć jego nadmiar w organizmie? Czy stwierdzono jakieś skutki uboczne zażywania go zbyt wcześniej przed planowaną ciążą?

  Odpowiedz
 2. dziubdziub  18 maja 2013 20:15

  dobra chyba nikt nie umie mi na to pytanie odpowiedzieć

  Odpowiedz
 3. maniula1985  23 maja 2013 11:12

  hej dziubdziub:) nie ma takiej możliwości abyś miała ndmiar kwasu foliowego w organizmie nie można go tak jakby przedawkować, jest wydalany z moczem, tak mi się wydaje, ja zaczęłam brać kwas foliowy pół roku przed ciążą 🙂 jest to istotne dla podstawowego rozwoju maleństwa, ale jak wiemy jeśli kobieta nie wie że jest w ciąży i zacznie brać kwas po jakimś czasie to też nie ma co panikować, więc na spokojnie możesz jeszcze zaczekać jeśli ciążę planujesz za rok lub dwa 🙂 Powodzenia 🙂

  Odpowiedz
 4. maniula1985  23 maja 2013 11:15

  nie ma możliwości takiej jak piszesz dziubdziub, kwas foliowy jest wydalany z organizmu jeśli jest w nadmiarze,
  ja zaczęłam go zażywać pół roku przed ciążą ale jeśli zażywa się go już w trakcie to tez nie ma co panikować, na spokojnie możesz jeszcze poczekać jeśli ciążę planujesz za rok lub dwa 🙂

  Odpowiedz
 5. olakokakola  30 sierpnia 2013 00:13

  kwas foliowy jest okropnie wazny! kobietki bierzcie!

  Odpowiedz
 6. Tereniasz  30 czerwca 2016 21:42

  Każdy lekarz to potwierdzi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany