Rodzinny wypoczynek – jak przyjemnie i ciekawie spędzić weekend z dziećmi

Cały tydzień pracujesz i nie masz czasu na planowanie weekendowego wyjazdu?  Twoje dzieci mają już wakacje i nie chcesz żeby nudziły się w domu? Oto kilka gotowych planów wycieczek dla zapracowanych rodziców.

Nasze dzieci często nudzą się w domu podczas wakacji, a my czujemy ogromną presję by wyszukiwać dla nich zajęcie. Jako rodzice trudzimy się by wymyślać coraz to nowe atrakcje, bo jak wiadomo dzieci szybko się zniechęcają i tracą entuzjazm. Szczególnie trudne jest to dla rodziców pracujących, którzy tylko w weekendy mają więcej czasu, by spędzić go z całą rodziną.  Postanowiliśmy więc zaproponować Wam kilka gotowych przepisów na wyjazd z dziećmi.

Nad wodą

Nieważne czy masz dzieci duże czy małe, mieszkasz w mieście czy na wsi, wypad nad wodę latem jest najprostszym pomysłem na weekend. Z pewnością w pobliżu miejsca zamieszkania znajdziesz jakiś zbiornik wodny: basen, zalew, jezioro, rzekę, gdzie będzie można wypocząć. Dzieci będąc na świeżym powietrzu mają szerokie pole do zabawy i czują się swobodnie. Oczywiście należy pamiętać, by mieć je zawsze na oku, bo szczególnie gdy jesteśmy w zatłoczonym miejscu ryzyko zgubienia jest większe. Zabawa w wodzie, budowanie zamków z piasku, granie w piłkę plażową to tylko niektóre z propozycji urozmaicenia czasu waszych pociech. Gdy dzieci zajmą się zabawą, Wy jako rodzice macie chwilę wolnego czasu na relaks.

Miejskie atrakcje

Kolejnym sposobem na wypełnienie wakacyjnego czasu dzieciom jest wycieczka do muzeum. W zależności jakie miejsce wybierzecie, warto zwrócić uwagę czy będzie ono atrakcyjne dla naszego dziecka, czy propozycja muzeum jest zgodna z jego zainteresowaniami. Różnego rodzaju prezentacje i ciekawe ekspozycje to doskonała lekcja dla dziecka, które poza szkołą lepiej przyswaja wiedzę. Bardzo wiele placówek edukacyjnych ma ofertę dostosowaną specjalnie do dzieci. Trafionym pomysłem będzie na pewno wycieczka do Muzeum Zabawek w Kielcach, gdzie są przygotowane specjalne wystawy interaktywne, dzięki czemu zwiedzanie nie stanie się dla pociechy nużące.  Odpowiednim miejscem dla dzieci może być również Ogród Doświadczeń w Krakowie czy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tam maluchy mogą same zbadać zjawiska przyrody więc nauka praw fizyki staje się dla nich łatwiejsza.

Park rozrywki

Jeśli jednak twoje dziecko potrzebuje większej dawki emocji i chcesz zaoferować mu wyjątkowy wyjazd, zabierz je do parku rozrywki. Tam czeka na niego duża ilość atrakcji w jednym miejscu, więc nie musisz głowić się nad tym, jak zapełnić wasz wspólny czas. Dużą popularnością cieszą się parki dinozaurów, gdzie nasze pociechy mogą zobaczyć jak wyglądał świat przed pojawieniem się człowieka. Taka wycieczka, to duża dawka wiedzy podana w przystępnej formie, a oprócz tego w cenie biletu można skorzystać z innych zabaw np. gry w minigolfa jak w Parku Dinozaurów i Rozrywki Dinolandia w Inwałdzie. Dziecko będzie cały czas w ruchu, bo  ma do wyboru więcej niż jedno zajęcie, również dorośli znajdą tu wiele atrakcji dla siebie. Dodatkowo w parkach znajdują się miejsca gdzie można w przerwie usiąść, zjeść i wypocząć.

Ruch to podstawa

Pamiętajmy, szczególnie podczas okresu wakacyjnego, by nasze dzieci nie spędzały całych dni przy komputerze w domu. Wszelkiego rodzaju ruch i przebywanie na świeżym powietrzu wzmacnia organizm dziecka. Dodatkowo psychologowie podkreślają, że aktywność fizyczna daje poczucie szczęścia i spełnienia. Poza tym umacnia w dziecku wiarę w siebie i w swoje umiejętności oraz poprawia samoocenę. Wycieczki rowerowe, spacery, podróże w góry, pozwalają na wspólne aktywne spędzenie czasu z całą rodziną i umacniają więzi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (252 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  12 lipca 2013 15:18

  Z moim maluchem codziennie jeżdżę na basen.Skorzystamy na tym oboje.Oprócz tego mam nieocenioną pomoc dziadków.W weekendy zawsze planujemy rodzinny wypoczynek.

  Odpowiedz
 2. gusia.  12 lipca 2013 18:28

  Właściwie wszystkie formy przyjemne,ale płatne.Często nad wodę też musimy dojechać,a komunikacja podrożała do tego przy gliniankach czy jeziorkach jest brak piachu do zabawy.

  Odpowiedz
 3. Hidari11  13 czerwca 2015 16:50

  Ja pamiętam dzieciństwo bardzo kolorowo. W weekendy, kiedy rodzice mieli wolne od pracy, zabierali mnie i brata na wycieczki. Zależnie od pory roku, były to różne aktywności, latem wycieczki rowerowe nad jeziora, zimą wypady na narty albo spacery na pobliskie górki, by pozjeżdżać na środkach temu przeznaczonych (sanki).
  Dlatego też tatę pamiętam z dzieciństwa jako pierwszego nauczyciela różnych dyscyplin sportowych i animatora zabaw, a mamę jako opiekunkę i mentora artystycznego i czytelniczego.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  24 lutego 2016 19:04

  My spędzamy każdy weekend poza domem , często zabieramy z sobą dzieci i za każdym razem staramy się jeździć w inne miejsce dla urozmaicenia . Dzieciom to się bardzo podoba .,

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  10 listopada 2016 20:33

  Pieknie piszecie dziewczyny, ale jakos tak bez czułości i entuzjazmu.

  Odpowiedz
 6. Magdalena Krakowka  3 kwietnia 2017 16:26

  Moja córka bardzo lubi przebywać na dworze 🙂

  Odpowiedz
 7. Olkka  8 sierpnia 2018 15:30

  My byliśmy ostatnio na Zamku Janów Podlaski. Dzieciaki zachwycone okolicą, dużo miejsca na spacery czy rowerowe wycieczki, wiele atrakcji w pobliżu i cudowne, nowoczesne SPA. Bardzo miło spędziliśmy tam czas;)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany