Rodzinny projekt domu z katalogu
Zastanawiacie się nad zakupem mieszkania? Być może warto rozważyć budowę własnego domu. Koszt takiego przedsięwzięcie porównywalny jest z kupnem mieszkania w mieście! Czym kierujemy się przy wyborze projektu. Czy liczy się tylko wygląd, czy możliwość odpowiedniego wkomponowania w otoczenie, czy może rozkład pomieszczeń.
Przy wyborze właściwego i tego jedynego dla nas projektu domu jednorodzinnego kierujemy się faktem, aby był on nie tylko ciepły i rodzinny, ale także praktyczny. Głównym kryterium jest na pewno wygląd zewnętrzny. Całokształt bowiem i w tym wypadku ma istotne znaczenie. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy bryła domu wkomponowuje się w otoczenie, stwarza pozory że dom jest niejako wpisany w miejsce od pokoleń.
Ważne jest na pewno rozmieszczenie pokoi. Dom idealny to dom w którym istnieje możliwość pogodzenia prywatności a zarazem otwartej, przyjaznej dla innych atmosfery. Strefa dzienna domu powinna być otwarta, ponieważ to właśnie w niej będzie się toczyć życie rodziny. Poza tym pozbycie się ścian działowych daje poczucie przestrzeni oraz lepsze nasłonecznienie. Same pokoje nie powinny być ani za małe, ani za duże, powiedzmy optymalne. Pokoje o średniej wielkości są łatwiejsze w zagospodarowaniu i aranżacji a zimą łatwiejsze w ogrzaniu. Dość istotne jest również czy poszukujemy domu z garażem, czy też bez. Jest możliwość wybudowania garażu na jeden lub dwa samochody. Jeśli zdecydujemy się na garaż to najlepiej w bryle domu, ponieważ po pierwsze zajmuje on mniej miejsca a po drugie zimą nie musimy wychodzić z domu, aby wejść do samochodu. Część inwestorów decyduje się na zamianę garażu na dodatkowy pokój a zamiast garażu stawiają wiatę. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, najważniejsze aby układ ten spełniał oczekiwania ludzi, którzy zamieszkają w danym domu.
Należy także pamiętać o dobrym nasłonecznemu. Odpowiednia ilość okien a zarazem trafne ich rozmieszczenie są gwarantem, że w naszym domu zawsze będzie słonecznie i ciepło. Trafnym wyborem jest okno dachowe na klatce schodowej, które doświetli nam przestrzeń a wieczorami da niesamowity efekt wizualny.
Nieodłącznie z faktem nasłonecznienia wiąże się prawidłowe usytuowanie domu względem stron świata. Pokój dzienny posadowiony od północy nigdy nie zapewni nam prawidłowego nasłonecznienia, nawet przy dużej ilości okien.
Jeżeli działka położona jest wśród zieleni, dzięki prawidłowemu ustawieniu domu a także odpowiedniej ilości okien, mamy ją niemalże na wyciągniecie ręki. Budując w urokliwym otoczeniu dobrze jest też aby projekt posiadał balkon oraz taras, najlepiej z kominkiem zewnętrznym. Miejsce, w którym można miło spędzać czas delektując się okolicą.
Niebagatelne znaczenie ma wielkość domu. Jest to także podstawowa informacja, która jest podawana przy projekcie w katalogu. Najlepiej aby powierzchnia nie przekraczała 150 m², ze względu na późniejsze koszty utrzymania. Dobrym rozwiązaniem jest też dom z użytkowym poddaszem, które można zaadoptować w okresie późniejszym, kiedy pozwolą na to środki finansowe. Ważne, aby dom był energooszczędny. Dobrze też jeśli dom ma prosty dach oraz co za tym idzie prostą bryłę, można wówczas liczyć na oszczędną budowę i mniejsze wydatki z nią związane.
Nieoceniona jest także obecność pomieszczenia gospodarczego. Może ono pełnić funkcję składziku, w którym będziemy trzymać sprzęty potrzebne do pielęgnacji domu, czy też ogrodu.
Jakikolwiek by nam się spodobał projekt, należy pamiętać o najważniejszym, aby odpowiadał on warunkom działki. Granice działki są bowiem jasno określone z urzędu. Zgodnie z przepisami odległość minimalna budynku od granicy działki dla ścian z otworami na okna, czy też drzwi to 4 metry, a bez otworów 3 metry. Warto zwrócić uwagę na wielkość zabudowy domu, co pozwala zorientować się ile zostanie nam wolnej przestrzeni po wybudowaniu domu. Jeżeli powierzchnia zabudowy przekracza 40 procent działki, wówczas sytuacja nie jest korzystna. Nie zostanie bowiem praktycznie żadna wolna przestrzeń, którą z powodzeniem lepiej przeznaczyć na ogród.
Najlepszy projekt to taki, który jest efektem gruntownych przemyśleń a zarazem konfrontacją z marzeniami. Jest to zatem niełatwy wybór ponieważ decyzji tej często towarzyszą emocje, które stają w szranki z rzeczywistością.