Rodzinna Wielkanoc – spraw, by dzieci też poczuły klimat tych świąt

Już za moment Wielkanoc. Większość z nas spędza ten czas w rodzinnym gronie. Czas poprzedzający same święta, to idealny moment na wspólne aktywności w gronie najmłodszych członków rodziny, które zbliżą całą rodzinę. Maluchy będą świetnymi pomocnikami w kuchni, mogą też odciążyć Cię nieco w porządkach, dzięki czemu przedświąteczne prace pójdą sprawniej, a wolny czas będziecie mogli wykorzystać na zabawę lub odpoczynek. Zobaczcie, jak można kreatywnie spędzić ten wspólny czas!

Angażowanie dzieci w domowe obowiązki to doskonała okazja, żeby nauczyły się gotować, czy sprzątać, a przy okazji poznały tradycje związane ze świętami. Większość dzieciaków będzie rwała się do pomocy, a przy tym będą się świetnie bawić! Warto też celebrować wspólnie Śmigus Dyngus, pograć w tradycyjne gry, takie jak walatka oraz poszukać jajek-niespodzianek w ogrodzie.

Fot. Gabe Pierce on Unsplash

Wspólne wypieki

Nic tak nie kojarzy się z Wielkanocą jak wypieki – pyszne ciasteczka, baby i mazurki. Najmłodsi w rodzinie mogą wykrawać ciasteczka lub ozdabiać lukrem, posypkami i bakaliami. Będzie to dla nich świetna zabawa i możliwość nauczenia się nowych rzeczy. Ponadto dekorowanie doskonali zdolności manualne, rozwija wyobraźnię i jest świetnym ćwiczeniem przed nauką pisania. Robienie ciastek będzie ciekawsze, gdy dzieci będą miały do dyspozycji kolorowe akcesoria kuchenne, czapkę kucharską lub specjalne foremki w kształcie zwierzątek.

Egg Hunt, czyli polowanie na jajka wielkanocne

W krajach zachodnich bardzo popularnym zwyczajem jest poszukiwania jajek ukrytych wcześniej przez dorosłych. W Polsce jest to jeszcze nowa tradycja, ale powoli jej popularność wzrasta. Jajka same w sobie mogą być prezentem – szczególnie te zabawkowe lub czekoladowe, ale często też do plastikowych form wkłada się drobne upominki dla znalazcy. Jeśli aura na zewnątrz będzie ciepła i wiosenna schowajcie jajka w ogrodzie, a nawet w parku.

Wielkanocne pisanki

Wielkanocne pisanki to najpopularniejsza polska tradycja. Z pewnością zainteresuje dzieci. Wspólne ozdabianie jajek to świetny pomysł na kreatywną zabawę. Wzory nie muszą być tradycyjne – pozwól dziecku działać zgodnie z jego wyobraźnią i namalować zwierzątka, buźki czy dinozaury.

Fot. Alan Rodriguez on Unsplash

Wspólne dekorowanie jest też dobrym czasem na zabawę w walatkę, która polega na stukaniu się czubkami jajek lub toczeniu pisanek po stole, tak by się zderzyły. Wygrywa ten, którego jajko rozbiło pisankę przeciwnika.

Poniedziałkowy Śmigus Dyngus

Niegdyś bardzo popularny zwyczaj, dziś nieco odchodzi w zapomnienie. Poniedziałek Wielkanocny to tradycja, którą warto przypominać dzieciom. Jeśli pogoda tego dnia nie dopisze, opowiedz swoim dzieciom o tradycji i wspólnie pobawcie się w coś, co jest związane z wodą, np. wieczorna kąpiel z dodatkiem kolorowych kul lub zabawek i akcesoriów przeznaczonych do pluskania się w wannie. Możecie wspólnie zrobić łódki z recyklingu, wykorzystując stare plastikowe opakowania, słomki czy styropianowe pojemniki po żywności. Sklejanie i ozdabianie statków oraz łodzi podwodnych będzie dla dzieci zabawą na długie godziny.

A może Święta na spokojnie?

Jeśli chcecie postawić na odpoczynek, świetnym sposobem będzie wspólne oglądanie filmów lub czytanie książek, a także wszelkie zabawy kreatywne – rysowanie lub robienie świątecznych kartek.

– Warto postawić na książki o tematyce wielkanocnej, które jeszcze bardziej wprowadzą domowników w świąteczny klimat. Na rynku dostępne są książeczki dla dzieci w różnym wieku – maluchy ucieszą się z barwnej opowieści pełnej kolorowych obrazków, a starsze dzieci można zaangażować do czytania z podziałem na role. Wspólne czytanie poszerzy wiedzę najmłodszych i zainteresuje ich zwyczajami, które warto kultywować. Jeśli potrzebujecie wypoczynku i wyciszenia warto usiąść wspólnie na kanapie i ułożyć puzzle lub całą rodziną pograć w planszówki. Takie spokojniejsze aktywności będą odpowiednie wieczorem, gdy wszyscy członkowie rodziny będą zmęczeni po całym dniu wrażeń – radzi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Święta wielkanocne to doskonała okazja do spędzania czasu w rodzinnym gronie. Dzieci, zaangażowane w pomoc poczują się docenione i ważne, a przy okazji nauczą się nowych tradycji i umiejętności.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...