Rodzina czy kariera?

Ekonomia: pieniądze i poczucie bezpieczeństwa, a potem dopiero rodzina” – zdaniem Agaty Stanisz, antropolożki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, tak właśnie wygląda system wartości współczesnego Polaka.

Coraz częściej młodzi ludzie rezygnują z zakładania rodziny i wiązania się na rzecz rozwoju swojej kariery czy też ze względu na niechęć do zobowiązań lub potrzeby niezależności i nieskrępowanej możliwości decydowania o sobie. Dla tych osób odpowiedzialność finansowa związana z posiadaniem dzieci okazuje się zbyt duża. Jak mówi Anna Cygan ze ?Społecznie Odpowiedzialnej Uczelni?: ?W konsekwencji na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat można zaobserwować wzrost liczby jednoosobowych gospodarstw domowych. Obecnie jest ich już prawie 25 proc. Zmniejsza się także systematycznie liczba rodzin z dziećmi, realizujących standardowy model 2+1. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w materiałach, które regularnie zamieszczamy na portalu www.spolecznieodpowiedzialni.pl

Kobiety sukcesu i ich porady – pomogą Ci zrobić karierę!

Kobiety sukcesu i ich porady – pomogą Ci zrobić karierę!

Marzysz o karierze? Chciałabyś dokonać czegoś wielkiego? A może zwyczajnie szukasz motywacji? Zainspiruj się poradami i nawykami kobiet, które dzięki wytrwałości, odwadze oraz podążaniu za marzeniami, wspięły się na szczyt. Jak mawia Michelle Obama: „Jeśli

Zdaniem pani Anny: ?Zmieniający się styl życia determinuje dzisiejszy system wartości. Dla współczesnych Polaków są ważne inne wartości, niż dla poprzednich pokoleń. Znacznie mniejszą wagę dla młodych ma dziś polityka i sprawy związane z państwem. Ponadto związki sformalizowane ustępują na rzecz związków niesformalizowanych.? Wg. badań CBOS 33% polaków toleruje związki par kohabitujących, czyli pozostających w wolnych związkach. To także dowód na to, że postrzeganie moralności i więzi emocjonalnych w świetle autorytetu  władz kościelnych zmienia się diametralnie.

Dla młodych ludzi coraz większe znaczenie ma zdobywanie nowych kwalifikacji, wykształcenie i dochodowa praca. Podejście takie wpływa także na dzieci. Oznacza to, że dzieci wychowywane pod presją zdobywania dobrych ocen, wykształcenia i pozycji w przyszłości będą kładły na to jeszcze większy nacisk, przenosząc go automatycznie na własne dzieci. Wychowując się w domu, w którym brakowało wzajemnych, ciepłych relacji w przyszłości nie będziemy ich potrzebować, ponieważ nie odczujemy ich braku.

Na szczęście w Polsce aż 62% ludzi pozostaje w związkach małżeńskich, a żadne zmiany nie są ostateczne. Jeżeli kolejne rządy będą poświęcały większą uwagę młodym rodzinom, a uwarunkowania gospodarcze zaczną nastrajać bardziej optymistycznie ? istnieje szansa, że niekorzystna tendencja się odwróci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (323 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Madzia  4 maja 2011 09:25

    Faktycznie, tak to niestety trochę wygląda. Widzę to niestety choćby na swoim przykładzie… Pęd do kariery jest taki, że często w ogóle nie sposób pomyśleć o czymś innym:( Ale już np. moje koleżanki postawiły na rodziny, mają już dzieci itd. Tak więc widać, że nie jednak nie ma reguły.

    Odpowiedz
  2. margarita211  4 października 2012 14:16

    Nazwałabym to raczej strachem przed jutrem. Właśnie skończyłam studia, szukam pracy,prawie 4 lata po ślubie, mąż starszy o 4 lata, kredyt mieszkaniowy. Dziecko musi zaczekać aż sytuacja materialna się unormuje…

    Odpowiedz
  3. oskarek1995  27 maja 2015 16:41

    Ja uważam, że można doskonale łączyć życie rodzinne i karierę

    Odpowiedz
  4. ewalub  29 sierpnia 2016 11:50

    Na piątym roku studiów zostałam mamą. Przez to karierę rozpoczęłam ponad dwa lata po zakończeniu nauki. Ale było ciężko. Bez doświadczenia, już nie taka świeża na rynku pracy, a do tego siedząc tyle czasu z córką w domu bardzo straciłam na pewności siebie. Nie mieliśmy do pomocy babci, nie dostaliśmy się do żłobka, na niańkę nie było nas stać, Ta ciąża nie była planowana. Gdyby to była nasza przemyślana decyzja, to rodzicami zostalibyśmy zdecydowanie później. Wtedy być może oszczędzilibyśmy dziecku patrzenia na rodziców zestresowanych brakiem pracy= pieniędzy, brakiem mieszkania.
    Długo trawo zanim wyszliśmy na prostą. Rozumiem pary, które odkładają decyzję o dziecku na lepsze czasy.

    Odpowiedz
  5. efffciaa  15 lutego 2023 17:30

    Mi się jakoś udało bez problemu pogodzić rodzinę i karierę 😉 Dla mnie najważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną a praca jest po to by zarobić na to pieniądze . Nigdy inaczej nie myślałam o pracy 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany