Masz przewlekle chore dziecko? Przeczytaj jak sobie radzić ze stresem

Dodatkowe obowiązki związane z opieką nad chronicznie chorym dzieckiem, wpływają na całą rodzinę, według badania Case Western Reserve University, opublikowanego w Journal of Pediatric Psychology. 

Dziecko

Naukowcy przyjrzeli się 96 pracom z tej dziedziny, które zostały zrealizowane w 12 krajach w latach 1980 – 2012. Dotyczyły rodziców dzieci w wieku do 21 lat, chorych na astmę, raka, mukowiscydozę, cukrzycę i epilepsję, a także anemię sierpowatą i młodzieńcze reumatyczne zapalenie stawów. Zakres badania dotyczył stresu rodzicielskiego powiązanego z poszczególnymi chronicznymi chorobami.

Dr Melissa Cousino, główna autorka badania, mówi: – Rodzice poza tym, że muszą sobie radzić z czynnikami stresu, których źródłem jest życie codzienne, dodatkowo narażeni są sytuacje stresowe związane z chorobą dziecka.

Według amerykańskich centrów CDC, 15% amerykańskich rodzin ma chronicznie chore dziecko ze specyficznymi potrzebami. Zaobserwowano też, że wymagania dotyczące opieki tworzą większy stres niż ciężkość czy długość choroby.

Poza zwykłymi rodzicielskimi obowiązkami, rodzice chorych dzieci zmagają się z takimi specjalnymi potrzebami jak wizyty u lekarza, terapie, hospitalizacje i problemy szkolne.

Rodzice donosili także o dodatkowym cierpieniu, które sprawiało im patrzenie na ból dziecka oraz o zmartwieniach związanych z chorowitością dziecka i wyjaśnianiem problemów zdrowotnych pacjenta.

Dr Hazen dostarcza też wskazówki pozwalające zredukować rodzicielski stres:

  • bądźcie otwarci na pomoc rodziny i przyjaciół;
  • rozdzielcie równo między sobą obowiązki;
  • powiedzcie lekarzowi swojego dziecka, że potrzebujecie pomocy związanej ze stresem.

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/rodzicielski-stres-zwiazany-z-opieka-nad-przewlekle-chorym-dzieckiem-wplywa-na-wszystkich-11986.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  12 października 2013 16:45

    To czego życzą sobie rodzice, to aby ich dzieci były zdrowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany