Rodzice stawiają na ekologię – coraz popularniejsze eko-rodzicielstwo

Eko-rodzicielstwo staje się coraz popularniejsze. W końcu mamy nieograniczony dostęp do eko-żywności, eko-ubranek a nawet eko-zabawek. Jednak wychowanie dziecka w duchu ekologii to nie tylko kupowanie drewnianych lalek czy organicznych produktów, ale też cierpliwe dawanie przykładu własną postawą i zaangażowanie dziecka w proekologiczne działania. Jak to zrobić, radzi Dorota Kalinowska – psycholog, ekspert Akademii Misia Haribo.

Eko-rodzicielstwo

Kształtowanie u dzieci proekologicznych postaw warto zacząć na gruncie domowym. Wystarczą drobnostki, np. przyzwyczajanie maluchów do mycia się pod prysznicem, zamiast długich kąpieli w wannie, odłączanie nieużywanych sprzętów AGD i RTV z funkcją stand-by od prądu oraz wspólne zakupy, podczas których wytłumaczymy dziecku, dlaczego kupujemy energooszczędne żarówki albo pakujemy zakupy w płócienną torbę. Najważniejszy w tym wszystkim jest oczywiście dialog z maluchem oraz przekazanie mu w prosty i przystępny sposób celowości naszych działań. Wytłumaczenie „trzeba tak robić, bo tak” na niewiele się zda.

 

Kilka zasad recyklingu

Najprostszym sposobem wykształcenia u dziecka proekologicznej postawy jest zachęcanie go do sortowania odpadów. Większość z produkowanych śmieci nadaje się do powtórnego przetworzenia, wystarczy je tylko wcześniej posegregować. Pomogą w tym ogólnodostępne kosze na odpady sortowane. Aby ułatwić dziecku segregację śmieci, można przykleić do pojemników obrazki z typem odpadu albo zapoznać dziecko z obowiązującymi oznaczeniami kolorystycznymi pojemników (np. żółte to plastik, zielone – szkło kolorowe itd.).

 

Bajka o Jasiu Ogrodniczku

Zabawa w małego ogrodnika to dla dziecka wielka przygoda, dlatego warto – o ile mamy taką możliwość – w przydomowym ogródku wygospodarować kawałek ziemi pod uprawę specjalnie dla naszych pociech. Dzięki temu dzieci mogą siać czy wysadzać sadzonki roślin i obserwować ich cykl życiowy. Uczą się też, jak przetwarzać odpady biologiczne oraz jak przerabiać je na nawóz dla roślin. Jeśli nie mamy ogródka, możemy wykorzystać kawałek balkonu czy parapetu i posadzić np. zioła w doniczkach. Uprawa roślin jest dla dzieci bardzo atrakcyjna – podlewają je, zbierają owoce, a przede wszystkim uczą się opiekuńczości, odpowiedzialności oraz życia w zgodzie z naturą.

 

Mały eksperymentator

Rodzice nie powinni być sami w wychowaniu małych ekologów, a wsparcie ze strony nauczycieli czy przedszkolanek jest bezcenne. Ciekawą formą urozmaicenia zajęć o ekologii są ćwiczenia z kreatywnego myślenia, których efektem końcowym mogą być np. zabawki wykonane własnoręcznie przez dzieci z odpadów sortowanych. Takie zajęcia nie tylko wspomagają wyobraźnię, ale też rozwijają umiejętność szukania innych zastosowań dla surowców wtórnych. W praktyce dobrze sprawdza się też eksperyment polegający na tym, że dzieci przynoszą z domu do szkoły lub przedszkola odpady nieorganiczne, a więc np. folie, szklane butelki, papier i plastik, które następnie wkładają do jednego worka. Po wspólnym rozłożeniu przedmiotów na środku sali, dzieci dyskutują o tym, w jaki sposób można je wtórnie wykorzystać. Nasze pociechy z pewnością uradują zajęcia na ścieżce edukacyjnej, podczas których leśniczy lub ekolog opowie o wpływie człowieka na środowisko i o tym, co możemy zrobić, aby chronić przyrodę.

 

Zielone wycieczki

Zbliża się lato, warto więc – korzystając z wolnych dni i słonecznej pogody – wybrać się do gospodarstwa agroturystycznego. Wycieczka w miejsce oddalone od cywilizacji sprzyja obcowaniu z naturą i uświadamia, co tak naprawdę jest celem działań proekologicznych. Bezpośrednie doświadczenie często bywa skuteczniejsze niż wielokrotne powtarzanie teorii. Podobnie zadziała zaangażowanie się całą rodziną w akcję „Sprzątanie Świata”. Oprócz oczywistych korzyści dla środowiska, dzieci nauczą się współpracy i działania w grupie, ale przede wszystkim  tego, że działając wspólnie jesteśmy silniejsi i skuteczniejsi.

 

 

Akademia Misia Haribo – ogólnopolski program edukacyjno-społeczny dla przedszkoli i szkół – powstała z myślą o dzieciach, ale też o rodzicach i wychowawcach, którzy chcą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nauczaniem i wychowaniem najmłodszych. Celem realizowanego od 2007 roku projektu jest edukacja poprzez zabawę. Priorytetem tegorocznej edycji Akademii Misia Haribo jest budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych. W przedszkolach akcja przebiega pod hasłem „Oszczędzamy energię z Misiem Haribo”, w szkołach zaś jest to krótkie hasło „Zgaś światło!”. Projekt wspiera Rada Programowa, w skład której wchodzą m.in. psycholodzy, lekarze oraz pedagodzy. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (91 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany