Rodzaje mydeł i ich zastosowanie: potasowe, siarkowe, czarne, sodowe, marsylskie

Zazwyczaj wybieramy ze sklepowej półki mydła popularnych marek kosmetycznych nie zastanawiając się głębiej nad ich konkretnymi właściwościami. Okazuje się jednak, że swoją wiedzę na temat tego rodzaju produktów warto nieco poszerzyć, tak, aby wybrać te stworzona na miarę naszych potrzeb. Wiele ich nazw zupełnie niesłusznie budzi obawy. Zupełnie niepotrzebnie! Poznaj najpopularniejsze rodzaje mydeł i zobacz jakie mają cenne właściwości!

Spis treści:

rodzaje mydeł

Wybierając mydło należy kierować się nie jego zapachem, ale właściwościami/ Fot. Freepik

Jak się dzielą mydła?

Nie każdy wie jakie są rodzaje mydeł. Pora zatem tą wiedzę nieco nadrobić. Otóż mydła, które mamy dostępne na rynku można podzielić na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne w wodzie. Do pierwszej kategorii zalicza się mydła: sodowe, litowe i potasowe, zaś do drugiej: wapniowe, magnezowe, glinowe. Kluczowymi kryteriami pozwalającymi wyodrębnić ich rodzaje jest skład chemiczny, a także proces produkcji. Ze względu na konsystencję rodzaje mydeł można podzielić na: twarde, miękkie i płynne. Toaletowe mydła to połączenie kwasów tłuszczowych oraz soli metali, a w ich składzie obecna jest gliceryna. Mają one za zadanie usuwać z ciała zanieczyszczenia, a także nadmiar sebum czy pot. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem najróżniejszych mydeł, więc zdecydowanie jest w czym wybierać. Jak wybrać to najlepsze?

Jakie rodzaje mydeł nie wysuszają skóry?

Wybierając mydło ze sklepowej półki warto czytać jego skład. Unikajmy przede wszystkim takich produktów, które zawierają laurylosiarczany sodu (SLS) czy parabeny. Takie składniki prowadzą do nadmiernego wysuszania skóry, co z kolei przekłada się na szybsze pojawienie się na jej powierzchni oznak starzenia. Jeśli w produkcie jest spora dawka syntetycznych detergentów jego częste używanie może przyczynić się do uszkodzenia płaszcza lipidowego, więc w konsekwencji skóra zacznie się nadmiernie przesuszać, a co za tym idzie także szybciej starzeć. Dlatego zdecydowanie lepiej wybierać mydła naturalne, które nie są testowane na zwierzętach, a do tego w swoim składzie mają mniej substancji zapachowych. Jednak dzięki zawartości olejów, ługu sodowego czy masła shea choć nie pachną tak pięknie jak ich inne sklepowe odpowiedniki są bezpieczniejsze dla skóry, bo mają niskie pH.

rodzaje mydeł do mycia

Wybierając mydło warto zawczasu zapoznać się z jego składem/Fot. jcomp, Freepik

Rodzaje mydeł – poznaj te najpopularniejsze

Rodzajów mydła jest dość sporo, dziś przedstawimy Wam te najbardziej znane. Warto wiedzieć jak działają i jakim problemom są dedykowane. Kwestia ich zapachu, koloru czy tego jak się pieni powinna być w tym przypadku drugorzędna.

Mydło potasowe

Zwane też szarym mydłem idealnie nadaje się do cery przetłuszczającej się. Ma właściwości antyseptyczne przez co wykorzystywane jest także do delikatnego przemywania ran. Doskonale chroni przed utratą wilgoci i wykazuje działanie delikatnie złuszczające. Co więcej, nadaje się także do zapierania plam czy usuwania nieczystości kuchennych, a przygotowana na jego bazie płukanka sprawdza się w walce z łupieżem. Mydło jest także hipoalergiczne, więc polecane jest do stosowania osobom o skórze wrażliwej oraz atopowej.

Jeśli do tej pory nie wiedziałaś jakie zastosowanie ma popularne szare mydło koniecznie sięgnij do lektury poniższego artykułu, a poznasz kilka ciekawostek na jego temat:

Czarne mydło

Pochodzi z Maroka i wytwarzane jest z oliwy i pasty z czarnych oliwek. Wiele osób zaskakuje w nim nie tylko specyficzny kolor, ale także sama konsystencja. Nie jest ono twarde i przypomina w dotyku nieco plastelinę. Jeśli zaś chodzi o jego właściwości tego rodzaju mydło świetnie sprawdzi się w walce z nadprodukcją sebum. Do tego łagodzi podrażnienia i wykazuje działanie przeciwzapalne, a także delikatnie rozjaśnia cerę. Idealnie nadaje się do cery trądzikowej. Posiada w swoim składzie sporo witaminy E, usuwa ze skóry toksyny i dotlenia jej komórki.

Mydło sodowe

Mówi się o nim często „białe mydło”, bo tak właśnie wygląda. Składa się ono z wodorotlenku sodu oraz tłuszczy roślinnych i ma właściwości antybakteryjne. Idealnie nadaje się do mycia ciała, bo świetnie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Nie jest rekomendowane jednak do mycia twarzy, bo może nadmiernie wysuszać skórę.

Mydło siarkowe

Zawiera tłuszcze roślinne i w niewielkim procencie także związki siarki, dlatego świetnie nadaje się do cery tłustej oraz problematycznej i wykazuje silne działanie antybakteryjne. Pomaga walczyć z wypryskami skórnymi w czasie okresu dojrzewania, usuwa zaskórniki i reguluje pracę gruczołów łojowych zapobiegając nadmiernemu świeceniu się cery. Redukuje także nadmierne rogowacenie naskórka i ujednolica koloryt cery. Do tego działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także zmniejsza widoczność porów.

mydło w kostce

Mydło w kostce jest bardziej przyjazne dla środowiska niż to w plastikowym pojemniku/Fot. elenglush, Freepik

Mydło kastylijskie

Jest wegańskie, bo w jego składzie nie znajdziemy tłuszczów zwierzęcych. Powstaje z olejów roślinnych i jest rekomendowane do skóry wrażliwej, także dziecięcej. Tego rodzaju mydło jest niezwykle łagodne i skutecznie pomaga zmniejszyć zaczerwienienia. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Warto też wiedzieć, że doskonale sprawdza się także do mycia włosów, jako delikatny środek do czyszczenia powierzchni w domu i łagodnego prania tkanin.

Mydło marsylskie

Produkowane w Prowansji mydło marsylskie powstaje dzięki długotrwałemu gotowaniu oliwy z oliwek z dodatkiem ługu. Jego skład często może być wzbogacony olejkami eterycznymi np. lawendy czy rozmarynu, które stopniowo uwalniają zapach podczas mycia. Nadaje się do każdego rodzaju skóry i ma pH neutralne dla skóry. Nadaje się także go higieny intymnej. Polecane jest osobom z delikatną skórą skłonną do podrażnień.

O tym jak można wykorzystać resztki mydła przeczytasz w tekście poniżej:

Co lepsze mydło w płynie czy w kostce?

Wybór odpowiedniego rodzaju mydła to kwestia indywidualna. Różnią się one konsystencją, kolorem i sposobem przechowywania w łazience, więc to na jakie się zdecydujemy jest często podyktowane względami praktycznymi. Podstawowa zasada jest prosta: jeśli z mydła korzysta wiele osób i używamy go wyłącznie do mycia rąk bardziej higieniczne będzie wybranie tego w pojemniku w pompką. Z kolei to w kostce może być używane zarówno do rąk, jak i twarzy, jednak pozostając na otwartej mydelniczce warto pamiętać o tym, że gromadzą się na jego powierzchni bakterie, więc warto je często opłukać. Natomiast biorąc pod uwagę względy czysto ekologiczne wygrywa mydło w kostce. Jego opakowanie jest po prostu bardziej przyjazne dla środowiska.

mycie rąk mydłem w kostce

Popularne szare mydło jest polecane do cery problematycznej/ Fot. Freepik

Inne rodzaje mydeł

Oprócz tych toaletowych na rynku można znaleźć także te przeznaczone do zupełnie innych celów. Jakie są inne rodzaje mydeł? Mydło galasowe świetnie sprawdza się do usuwania wszelkiego rodzaju plam, zwłaszcza tłustych np. śladów makijażu, plam z oleju czy czekolady. Można wykorzystać je do czyszczenia tapicerki, dywanu czy tkanin. Wystarczy nanieść je na konkretny rodzaj zabrudzenia, wetrzeć szmatką, odczekać kilka minut a następnie spłukać środek. Na rynku występuje ono zarówno pod postacią kostki, jak i w płynie. Bazuje na naturalnych składnikach, więc jest bezpieczne zarówno dla skóry wrażliwej, jak i środowiska. Z kolei mydło litowe stosuje się do impregnacji tkanin. Znajduje ono zastosowanie w produkcji wodoodpornej odzieży czy namiotów.

Jakie są najpopularniejsze mity związane z myciem twarzy? Przestawiamy je w poniższym artykule:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 3,67 z 5)
loading... zapisuję głos...