Robot kuchenny – czy warto w niego zainwestować?

Zagniatanie ciasta czy ubijanie jajek to niejedyne prace kuchenne, w których wyręczy nas dobrej jakości robot planetarny czy wielofunkcyjny. Dlaczego warto zainwestować w to urządzenie i czego możemy się po nim spodziewać? O jakie funkcje dodatkowe warto zadbać?

Spis treści:

Robot kuchenny – kiedy się przyda?

Robot kuchenny to bardzo przydatne urządzenie, szczególnie dla osób, które lubią gotować oraz piec i robią to bardzo często. Z jego pomocą możemy przyspieszyć i ułatwić wiele procesów niezbędnych przy okazji przygotowywania posiłków, jak na przykład ubijanie, siekanie, mieszanie, czy wyrabianie ciasta. Robot nie tylko wykona te czynności za nas, ale również zrobi to szybciej, co pozwoli nam na lepsze skoordynowanie naszej pracy w kuchni. Jednocześnie też nie będziemy męczyć naszych dłoni w sytuacji, gdy mamy do przygotowania wiele półproduktów na raz.

Roboty kuchenne – najpopularniejsze rodzaje

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych sprzętów kuchennych, także i robot robotowi nierówny. Przede wszystkim nie zawsze potrzebujemy najbardziej rozbudowanego, profesjonalnego rozwiązania. To, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w naszych rękach, zależy przede wszystkim od tego, jak dużo gotujemy, a także czy lubimy piec. Roboty kuchenne możemy podzielić ze względu na ich złożoność oraz zadanie, do jakiego są przeznaczone. Do wyboru mamy następujące opcje:

  • blender kielichowy lub ręczny: to najprostsze urządzenie, na jakie możemy się zdecydować. Występuje w wersji ręcznej lub do postawienia na blacie kuchennym. Niektóre blendery posiadają dodatkowo trzepaczkę jako alternatywną końcówkę. Sprawdzi się do przygotowywania smoothie, domowych lodów i musów, przerabiania świeżych owoców na pulpę, a także do kruszenia lodu. Dużymi atutami blenderów jest stosunkowo niewielka cena oraz poręczność;
  • malakser: do jego podstawowych funkcji zalicza się siekanie, ubijanie piany oraz rozdrabnianie. Świetnie sprawdzi się więc przy okazji wypieku ciast, ale także i na co dzień, na przykład do siekania różnego rodzaju ziół. To dobry wybór dla osób, które spędzają w kuchni nieco więcej czasu, niż średnia;
  • wielofunkcyjny robot kuchenny: jest to prawdziwa pomoc dla wielbicieli gotowania i pieczenia. Z jego pomocą ominie nas nie tylko rozcieranie, ubijanie czy ugniatanie masy na ciasto, ale także rozdrabnianie orzechów, ubijanie śmietany, a czasem nawet mielenie ziaren kawy. To idealny wybór dla osób, które gotują często i chciałyby ułatwić sobie wykonywanie niektórych procesów;
  • robot kuchenny planetarny: najbardziej profesjonalna z dostępnych na rynku opcji. Dzięki unikalnemu mechanizmowi obracania się części wyrabiających produkty umieszczone w misie roboczej, robot jest w stanie wykonać pracę nie tylko szybciej, ale również dokładniej. Największą różnicą pomiędzy robotem wielofunkcyjnym a planetarnym jest większa ilość końcówek i części wymiennych do użytkowania przy pracy.

 

Dodatkowe funkcje robotów kuchennych, o których warto wiedzieć

W zależności od takich kwestii, jak rodzaj wybranego urządzenia, dostępne wymienne końcówki, pojemność misy roboczej czy dodatkowe programy do wykorzystania, robot kuchenny pomoże nam nie tylko przy okazji pieczenia czy wyrabiania ciasta. Wiele urządzeń posiada funkcję siekania, która świetnie sprawdzi się do obróbki świeżych ziół, jak na przykład pietruszka czy kolendra. Niektóre modele robota kuchennego pozwalają nam także na zmielenie kawy, dzięki czemu nie musimy dodatkowo posiadać młynka. W bardziej zaawansowanych urządzeniach spotkamy się także z opcją wyciskania soków, mielenia mięsa, podgrzewania indukcyjnego, czy ścieraniem produktów spożywczych na wiórki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...