Co robić, gdy potrzebny ci lek na bezsenność?

Nie możesz spać? Oto proste sposoby na bezsenność, które warto wypróbować. Poznaj więcej szczegółów.

Wyłączaj źródła niebieskiego światła

Miękka, niebieska poświata z telefonu komórkowego, tabletu lub cyfrowego zegarka na stoliku nocnym może negatywnie wpływać na twój sen. Na godzinę przed pójściem spać wyłącz telewizor, komputer i inne źródła niebieskiego światła. Zakryj wszystkie wyświetlacze, których nie można wyłączyć.

Zrezygnuj z drzemek

Lepiej odpoczywać w nocy. Popołudniowe spadki energii pomoże ci przezwyciężyć spacer, szklanka wody z lodem lub rozmowa telefoniczna z przyjacielem. A jeśli już musisz uciąć sobie drzemkę, niech nie trwa dłużej niż 20 minut.

Szukaj ukrytej kofeiny

Poranna kawa nie powinna ci szkodzić. Ale po południu unikaj kofeiny w napojach i żywności. Nawet małe ilości znajdujące się w czekoladzie mogą pogarszać twój sen. Dlatego uważnie czytaj etykiety!

Ćwicz rozsądnie

Regularna aktywność fizyczna pomaga lepiej spać, dopóki nie uprawiasz jej tuż przed udaniem się na spoczynek. Kończ ćwiczenia na 3-4 godziny przed pójściem do łóżka. Aktywność o odpowiedniej porze to świetny lek na bezsenność

Jedz lekko – to dobry lek na bezsenność

Nie jedz obfitych i ciężkostrawnych posiłków zbyt późno. Przeciążają one układ trawienny, co źle wpływa na nocny odpoczynek. Zakończ jedzenie co najmniej na godzinę przed pójściem spać.

Zmień nasenny napój

Co prawda alkohol początkowo wywołuje senność, ale może także powodować nocne wybudzenia. Przy bezsenności lepiej wybrać ciepłe mleko lub herbatkę rumiankową.

ciepłe mleko to lek na bezsenność

Uważaj, ile pijesz

Przeszkadzają ci nocne wycieczki do łazienki? Nie pij nic na 2 godziny przed spoczynkiem. Jeśli musisz wstać w nocy, wracaj szybko spać. Gaś światło w łazience, bo również ono może utrudniać ci zaśnięcie.

Rzuć palenie

Nikotyna stymuluje, podobnie jak kofeina. Palenie tytoniu może przeszkadzać ci w zasypianiu i pogłębiać twoją bezsenność.

Nie pozwalaj pupilowi spać razem z tobą

Poruszanie się kotów lub psów w waszym wspólnym łóżku, może wpływać na obniżenie jakości twojego snu. Naucz swojego zwierzaka spać na własnym posłaniu.

Uwolnij umysł

Zrezygnuj z pracy, dyskusji lub podejmowania decyzji na 2-3 godziny przed snem. Aby wyłączyć „hałas” dnia potrzebujesz czasu, ale nawet 10 minut relaksu przed pójściem do łóżka ma znaczenie.

Słuchaj swego ciała

A co z farmaceutykami? Doraźnie może ci pomóc lek na bezsenność bez recepty, np. zawierający witaminy z grupy B i lecytynę. W przypadku długotrwałych problemów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Bezsenność może być bowiem wynikiem poważnego schorzenia, np. choroby refluksowej przełyku, zapalenia stawów, astmy czy depresji.

Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-na-sen/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...