Robert Korzeniowski radzi: Jak uniknąć kontuzji?

Robert Korzeniowski_LUX MED_1Lato to czas aktywnego wypoczynku, szczególnie w ostatnich tygodniach, gdy pogoda tak dopisuje! Częściej wychodzimy z domu, czy to na piesze wycieczki, rowerowe wyjazdy, częściej też decydujemy się na rozpoczęcie aktywności fizycznej, ćwiczeń, biegania na świeżym powietrzu. Co za tym idzie bardziej stajemy się bardziej narażenie na kontuzje i urazy. Robert Korzeniowski, który stał się Menedżerem Programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych” podpowiada jak uniknąć kontuzji , by zwichnięta kostka, czy naderwany mięsień nie zepsuły nam urlopu. my się narażeni na rożnego rodzaju kontuzje.

Jak uniknąć kontuzji? – Rozgrzewaj się

Nawet wtedy, gdy na dworze panują upały! Pamiętajmy, że mięśnie i ścięgna zawsze wymagają stopniowego „rozruszania”, a rytm pracy naszego serca i oddech nie od razu osiągają optymalne zakresy. Warto w związku z tym pierwsze 15 minut treningu przeznaczyć na rozgrzewkę o nieco mniejszym stopniu intensywności. W ten sposób nie tylko unikniemy kontuzji, ale także uciążliwych zakwasów.

 

Jak uniknąć kontuzji? – Zadbaj o obuwie

Każda dyscyplina sportowa wymaga dobrze dobranego sprzętu. Buty to podstawowe i najbardziej wpływające na wynik narzędzie każdego biegacza i triatlonisty, amatora górskich wypraw czy tenisisty. W zależności od tego, jaką aktywność zamierzamy podjąć, zadbajmy o to, by obuwie było dopasowane do nawierzchni, po jakiej biegamy, naszej wagi oraz osobistej dynamiki ruchu. Powinno pozwalać na swobodną, ale stabilną pracę stopy i zapewniać optymalną amortyzację, chroniąc przed urazami.

para sport ćwiczenia

Jak uniknąć kontuzji? – Wsłuchuj się w swój organizm

 Jeśli odczuwasz, że jesteś na granicy swoich możliwości fizycznych – przystopuj, zrób przerwę, zwolnij. Twoje ciało wysyła Ci sygnały, że potrzebuje odpoczynku. W końcu przecież wakacje są po to, by trochę odetchnąć. Nawet jeśli pokonasz zmęczenie za wszelką cenę to możesz nabawić się urazu, który przekreśli Twoje dalsze plany urlopowe. Nie zgrywaj więc superbohatera rodem z komiksu, tylko dopasuj intensywność treningu do aktualnej formy.

Jak uniknąć kontuzji? – Zaufaj swojemu lekarzowi

Pamiętajmy, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą, jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji i jak najpełniej cieszyć się sportem. A jeśli w wakacje planujemy intensywny wysiłek – z wyprzedzeniem wykonajmy kilka podstawowych badań np. w ramach programu „Medycyna dla Sportu i Aktywnych”. W ten sposób sprawimy, że urlop posłuży nie tylko odpoczynkowi od pracy i codziennych obowiązków, ale i naszemu zdrowiu oraz kondycji fizycznej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (209 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  20 sierpnia 2015 14:05

  Rady od samego mistrza.

  Odpowiedz
  • Żanett  20 sierpnia 2015 16:25

   Miałam to właśnie napisać 🙂

   Odpowiedz
 2. martucha180  20 sierpnia 2015 20:37

  Więc trzeba posłuchać.

  Odpowiedz
 3. martus2833  20 sierpnia 2015 20:46

  Często niestety zapominam jak ważna jest rozgrzewka.

  Odpowiedz
 4. Patriszia  21 sierpnia 2015 21:01

  Warto posłuchać tego Pana 🙂

  Odpowiedz
 5. scrabble  23 sierpnia 2015 17:47

  Dokładnie, mistrz wie co mówi 🙂

  Odpowiedz
 6. Anita  24 sierpnia 2015 15:34

  u mnie obuwie odgrywa mega ważną rolę!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany