Roatan – rajska wyspa, gdzie spotkasz delfiny i rekiny

Roatan to wyspa położona u karaibskich wybrzeży Hondurasu. Miejsce to  słynie  ze wspaniałego klimatu i pięknych, piaszczystych plaż. To, co stanowi o niezwykłości to możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami oceanu. Ilość gatunków jakie można napotkać nurkując w okolicznych rafach, przyprawia o zawrót głowy. Najwspanialszą atrakcją wyspy jest możliwość bezpośredniego kontaktu z dwoma gatunkami morskich zwierząt, które budzą największą ciekawość – delfinem i rekinem z gatunku żarłaczy karaibskich. Zwierzęta te spotykamy w ich naturalnych warunkach. Poniżej – opis takich spotkań.

Roatan - rajska wyspa, gdzie spotkasz delfiny i rekiny

Roatan – rajska wyspa, gdzie spotkasz delfiny i rekiny, fot. freepik

Któż z nas oglądając w telewizji przygody Flippera – sympatycznego karaibskiego delfina butlonosego – nie marzył, by móc cieszyć się kontaktem z jednym z tych pięknych, ciekawskich i niezwykle inteligentnych mieszkańców mórz. Delfiny budzą ludzki podziw i sympatie. Zresztą i one, dzieląc z człowiekiem wiele wspólnych cech – przede wszystkim ciekawość – chętnie szukają z nami kontaktu. Na Roatanie, turyści mogą spełnić te marzenia i nawiązać bezpośredni kontakt z delfinami żyjącymi w ich naturalnym środowisku. To jedyne takie delfinarium w Ameryce Środkowej. Tutaj nie ma basenów i akwariów, zamiast tego jest otwarta lazurowa zatoka i piaszczysta plaża. Tutaj możemy zdecydować się na sesję pływania z delfinami, których nikt do niczego nie zmusza. Pod opieką profesjonalnego opiekuna, który udzieli krótkiego wykładu na temat delfinów, ich biologii, zachowania, a także poinformuje na jakich zasadach odbędzie się spotkanie, zostaniemy przedstawieni jednemu z delfinów – przywódcy stada, który z własnej woli pozwoli nam się oglądać, dotykać, głaskać i przytulać. Następnie rozpocznie się półgodzinna sesja wolnego nurkowania z fajką w towarzystwie kilkunastu skorych do zabawy morskich ssaków. Całość nie podlega jakiejkolwiek kontroli – wspólna zabawa na całego. Delfiny to niezwykle pomysłowe istoty i nie sposób nudzić się w ich obecności.

Spotkanie z delfinami z pewnością dostarczy mnóstwa wrażeń i wspaniałych wspomnień

Emocji jednak nigdy za wiele! Na Roatanie odważniejsi poszukiwacze podwodnych przygód mogą zdecydować się na nieco bardziej ekstremalne doświadczenie i zaryzykować spotkanie z dziko żyjącymi rekinami z gatunku żarłaczy karaibskich. Rekiny to stworzenia budzące skrajne emocje – lęk i przerażenie, lecz także podziw i szacunek. Na Roatanie możesz przyjrzeć im się z bliska wybierając się na wyprawę do położonego na granicy szelfu stanowiska nurkowego zwanego z hiszpańska Cara a Cara (twarzą w twarz). Miejsce to różni się od innych lokalizacji, gdzie oferuje się spotkania z rekinami. Tutaj te morskie drapieżniki żyją w stanie całkowicie dzikim i jest to ich naturalne łowisko. Spotkanie z żarłaczami poprzedza briefing w centrum nurkowym – tu ochotnicy zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i programem atrakcji. Następnie po ok. 10 minutowej podróży szybką łodzią następuje zejście na głębokość 18 – 21 m. Widoczność w tym miejscu jest doskonała, sięga nawet 80 m. Uczestnicy opuszczają się w dół wzdłuż liny, która zabezpiecza przed dość silnym prądem, następnie zajmują miejsce na wyznaczonej do obserwacji półce skalnej. Doświadczony przewodnik zabiera ze sobą na dno wiaderko z przynętą – to wystarczy by po kilku minutach zaroiło się wokół od rekinów. Zwierzęta nie są agresywne w stosunku do ludzi, zazwyczaj spokojnie krążą wokół zgromadzonych, co daje możliwość obserwacji i wykonywania zdjęć. Po kilkunastu minutach przychodzi pora na główny punkt programu: przynęta jest rzucana rekinom na pożarcie, a te z całą agresją rzucają się na nią i walczą o jak największy kąsek. Kiedy ostatni kawałek przynęty zostanie porwany, rekiny zwykle odpływają. Daje to nurkom możliwość do bezpiecznego rozejrzenia się po okolicy i zbadanie dna w poszukiwaniu zgubionych przez żarłacze zębów – najbardziej pożądanego przez nurków trofeum!

Roatan to miejsce, z którego przywieziesz niezwykłe wspomnienia. Niestety oferty wycieczek do Hondurasu trafiają się w naszym kraju niezwykle rzadko. Można je znaleźć na stronie internetowego biura podróży Tanie-Podrozowanie.net

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...