Rezonans barku – kiedy warto się na niego zdecydować?
Rezonans barku to specjalistyczne badanie diagnostyczne. Wykorzystanie fal radiowych i pola elektromagnetycznego pozwala dokładnie zobrazować jego obszar i tworzących go struktur. Jak wyglądania badanie i kiedy warto się na nie zdecydować?
Spis treści:
Rezonans barku – co to jest?
Rezonans barku pozwala ocenić ogólny stan barku i poszczególnych struktur. Badanie wykorzystuje metodę obrazowania ciała za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych. Uwidacznia m.in. mięśnie, więzadła, ścięgna, chrząstki i kaletki. Pozwala także ocenić ilość płynu stawowego oraz zobrazować przebieg naczyń krwionośnych i nerwów w okolicach stawu barkowego. Metody nie wykorzystuje się do diagnostyki struktur kostnych, które są znacznie lepiej widoczne przy tomografii komputerowej.
Kiedy warto wykonać rezonans barku?
Rezonans magnetyczny barku pozwala wykryć i ocenić stopień zaawansowania zmian zapalnych i nowotworowych. Metoda jest także stosowana w przypadku urazów lub w leczeniu związanym z częstym występowaniem mikrourazów. Uzyskany obraz pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie badanych struktur, zweryfikować efekty operacji lub postępów leczenia. Służy także do profilaktycznego monitorowania procesu chorobowego. Jakie są wskazania do wykonania rezonansu barku? Badanie warto przeprowadzić w przypadku podejrzenia schorzeń takich jak:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- bakteryjne zapalenie stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- uszkodzenia więzadeł,
- uszkodzenia ścięgien,
- guzy kości i tkanek miękkich,
- zwyrodnienia,
- wady rozwojowe,
- zapalenie torebki stawu ramiennego,
- osteoporoza,
- zespół nerwu nadłopatkowego.
- tzw. bark zamrożony.
Podstawą do badania mogą być także takie objawy jak opuchlizna, ból lub niestabilność stawu barkowo-obojczykowego. Rezonans magnetyczny barku wykonywany jest także przed zabiegiem operacyjnym tej części ciała.
Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym w przypadku barku?
Podobnie jak inne tego typu zabiegi rezonans magnetyczny barku odbywa się w pracowni RM. Podczas badania pacjent leży na specjalnym stole, który jest wsuwany do kanału aparatu. W trakcie rezonansu musi pozostać w bezruchu lub wykonywać polecenia lekarza. Czas badania trwa zwykle od 30 do 60 minut. W większości przypadków rezonans magnetyczny wykonuje się bez podania kontrastu. Jeśli jednak lekarz stwierdzi potrzebę uzyskania bardziej szczegółowego obrazu, podawany jest środek cieniujący dożylnie przez wenflon lub poprzez bezpośredni zastrzyk do stawu.
Jak przygotować się do badania?
MRI barku nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Ważne, aby przyniósł ze sobą wyniki dotychczasowym badań związanych z danym schorzeniem i założył wygodną odzież. Przed wejściem do pracowni powinien także zdjąć i zostawić wszystkie metalowe przedmioty, które zaburzają pracę pola elektromagnetycznego. Wśród nich znajdują się m.in.: telefon, zegarek, biżuteria, klucze oraz suwaki, sprzączki i metaliczne nadruki na odzież.
Jeśli pacjent ma być badany rezonansem magnetycznym z kontrastem, powinien być na czczo. Najdalej 7 dni przed tym należy także wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi, aby uniknąć niepożądanych reakcji po podaniu środka.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu barku?
Mimo że rezonans magnetyczny barku jest bezinwazyjną i bezpieczną metodą, istnieją sytuacje, kiedy przeprowadzenie badania jest niewskazane. Lekarze nie zalecają badań MRI w przypadku pacjentów z neurostymulatorem, pompą insulinową, rozrusznikiem serca, sztuczną zastawką i implantem ślimakowym. Przeciwwskazaniem mogą być także implanty ortopedyczne i stomatologiczne oraz wkładka wewnątrzmaciczna.
Badanie nie jest zalecane również osobom, które posiadają obecne w ciele odłamki pocisków i opiłków żelaza. Nie powinni go także wykonywać właściciele tatuaży wykonanych z użyciem metalicznych barwników. Istotne przeciwwskazania stanowią także I trymestr ciąży oraz klaustrofobia. Badanie można wykonać bezpłatnie na NFZ lub w prywatnej przychodni.