„Rezerwuar” Johna Grade’a – niezwykła leśna instalacja, która wygląda jak żyrandol utkany z kropli wody!
Często wydaje nam się, że w dziedzinie sztuki powiedziano już wszystko, a później nieoczekiwanie pojawia się artysta, który sprawia, że ze zdumienia czujemy na plecach dreszcze. Takim wizjonerem okazał się właśnie amerykański artysta, John Grade, który wraz ze swoim zespołem stworzył we włoskim parku rzeźb Arte Stella niesamowitą instalację, łączącą sztukę z pięknem czystej natury!
„Rezerwuar” to projekt zrodzony z zachwytu artysty nad niezwykłością świata natury i bogactwem pozytywnej energii jaką potrafi nas ona napełniać. Zawieszona pod kopułami sosen konstrukcja składa się ze specjalnej siatki z pojemniczkami, w których po deszczu zbiera się woda. Napełnione nią miseczki w świetle słońca wyglądają jak wielki, kryształowy żyrandol rodem z elfiego miasteczka Rivendell. Zobaczcie, jak prezentuje się na zdjęciach!
„Rezerwuar” Johna Grade’a – niezwykła leśna instalacja, która wygląda jak żyrandol utkany z kropli wody!
Leśny żyrandol Johna Grade’a składa się z 5 tysięcy „kropli”. W zależności od tego, czy w pojemniczkach zalega woda, czy też deszcz zmienia swój kształt i ułożenie. Inspiracją dla jego stworzenia stały się dla artysty długie spacery leśnymi ścieżkami parku położonego we włoskim Trento i możliwość obserwowania delikatnych kropli rosy lub deszczu uderzającego o liście oraz inne zachwycające aspekty przebywania na łonie natury. W słynnym parku rzeźb Arte Stella postanowił stworzyć instalację, która idealnie wpisze się w ducha tego miejsca, a jednocześnie uświadomi odbiorcom rolę, jaką pełni w nim obieg wody. Jak zaznacza, widząc jak deszczówka gromadzi się w pojemnikach, postrzegamy ją inaczej niż zazwyczaj. Rozumiemy jej wagę i znaczenie dla środowiska naturalnego.
Pozostaje też strona estetyczna projektu. Nie da się ukryć, że „Rezerwuar” jest po prostu zjawiskowo piękny. Uwięziona w nim czysta woda, nim odparuje, jawi się odbiorcom jako najpiękniejsze kryształy, w których do woli może igrać światło. Przypomina wizje z książek i filmów zaliczanych do gatunku fantasy. Jest jak iluzja lub obraz ze Snu Nocy Letniej. Zabarwione na kolor ziemi krople przypominają zaś fiolki z dziwacznego laboratorium.
Artyści zadbali o to, by konstrukcja instalacji uniemożliwiała negatywne interakcje ze światem natury. Została wykonana w taki sposób, by nie stanowić zagrożenia dla ptaków ani pułapki dla innych małych zwierząt. Warto dodać, że w przyszłości artyści planują powtórzyć projekt, wykonując go wyłącznie z biodegradowalnych materiałów.
Zobaczcie, jak wygląda „Rezerwuar”:
Czy Wy także jesteście pod wrażeniem tego projektu? My już wpisałyśmy go na naszą podróżniczą wishlistę!