Kolagen – rewolucyjny eliksir młodości

Kolagen to białko proste, zbudowane wyłącznie z aminokwasów, należące do białek włóknistych, czyli mówiąc ściśle, fibrylarnych skleroprotein. Stanowi ponad 30 proc. masy protein organizmu ludzkiego. Kolagen z ryb jest wielkim odkryciem polskich biochemików, którzy opracowali metodę hydratacji kolagenu ze skór rybich. Obecnie hydrat kolagenowy otrzymuje się z ryb karpiowatych. Produkty kolagenowe są w pełni naturalne, nie zawierają żadnych konserwantów ani chemicznych „ulepszaczy”, dlatego nie wywołują alergii. Kolagen potrójnej helisy pozyskany metodą hydratacji, zachowuje swoją budowę przestrzenną konstrukcji aminokwasowej i pełną biologiczną aktywność produktów jej rozpadu. Dodatkowo, działa na macierz zewnątrzkomórkową, czyli skórę właściwą, połączenie skórno – naskórkowe i naskórek. To dzięki niemu tworzy się w tych warstwach skóry siatka proteinowa, której gęstość decyduje o sprężystości, jędrności i stopniu pomarszczenia skóry. Kolagen stosowany systematycznie, może przyczynić się do spłycenia zmarszczek i regeneracji skóry.

Kolagen - rewolucyjny eliksir młodości

 

 

PRAWDY I MITY O KOLAGENIE

MIT: Kolagen nie przenika do komórek skóry właściwej, czyli nie działa transdermalnie

PRAWDA: Dla stymulacji odbudowy przez organizm kolagenu własnego wystarczy, jeśli łańcuchy peptydowe oraz aminokwasy wzbogacą przestrzeń pozakomórkową warstwy łączącej skórę z naskórkiem skóry właściwej. W kontakcie  ze skórą, która ma temperaturę 36,7 następuje jego rozpad na maleńkie elementy (aminokwasy) i to one pokonują przestrzeń międzykomórkową. Kolagen Naturalny jako molekuła nie musi przenikać w całości przez skórę właściwą. Ważne jest potwierdzone naukowo dotarcie do fibroblastów , które wytwarzają kolagen ustrojowy.

 

MIT: Struktura spiralna kolagenu może być zachowana tylko w żywym organizmie

PRAWDA: Utrzymanie przez kolagen, który opuścił swoje naturalne środowisko – czyli organizm żywego kręgowca lub ryby – struktury helikalnej, zdobytej tam w procesach metabolicznych, jest potwierdzona naukowo. Kolagen Naturalny jest więc „żywym” białkiem, aktywnym biologicznie.

 

MIT: Kolagen jest molekularnie „za duży” by poruszać się w epidermie

PRAWDA: Hydrat kolagenu ze skór rybich w postaci struktur spiralnych rozpada się w kontakcie z temperaturą skóry na elementy o średnicy od 1,4 do 120 nm i oczywiście przedostaje się do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Jego penetracja epidermy i połączenia skórno – naskórkowego w matrycy zewnątrzkomórkowej jest bezsporna.

 

MIT: Kolagen rybi ma takie same właściwości jak kolagen „wołowy” czy roślinny

PRAWDA: Tzw. „kolagen wołowy” to włókno wyższorzędowego, nierozpuszczalnego kolagenu wycięte z karków młodego bydła. Białko o tak dużej masie cząsteczkowej nie ma żadnych szans na pokonanie bariery warstwy rogowej naskórka inaczej, niż metodą ostrzykiwania inwazyjnego. Implanty z włókien kolagenu wołowego przyjmują się u ok. 92 proc. pacjentów i degradują po ok. 7 miesiącach. Kolagen z ryb  jest kolagenem uwodnionym, żywym, trzeciorzędowym i działa także po procesie hydrolizacji i po oddzieleniu go od tzw. organizmu dawcy.

 

MIT: Kolagen można przedawkować

PRAWDA:  Kolagen jest naturalnym białkiem, jego przedawkowanie zarówno w postaci kosmetyków zewnętrznych, jak i kapsułek, jest praktycznie niemożliwe.

 

MIT: Kolagen systematycznie stosowany, może uzależniać

PRAWDA: Do tej pory nie ma badań klinicznych, które mogłyby potwierdzać tę tezę. Dotychczasowe badania wskazują, że zaobserwowany obiektywny przybytek tkanki skórnej po około 100-dniowym nieinwazyjnym liftingu kolagenowym, jest efektem nie tyle dostarczania tkance białka podporowego z zewnątrz, co „obudzenia” fibroblastów poprzez taką właśnie stymulację i zmuszenia ich do wysiłku produkcyjnego w okresie, gdy zaczynają myśleć już o „emeryturze”.

 

MIT: Warunki przechowywania nie mają wpływu na właściwości kolagenu

PRAWDA: Wyjątkowa struktura i właściwości rybiego kolagenu wymagają zapewnienia specjalnych warunków przechowywania. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może zupełnie zniszczyć strukturę potrójnej helisy, przez co kolagen traci swą aktywność biologiczną. Kolagen Naturalny  bezpiecznie można przechowywać w temperaturze od 5°C do 28°C.

 

MIT: Kolagen, podobnie jak wszystkie inne środki, działa na oznaki, a nie przyczyny starzenia

PRAWDA:  Kolagen, jako pierwszy preparat na świecie działa na przyczyny starzenia się skóry i organizmu. Zmarszczki, najbardziej oczywista oznaka starzenia, są prostym skutkiem przerzedzenia się włókien kolagenowych w tkankach skórnych i temu właśnie zapobiega kolagen. Systematycznie stosowany (najlepiej dwukrotnie w ciągu dnia) na mokrą skórę likwiduje już po trzech miesiącach w 100% tzw. zmarszczki suche, powstające w wyniku deficytu wody w epidermie i spłyca świeże zmarszczki starcze i mimiczne. Kolagen Naturalny potrafi zatrzymać na całe lata główne procesy dysymilacji kolagenu organicznego typu I i III. Oznacza to, że nowe zmarszczki, w wyniku jego stosowania, mogą nie powstawać przez całe lata.

 

Jak Kolagen Naturalny działa na zdrowie i urodę?

Zastosowanie polskiego, rybiego kolagenu, biologicznie aktywnego dzięki zachowaniu potrójnej helisy w produktach kosmetycznych jest prawdopodobnie największym odkryciem polskiej nauki u schyłku minionego stulecia.  Działanie kolagenu na zdrowie i poprawę urody potwierdziły liczne badania naukowe, przeprowadzone m.in. przez zespół naukowy prof. S. A. Batieczki i A.M. Liedzjewirowa, którzy opisali swoje doświadczenia w książce pt. „Kolagen – nowa strategia zachowania zdrowia i przedłużenia młodości”.  To wynik długoletnich obserwacji działania kolagenu na zdrowie i skórę, który wnikliwie badali  ukraińscy naukowcy, zafascynowani polskim wynalazkiem, nazywając go – „Przełomem w kosmetologii XXI wieku”. Jako pierwszy opatentował metodę pozyskiwania kolagenu rybiego inż. Mieczysław Skrodzki. Później jednakże wiele osób próbowało zawłaszczyć ten wynalazek. Przez wiele lat jednak nie umieli oni przekonać autorytetów kosmetologicznych o transdermalności polskiego kolagenu, a przede wszystkim wytworzyć go takim, aby zachowywał swoje bezsporne cechy eliksiru młodości; strukturę spiralną białek i biologiczną aktywność w temperaturach nie wymagających przechowywania go w lodówkach. Nikt bowiem nie kwestionował już od 2001 roku działania polskiego kolagenu potrójnej helisy. Problemem była niesłychana kruchość jego białek, a w efekcie trudności logistyki dystrybucyjnej.

Warunkiem odniesienia przez polski kolagen sukcesu rynkowego, było dopracowanie formuły preparatu zdolnego przenikać do komórek skóry, wbudowywać białko w bliźniacze łańcuchy ludzkie i zachowywać jednocześnie swe właściwości w temperaturach, jakie zazwyczaj nam towarzyszą. Pierwsze próby sprostania tym wymogom dały postać żelu transdermalnego, który jednakże zachowywał stabilność fizyko-chemiczną do temperatury zaledwie 17-18 st.C. Amerykańskie i francuskie badania kliniczne dowodziły, że rozpad struktury przestrzennej kolagenu w tych specyfikach, wywołuje już temperatura ciała ludzkiego, a nawet dłuższe przechowywanie w temperaturze pokojowej.

 

Kolagen Naturalny ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie, ponieważ:

•przyspiesza przemianę materii i rozpad tłuszczu

•przeciwdziała zaparciom

•spowalnia zrzeszotnienie kości w początkach osteoporozy

•obniża poziom cholesterolu

•zwiększa odporność organizmu

•wspomaga leczenie niedoczynności tarczycy

•redukuje działanie wolnych rodników i T – lympfozytu

•poprawia krążenie i alkalizują krew

•usuwają obrzęki i opuchlizny

•detoksykują (również z pozostałości radioaktywnych)

•wspomagają leczenie nowotworów i włókniaków oraz  choroby wieńcowej i marskości wątroby

•zmniejszają nadkwasotę oraz zapobiegają procesom gnilnym w jelitach

•przyspiesza rehabilitację po złamaniach, skręceniach, po porodzie

•zatrzymuje łysienie plackowate

•poprawia krążenie żylne i tętnicze

•reguluje nadpotliwość

•koi bóle reumatyczne i artretyczne

•wydatnie przyspiesza leczenie złamań, zwichnięć i stłuczeń

•hamuje postęp osteoporozy

•wpływa na poprawę wzroku

•zatrzymuje katar i koi skórę działając korzystnie na odmrożenia

 

Działanie dermatologiczne i kosmetyczne kolagenu:

•poprawia kondycję i regeneruje strukturę włosów

•przeciwdziała łojotokowi i innym problemom skóry tłustej – dzięki cynkowi działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo

•doskonale przywraca skórze stan właściwy po peelingach inwazyjnych

•zawartość peptydów i witamin aktywnych sprzyja uelastycznieniu skóry

•poprawia ukrwienie skóry

•dzięki kwasowi alginowemu zwęża naczynka i leczą rumień

•stymuluje syntezę kolagenu, szczególnie typu I i III

•odbudowuje zwiotczałą skórę podczas odchudzania

•likwiduje przebarwienia skórne oraz grzybicę palców nóg i paznokci

•hamuje siwienie i wypadanie włosów

•przeciwdziała alergiom skórnym

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  3 sierpnia 2013 23:15

  Ile razy już czytałam o kolagenie,w końcu to bardzo nośne słowo reklamowe.Na rynku pojawiają co rusz nowe kosmetyki,preparaty z cudownym kolagenem.Nie wiadomo tylko co wybrać,czy rzeczywiście oferowane produkty są na naturalnym kolagenie,czy mają go tak mały procent,że będziemy na efekty czekały miesiące albo i dłużej.Poza tym za kosmetyki z jego zawartością musimy zapłacić krocie.

  Odpowiedz
 2. efffciaa  17 maja 2016 14:19

  O zbawiennych właściwościach kolagenu czyta się ostatnio bardzo dużo . Sama zażywam kolagen morski jako suplement diety i widzę zdecydowaną poprawę jak chodzi o jakość mojej skóry .

  Odpowiedz
 3. KW  24 lutego 2018 10:36

  Super artykuł, tym bardziej że teraz tyle słyszymy o kolagenie w kosmetykach i ich zbawiennym działaniu na naszą skórę. Oferty na rynku są ogromne, tylko problem aby wybrać ten właściwy. Ja zanim kupię jakiś krem, serum czy balsam to staram się zapoznać z opiniami na forach internetowych, chociaż przekonałam się, że nie zawsze są uczciwie napisane.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany