Najnowsza rewelacja w zasadach zdrowego odżywiania. Niskie spożycie soli jest także groźne!

Sól – często jest nazywana „białą śmiercią”. Czy po najnowszych doniesieniach naukowców zaczniemy na nią patrzeć inaczej? Czy solniczki odzyskają swoje miejsce przy naszym stole? Przeczytaj dlaczego warto ponownie zrewidować swoje podejście do soli kuchennej.

ograniczyć sól w jedzeniu

Czegoś podobnego dawno nie było! W najbardziej prestiżowym czasopiśmie medycznym – „The Lancet” –  dokonuje się na naszych oczach duża rewolucja dotycząca ilości sodu (soli kuchennej) w diecie. Całe pokolenia osób zajmujących się żywieniem ( w tym także autorka tego artykułu) muszą rewidować swoje stanowisko dotyczące soli. Zgodnie z artykułem zbyt niskie spożycie soli kuchennej może być groźne dla serca w tym samym stopniu jak jej nadmiar! O szczegółach przeczytacie poniżej.

Szczegóły badania

Autorzy przeanalizowali 133 118 przypadków chorych (63 559 z tych osób maiło nadciśnienie a 69 559 nie miało nadciśnienia). Mediana  – średnia wartość wieku badanych osób wyniosła 55 lat (zakres wieku (IQR 45–63). Badania objęły mieszkańców wielu części świata – pochodzących z 49 krajów. Badania zrobiono w populacji osób z nadciśnieniem tętniczym i bez nadciśnienia. Badano wydalanie sodu z moczem (z 24 godzinnej zbiórki) a wyniki odniesiono do częstości śmierci oraz pojawienia się chorób serca w ponad 133 tysięcznej grupie

Przewrotowy wniosek dotyczący spożycia soli kuchennej

sól-kuchenna---kobietamag.pl

Wnioski z badań są absolutnie przełomowe, ponieważ pokazują że ograniczanie sodu na zapas nie tylko nie ma sensu – a wręcz może doprowadzić do udaru w tym samym stopniu co przesalanie!
W porównaniu z umiarkowanym spożyciem sodu 4–5 g/dziennie (8-10 g soli), wysokie spożycie sodu (powyżej 7 g sodu dziennie, 14 g soli) jest owiązane ze wzrostem ryzyka chorób krążenia i śmierci tylko w populacji osób z nadciśnieniem tętniczym . Natomiast redukcja spożycia sodu nie została potwierdzona jako działanie poprawiające funkcje serca i zmniejszająca ryzyko śmierci u osób z normalnymi wartościami ciśnienia.
U tych osób – z prawidłowym ciśnieniem krwi- zbyt niska ilość sodu w diecie (poniżej 3 g sodu czyli 6 g soli) jest związana ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób krążenia i śmierci!

Autorzy podsumowują że obniżanie sodu w diecie powinno być nadal promowane jako cel dla zdrowia populacyjnego ale tylko u osób z nadciśnieniem tętniczym które dodatkowo spożywają zbyt dużo sodu (powyżej 7 g sodu dziennie).
źródło: Lancet http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30467-6

***

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...