Renowacja starych obrazów – dobierz ramę na wymiar
Powroty w rodzinne strony, to często podróże przepełnione melancholią za latami dzieciństwa. Zwłaszcza kiedy kończą się przeglądaniem starych albumów, czy wycieczką na strych w poszukiwaniu pamiątek, rodzinnych fotografii lub obrazów. Takie zdobycze mają ogromną wartość nostalgiczną. Jednak często ich stan nadgryziony zębem czasu pozostawia wiele do życzenia. Stosując współczesne metody renowacji można przywrócić stare fotografie oraz obrazy do stanu świetności. Odpowiednio oprawione będą cennym elementem wystroju, przywołującym dobre wspomnienia.
Jak wygląda renowacja
Współczesne metody renowacji i retuszu zdjęć są już niemal w pełni skomputeryzowane. Przeprowadzają je specjaliści, którzy przy pomocy programów graficznych są w stanie zdziałać cuda z pogięta, nadszarpniętą, wyblakłą fotografią, nie tylko odwracając proces niszczenia, ale również poprawiając ich jakość poprzez wyostrzenie, czy poprawę kolorów.
Renowacja obrazów jest trudniejszym zabiegiem, który musi zostać przeprowadzony przez konserwatora. Jest on w stanie ocenić w jakim stopniu zniszczone jest płótno oraz jakich prac będzie potrzebowało do poprawy jego stanu. Jednak przeprowadzona prawidłowo renowacja i konserwacja obrazu procentuje pięknym efektem.
Dobór ramy
Zarówno stare obrazy jak i zdjęcia mają często inne rozmiary niż produkowane masowo ramy. Dlatego warto rozważyć zakup ramy do obrazów na wymiar. W ich wyborze możemy kierować się kilkoma wskazówkami.
- Ze względu na swój wiek, stare zdjęcia oraz obrazy dobrze prezentują się w drewnianych ramach.
- W przypadku malowideł, niezwykle ważne jest kryterium techniki malarskiej, którą zostało ono wykonane.
- Jeśli obraz znajduje się na płótnie, rama musi zostać dopasowana do grubości materiału.
- Do dzieł namalowanych na płytach oraz deskach, obramowanie może być mniej głębokie.
- Grafiki czy ryciny wykonane na szczególnie podatnym na działanie czynników zewnętrznych papierze lub kartonie, powinny być wieszane za szkłem.
Warto również wziąć pod uwagę gatunek malarski oraz przedstawioną na nim scenę. Im starszy malunek, tym rama może być bardziej bogata w ozdoby i głębsza. Nieśmiertelną klasyką są również złote obramowania, które sprawdzą się niezależnie od stylu pomieszczenia.
W przypadku starych fotografii, wskazana jest oszczędność formy. Rama passe-partout dobrze wydobędzie głębię jasnych zdjęć, nie zaleca się za to wieszania w nich ciemnych fotografii. Przy doborze koloru obramowania można kierować się również drugorzędnymi barwami obrazu lub zdjęcia. Nie bez znaczenia jest również otoczenie, w którym zawiśnie pamiątka.
Rama może stać się odzwierciedleniem charakteru pomieszczenia. Drewno oraz złoto lepiej zaprezentują się na ciemniejszych ścianach, a proste obramowania w jaśniejszych. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, wybierz uniwersalną ramę.
Obramowanie powinno wydobywać z fotografii oraz obrazów to co w nich najpiękniejsze i najważniejsze. Może stanowić ozdobę samą w sobie, ale nie powinno przytłaczać tego co znajduje się wewnątrz. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, sięgnij po poradę sklepu bądź plastyków.