Relaksujące olejki eteryczne – jakie stosować w domu, a jakie w pracy?

Dni pędzą jak szalone, obowiązki przerastają nas coraz bardziej, a do tego pogoda nas nie rozpieszcza. W takich warunkach bardzo trudno się odprężyć. Pomogą nam w tym relaksujące olejki eteryczne.

Praca, sprzątanie, dzieci… obowiązek goni obowiązek. A kiedy ostatnio miałaś czas na relaks? Pewnie sama już nie pamiętasz… Tymczasem godzina tylko dla siebie, podczas której oderwiesz się od codziennych problemów, może zdziałać cuda dla Twojej psychiki! Możesz ją spędzić na czytaniu ciekawej książki lub oglądaniu filmu, spacerze lub bieganiu po lesie albo na aromatycznej kąpieli. Relaksujące olejki eteryczne pomogą Ci się odprężyć i wprawią w dobry nastrój.

Relaksujące olejki eteryczne

źródło: materiały prasowe

Nadrabianie kulturalnych zaległości ma oczywiście swoje niezaprzeczalne zalety. Podobnie sport, bez którego szybko tracimy kondycję. Ale co zrobić, jeśli dosłownie padasz z nóg tak, że nie jesteś w stanie skupić się na nawet najciekawszym filmie lub książce, a na myśl o spacerze w ciemności i błocie czujesz wstręt? Sezon jesienno-zimowy, kiedy to szybko robi się ciemno, potrafi znacznie obniżyć naszą motywację. Gdy czujesz, że nie masz siły absolutnie na nic, zafunduj sobie domowe SPA. W łazience zapal świece lub nastrojowe, boczne światło, które nie będzie męczyło Twoich oczu. Do kąpieli dolej relaksujące olejki eteryczne i… zapomnij o kłopotach! Parę chwil tylko dla siebie w takim otoczeniu na pewno pomoże Ci się odprężyć i zebrać myśli. 

Kominki do aromaterapii – dlaczego warto ich używać?
Kominków do aromaterapii można używać wszędzie, w domu czy też w pracy. Zakropienie do nich ulubionego olejku nie tylko zagłusza nieprzyjemne zapachy, ale też uspokaja, rozjaśnia umysł i pomaga zebrać myśli. Do aromaterapii poleca się takie olejkiem jak bergamotowy, cyprysowy, cytrynowy, grejpfrutowy, lawendowy, pomarańczowy czy z drzewa różanego. Olejki można również mieszać. Trzeba jednak przy tym uważać, by powstała mieszanka nie pachniała nieprzyjemnie lub za ciężko. Jeżeli nie chcesz eksperymentować, możesz zdecydować się na gotową mieszankę do kominków aromaterapeutycznych, np. Vapomix marki Dr Beta.

Relaksujące olejki eteryczne Vapomix – wybierz odpowiednią mieszankę dla siebie

Do pracy – Vapomix R-7
Zawiera olejek geraniowy, majerankowy i cytrynowy. To doskonała kompozycja do pracy, gdyż łączy w sobie działanie relaksujące z ożywiającym. Olejek geraniowy ma kwiatowo-ziołowy zapach i jest znany z właściwości uspokajających. Jest też wykorzystywany w terapii cukrzycy czy przy infekcjach skóry i ranach. Olejek majerankowy przydaje się w przypadku bezsenności, bólów głowy i mięśni. Z kolei olejek cytrynowy, którego odświeżający zapach przenosi nas na Sycylię, pomaga złagodzić napięcia nerwowe i nadciśnienie. Działa też doskonale przy przeziębieniach.

Po pracy – Vapomix R-6
Jeżeli w pracy nie udało Ci się uniknąć mocnych wrażeń, po powrocie do domu użyj olejku o właściwościach relaksujących i łagodzących stany lękowe oraz napady agresji. Olejek Vapomix spełnia to zadanie, gdyż zawiera olejki petitgrain z liści drzewa pomarańczowego, a także olejek sosnowy i geraniowy. Ich zapachy są delikatne i odświeżające.

Vapomix R-6

Na poranek lub wieczór – Vapomix E-7
Olejek Vapomix E-7 zawiera olejek z owoców jałowca, który działa rozkurczowo i wzmacnia koncentrację, a także olejek lawendowy, miętowy i rozmarynowy. Ta kompozycja sprawdzi się w każdej sytuacji, kiedy zmęczenie odbiera nam motywację i chęć do życia. Można go używać zarówno rano, w środku tygodnia, kiedy często pobudka i pójście do pracy wydaje się dziełem niewykonalnym. Doskonale też odpręża wieczorem, po całym dniu wysiłku.

Jak używać olejków eterycznych? Oto nasze propozycje.

Relaksująca kąpiel z olejkami
Taką kąpiel najlepiej przeprowadzić, kiedy jesteśmy… już umyte. Jej celem nie jest bowiem umycie się, ale pełna relaksacja i szybkie zaśnięcie. Najpierw weź więc szybki prysznic, a potem napuść do wanny wodę i wlej do niej 4 krople olejku różanego, 3 krople lawendowego i 3 krople mandarynkowego. Taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż pół godziny. Jeżeli nie masz ochoty na leżenie w wannie, wlej tę kompozycję zapachów do kominka aromaterapeutycznego i odparuj je w sypialni – to też pomoże Ci w zaśnięciu.

olejek lawendowy

Mieszanka relaksacyjna do kominka aromaterapeutycznego
Do kominka wlej 5 kropli olejku z rumianku rzymskiego, który uspokaja i działa nasennie, 3 krople olejku geraniowego i 2 krople lawendowego.

Masaż relaksacyjny z eterycznymi olejkami

Po kąpieli warto zrobić masaż oliwką. Można użyć olejku z ylang-ylang, który nawilża i natłuszcza skórę, rozmarynowego, który poprawia krążenie, czy relaksującego lawendowego.

2 krople olejku z ylang-ylang, 2 krople olejku sandałowego i kroplę różanego rozpuść w łyżce oleju roślinnego, którego używasz w kuchni. Możesz też rozpuścić olejki w wodzie. Powstałą mieszankę wykorzystaj do masażu. Pamiętaj, żeby nigdy nie wcierać w skórę nierozcieńczonych olejków eterycznych!

Jeżeli więc codzienne życie męczy Cię i wyczerpuje, warto dać szansę aromaterapii. Duży wybór aromatycznych olejków znajdziesz na stronie drbeta.pl.

A jakie Wy macie sposoby na relaks po pracowitym dniu? Oto kilka innych artykułów, które mogą Was zainteresować.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,62 z 5)
loading... zapisuję głos...