Relacja jo-jo – czym jest i jak można jej uniknąć?

Jeśli w Twoim związku rozstania i powroty powoli stają się standardem prawdopodobnie masz do czynienia ze zjawiskiem określanym mianem „relacja jo-jo”. To zjawisko, które dotyczy wiele borykającymi się z problemem niestabilności w uczuciach do partnera lub partnerki. Co kieruje osobami, które w relacji dają sobie kolejne szanse i jak starać się uniknąć tego typu związków?

Spis treści:

relacja jo-jo w związku

Fot. prostooleh, Freepik

Czym jest relacja jo-jo?

Relacja jo-jo to najprościej rzecz ujmując taki typ związku, w których uczucia są na tyle niestabilne, że powodują nieustanne rozstania i powroty. Wiąże się zatem zarówno z bardzo negatywnymi, jak i niezwykle pozytywnymi emocjami. Relacja przypomina więc sinusoidę przeżywając naprzemiennie okresy przypływu wielkich uczuć i kryzysów doprowadzających do rozpadu związku. Wiele osób opisują ją także jako emocjonalny rollercoaster. Po fazie namiętnych wzlotów i porywów serca przychodzi też upadek uczuć i zwątpienie prowadzące do rozstania. Partnerzy czują silne przywiązanie do drugiej strony i choć relacja nie rokuje to starają się za wszelką cenę ją utrzymać dając sobie kolejne szanse. Kiedy na wskutek konfliktów dochodzi do rozstania po jakim czasie partnerzy i tak do siebie wracają. Taki zaburzony schemat miłości choć pozornie nie ma szans na przetrwanie nadal jest kontynuowany. Niestety doprowadzając oboje partnerów do uczucia bezsilności i wypalenia.

kłótnia w związku

Fot. Drazen Zigic, Freepik

Jakie są przyczyny relacji jo-jo?

Zjawisko to jest dość powszechne i zdarza się w wielu związkach. Warto jednak wiedzieć dlaczego w ogóle do niego dochodzi. Fachową odpowiedź na to pytanie udzieliłby specjalista od terapii par wskazując podłoże takiego zachowania, dlatego borykając się z problemem warto się do niego udać. Jak nie trudno się domyśleć takie zjawisko jest w dużej mierze wynikiem  niestabilności emocjonalnej obojga partnerów. Brak konsekwencji w obietnicach czy postanowieniach, a także różnice zdań prowadzące do kłótni oraz brak właściwej komunikacji sprawia, że obie strony mimo silnego przywiązania nie potrafią się porozumieć lub rozwiązać problemów w sposób trwały. Do tego partnerzy będący w takiej relacji często kontynuują ją w obawie przed samotnością. W ich mniemaniu więc wybierają mniejsze zło, choć w związku nadal nie czują się do końca szczęśliwi czy spełnieniu. Relacja taka jest silnie uzależniająca, jednocześnie jednak bardzo wyczerpuje psychicznie obie strony.

para trzyma się za ręce

Fot. bedya, Freepik

Relacja jo-jo – jak jej uniknąć?

Śmiało można powiedzieć, że relacja jo-jo dla obojga partnerów jest toksyczna i emocjonalnie trudna. Dlatego aby nie dopuścić do jej pojawienia się kluczowe jest zdroworozsądkowe podejście do związku, a nie zdawanie się na porywy serca.  Relacji jo-jo można uniknąć jeśli obie strony są od początku znajomości ze sobą szczere i jasno określają swoje cele czy życiowe priorytety. Jeśli partnerzy „patrzą w w tym samym kierunku” łatwiej jest budować relację na solidnych podstawach. Jeśli zaś pojawiają się konflikty mają one mniejszą skalę i łatwiej wypracować wspólny kompromis. Można też przepracować korzystne dla oby stron rozwiązanie. Ważna kwestią jest też rozmawianie o swoich potrzebach, oczekiwaniach w stosunku do partnera i ich określenie. Kolejnym filerem jest też budowanie obupólnego zaufania, które jest fundamentem zdrowej relacji.

nieporozumienia w związku

Fot. wavebreakmedia_micro, Freepik

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...