Refundowane dziecko – co rząd robi dla par, które nie mogą mieć dzieci?

In vitro to zabieg kosztowny i nie każdą parę na niego stać. Aby wspomóc takie osoby i zwiększyć przyrost demograficzny, w 2013 roku polski rząd uruchomił specjalny program dofinansowujący zabieg z środków publicznych. Refundacja potrwa do 30 czerwca 2016 roku. Według szacunków skorzysta z niej 15 000 par.

invimed_02_wer06_750x1060

Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016 ma zapewnić równy dostęp do procedury zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom, poprawić statystyki demograficzne, zagwarantować pacjentom najwyższy standard leczenia niepłodności i zwiększyć skuteczność leczenia niepłodności.

Aby skorzystać z refundacji kontrolowanej przez Ministerstwo Zdrowia trzeba mieć udokumentowane minimum roczne, nieskuteczne leczenie niepłodności. Decyzję wydają lekarze z ośrodków realizujących program. Z projektu mogą również skorzystać pacjenci, którzy w wyniku czekającego ich leczenia (np. onkologicznego) mogą stracić płodność. Każda para ma prawo skorzystać z trzech refundowanych prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Aby przystąpić do programu trzeba mieć uprawnienia do korzystania ze świadczeń publicznych. Istnieją również inne warunki, które trzeba spełnić. Kobieta w dniu zgłoszenia do programu nie może mieć więcej niż 40 lat. Ograniczenia wiekowe dla mężczyzn nie istnieją. Program nie obejmuje procedury z użyciem nasienia dawcy lub oocytów dawczyni.

Co w pakiecie?

Pacjenci w ramach refundacji mogą skorzystać z trzech cykli in vitro, bezpłatnych wizyt (od momentu kwalifikacji), badań grupy krwi i testów serologiczne (kiła, chlamydia trachomatis, HIV, WZW – B i C) oraz badania beta HCG sprawdzającego skuteczność przeprowadzonej procedury in vitro. Finansowana jest również hormonalna stymulacja i monitoring cyklu, procedura IMSI-6600, transfer zarodków oraz przechowywanie zarodków podczas trwania programu. Refundowane są również leki do stymulacji hormonalnej.

Chcąc skorzystać z refundacji, warto pamiętać, że zgodnie z przyznanym budżetem finansowym, kliniki mogą przyjąć wyłącznie określoną liczbę zakwalifikowanych par.

Jeżeli jesteście zdecydowani na leczenie metodą in vitro warto zapoznać się z infografiką przygotowaną przez Kliniki leczenia niepłodności InviMed. Przedstawia ona cały proces in vitro, zaczynając od tego jak się przygotować i jak wygląda pierwsza wizyta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  8 czerwca 2015 17:26

  Bardzo fajny artykuł.

  Odpowiedz
 2. Żanett  8 czerwca 2015 17:46

  Bardzo współczuję parom, które nie mogą mieć dzieci. Dobrze, że rozwiązanie istnieje, jeszcze lepiej, że te osoby będą mogły skorzystać z tego zabiegu w ramach refundacji.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  9 czerwca 2015 11:25

  Super,że pary mają możliwość refundacji in vitro.

  Odpowiedz
 4. Anita  9 czerwca 2015 13:54

  ciekawy artykuł!

  Odpowiedz
 5. martucha180  9 czerwca 2015 14:37

  Infografika – czytelna, prosta, zrozumiała dla każdego. Super!

  Odpowiedz
 6. Margo  10 czerwca 2015 21:54

  Dobra klinika i fajny artykuł.

  Odpowiedz
 7. Dasia  13 czerwca 2015 12:40

  No i super!!! Takie pary wyczekujące dziecka z takim utęsknieniem będą cudownymi rodzicami – Państwo powinno ich wspeirać 🙂

  Odpowiedz
 8. Lena  19 czerwca 2015 11:38

  Szkoda, że refundacja nie obejmuje też tego invitro z użyciem dawców – czasem pary po prostu nie mogą mieć „swoich” dzieci i nie powinni za to być dodatkowo piętnowani!!!

  Odpowiedz
 9. Ada  21 czerwca 2015 10:29

  Trochę nie podoba mi się to szufladkowanie „dziecko z invitro”, „refundowane dziecko” – to dziecko, po prostu! A że wystarane, wyczekane, nawet jeśli jajeczka/sperma nie jest od „rodzica”, to nadal jest ich dziecko!

  Odpowiedz
 10. sandra  23 czerwca 2015 13:21

  My się zakwalifikowaliśmy do programu i do leczenia wybraliśmy dr. Dworniaka, podobno to doświadczony specjalista i stawia dokładną diagnozę. Mamy nadzieję, że i nas poprowadzi przez ten cały proces konkretnie i skutecznie. Liczymy na sukces, nawet jeśli nie uda się za pierwszym razem 🙂

  Odpowiedz
 11. Filmowa  23 czerwca 2015 13:47

  „nie zdążyłam dostać refundacji” – jak takie fundacje promują rodzicielstwo to może zamiast wyrzucać kasę w błoto na durne filmiki dorzucili by kasę na refundację zabiegu w prywatnych klinikach 🙂 w końcu to dziecko 😀

  Odpowiedz
 12. mama misiów  1 lipca 2015 13:39

  My również dzięki tej klinice mamy zdrowe i śliczne dzieci. Z refundacji nie korzystaliśmy, bo było to in vitro z kd, ale bez tego pewnie nigdy nie mielibyśmy dzieci, więc i tak jestem wdzięczna 🙂 Invimed wybraliśmy ze względu na to, że było 8 komórek i nie trzeba było na nie czekać. No i lekarz jakoś przekonał mnie do siebie. Leczyliśmy się w Poznaniu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany